Mazda 2200 Kannattaako ostaa?

ville853

Myynnissä on paljon ja äkkiä arvonsa menettäviä Mazda pakettiautoja. Johtuuko tämä siitä että auto on yhtä surkea kuin ranskalaiset pakut? Onko tässä automallissa paljonkin tyyppi vikoja?

8

4577

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mallia

      Perusauto on vuodelta -84 jos oikein muistan. Jos se ajoltaan sinua miellyttää niin teknisesti ne ovat melko kestäviä. Siltä osin ei voi ranskalaisiin verrata.

    • Onkin

      Ranskalaisia pakuja liikenteessä paljon.Opel Nissan ja Renault mikä niistä on sinusta HUONOIN

    • Nitoja

      Kannattaa miettiä.

      Isälläni oli Mazdan pick up, jossa oli diesel.

      Siitä hän joutui luopumaan varsin nopesti, koska kun se vietiin diesel-huoltoon, sanoi asentaja että vanhempien Mazdojen diesel-koneista meni kannen tiiviste jatkuvalla syötöllä sekä kannessa oli muuten vikaa. Eikä korjauksen jälkeen mene kauaakaan, kun sama homma edessä.

      Sama juttu isäni autossa ja se hukattiin sitten varsin pian.

      Uudemmat alkavat olla jo luotettavimpia.


      P.S. Minulla pari vuotta vanha Jumpy eikä ole harmeja ollut.

      • vaivat

        Kansivaivat loppuvat n.18 v. sitten kun uusi versio kannesta tuli. En ole kuullut murheista sen jälkeen.


      • vaivat kirjoitti:

        Kansivaivat loppuvat n.18 v. sitten kun uusi versio kannesta tuli. En ole kuullut murheista sen jälkeen.

        jep,-97 vuosimalliin tuli uudistettu moottori.ei kuulemma niin herkkä kansivioille.itselläni on ollut -89 ja -98 mallin pakut ja kyllähän niillä työajot ihan hoitaa,kolme vuotta niillä rullailin yhteensä,sit meni hermo kun oli jotain pientä häikkä ä melkein yhtenään ja ruostetta rupes pukkaan urakalla.hain sit uuden vivaron ja kohta kaks vuotta on mennyt ilman mitään ongelmia.


    • elli2405

      Osta pois! Minulla oli Matsa v.-90, kun hankin sen niin sillä 0li ajettu 180tkm. Kun vaihdoin sen pois niin mittarilukema oli 450tkm.Huollot olivat tavallisia jarrujen ja ym. muiden kuluvien osien vaihtoa.

    • Melkein kaikissa

      Vanhemmissa heikko taka akseli,hyvät tilat mutta vanhan aikainen,kyllä sillä ajelee mutta tuo kansi menee aika varmasti ja maksaahan se kun korjaamolla laitattaa,jälleen myynti arvo heikko satasia jos on ajettu yli 200 tkm ei taida kelvata edes afrikan vientiin ja siitä voi päätellä jo aika paljon.kyllä neek...t tietää mikä kestää.

    • Juante

      Minulla on Mazda 2,2e vm90 ja se on pelittänyt
      kohtuullisesti.Alkuun , kun ostin sen siinä,oli heti kansi vika. Kallis pieti - 700 ekeä mulle , vaikka delta maksoi korjaamokulut. Silloi oli ajettu 218 tuhatta. Sen jälkeen remppana on olleet laturi ja akut. Hitsattavaa on myös riittänyt. Siitä huolimatta olen tykännyt mazdasta - sillä on kiva ajaa ja siinä on tilava tavaratila. Hinta- laatu ovat mielestäni paremmin kohdallaan kuin muissa pakettiautoissa. Sehän on työväline eikä mikään snoppailulaite. Jos pystyt itse tekemään jotain autollesi niin mazda on oiva peli. Jos itselläsi ei ole mahdollisuutta tai halua auton rakenteluun - niin älä hommaa vanhaa mazdaa.Ylläpito tulee kalliiksi ja hankalaksi. Lähinnä hitsaustaito ja asenne rupiseen autoon ovat kynnyskysymys. Minä päästelen kyllä -90 mallin mazdalla ja koen sen olevan kuljetustarpeeseen hyvä. Ota tästä sitten onkeesi. Terveisin Juha..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe