cerazeten sivuvaikutukset

oon syöny nyt 3päivää cerazetteja,olo on tosi hilpee,räjähtelen kokoajan,pahalla päällä jatkuvasti ja päähän koskee..ilmeisesti siis johtuu pillereistä.meneeköhän nää ohi vai eikö vaan nämäkää sovi mulle?=(
10737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

itse söin niitä pillereitä 2 vko ja sitten lopetin kun olin jo vaarana ympäristölle...
hermot meni ihan mitättömistä asioista ja hikoilin ihan hirveästi...
nyt kokeilen ehkäisyrengasta... toivottvasti parempi...

Äänestä
  • renkaasta näihin pillereihin..ajattelin että olis pienempiä mielialan heittelyt mutta tuntuu kahta kauheemmilta.noo,pitänee odottaa vielä hetki:)

    Äänestä

kuitenkin vasta kolme päivää mennyt, ja jos muita oireita ei ole kuin mielialavaihtelut, niin jatka vielä käyttämistä. itse olen syönyt nyt kaksi liuskaa..mielialat hieman heittelee silloin tällöin, mutta niihinki loppujen lopuksi pystyy itse vaikuttamaan. ei pillereitä voi syyttää kaikesta.. ;) mitään ongelmia itselläni ei cerazettejen kanssa ole ollut, kuin että pari päivää sitten toisen jalan sääri puutui. sekin kuulema "normaalia". Joten älä sinäkään ihan vielä luovuta!:)

Äänestä

pareet ku jätä ne hormonilääkkeet syömättä. Ei niistä' oo mitää apua, kauheesti va haittaa. Ja lääkvirmat ja apoteekit siinä va tienää. kumis ei haittavaikutuksia ja edullisempi..

Äänestä

Tässäpä mun tarinani:
Aloitin Cerazetien syönnin melkeinpä tasan vuosi sitten terveydenhoitajan kehoituksesta, koska mitkään e-pillerit ei tuntunut sopivan mulle. Ja vaikka e-pillereista sain ties minkälaisia sivuvaikutuksia, niin nämä cerazetet vasta mun elämästä HELVETIN teki. Jo ensimmäisen käyttökuukauden jälkeen multa katosi kokonaan seksuaaliset halut, olin pahempi kuin alati kiukkuinen uhmaikäinen lapsi -kerrassaan ihan joka asia vitutti. Ja parisuhdehan siinä alkoi kärsiä. Kaiken huippuna neljästä viikosta mulla oli kolme viikkoa kestävät menkat..!
Kävin sitten uuden keskustelun terveydenhoitajan kanssa, joka ehdotti mulle hormoonikierukkaa (jota en tahtonut hinnan puolesta enkä myöskään siksi, että hormoonejahan siinäkin on), tai että sitkeästi jatkaisin cerazeten popsimista. Sivuvaikutusten kun pitäisi hävitä kolmessa kuukaudessa. Ja minähän sitten jatkoin näiden kirottujen pillereiden syömistä.
Nyt vuoden käytön jälkeen en voi kun ihmetellä, miten mun mies on jaksanut mua.. Melkeinpä KOKO viime vuoden olin kuin perseeseen ammuttu karhu, seksielämä lakkasi ja vuotopäiviä oli enemmän kuin laki sallii. Loppuvuodesta pahin kuitenkin alkoi helpottaa ja oon taas oma iloinen itseni, vaikka yhä pillereitä syön.
Toki näitä oireita on yhä riittämiin. Kuukautisrytmi on kaikkea muuta kuin säännöllinen ja vaikka seksiä on, niin kyllä niitä haluja saisi olla tuplasti ahkerammin. Pääasia kuitenkin itselleni on, että vihdoinkin -vuoden taistelun jälkeen- olen henkisesti tasapainossa.
Pillerit olen kyllä lopettamassa puolen vuoden sisään, enkä niitä enää koskaan suostu suuhuni laittamaan. En sitten minkään merkkistä.
Täytyy vain sanoa, että kateeksi käy niitä ihmisiä, joilla ei ole minkäänlaisia ongelmia pillereiden kanssa.

Äänestä

Itse olen koittanut 5 eri yhdistelmäpilleriä ja ehkäisyrengasta, mutta koska mikään näistä ei ole sopinut, määrättiin minulle cerazettepillerit.

Alkuun itkin ja raivosin aamusta iltaan ja kuukauden käytön jälkeen otin yhteyttä lääkäriin ja sanoin haluavani vaihtaa taas johonkin muuhun merkkiin. Lääkäri kuitenkin kehoitti syömään 3kk ajan, jolloin elimistön hormonit saadaan tasapainoon.

Itkuisuus ja raivokohtaukset jatkuivat melkein koko kolmen kuukauden ajan mutta loppujen lopuksi menivät ohi ja nyt olen syönyt pillereitä ongelmitta n.8kk ja olen todella tyytyväinen. Mitään sivuoireita ei enää ole ja menkat ovat jääneet kokonaan pois, joten niistäkään ei enää ole vaivaa. :)

Tietysti ovat yksilöllisiä sivuvaikutukset ja niiden ohi meneminen, mutten joka tapauksessa suosittele vaihtamaan, ennenkuin se 3kk on kulunut, koska elimistösi saattaa mennä taas uudesta merkistä "sekaisin" kun joutuu totuttelemaan siihen.

Äänestä
  • menkat kun seinään kun aloin syömään niitä samana päivänä ku menkat alko,seuraavana päivänä loppu sit menkatki eikä oo näkyny,onkoha sekää sit ihan terveellistä...

    Äänestä

En edelleenkään ymmärrä, miksi rääkkäätte itseänne noilla hormonilääkkeillä. Kokeilkaa kuparikierukkaa. Itselleni ainakin se sopii mainiosta (ei oireen oiretta kun ei hormonejakaan).

Äänestä
  • Mä oon tainnu olla ainoo, joka ei oo räjähdelly, kun niitä on alkanu syömään. Mut ikinä en ottais takas niitä 7päivää kestäviä kivun täyttämiä menkkoja. Nyt 3 vuoden syömisen jälkeen vuotoo saattaa tulla kerran tai kaks puoleen vuoteen. Alkuun oli toi sama oire, et kolmena viikkona neljästä oli menkat, mut se loppu parissa kuukaudessa.

    Äänestä

Ite olen kohta kuus kuukautta syöny eli kuusihan niitä liuskojakin tulee. Aluksi se oli ihan hirveetä, mie kiukkusin (tosin kiukkuan edelleen mutta muusta syystä kuin pillereistä..) ihan hulluna ja mielialat vaihteli monta kertaa päivässä ja ihan yhtäkkiä. Menkkoja ei koko aikana ole tullut paitsi yhden keskenmenon aikoihin tuli aika runsaasti verta muutaman päivän ajan jonka jälkeen jatkui tiputteluvuoto muutaman viikon ajan. Sitten hellitti. Nyt alkoi taas tiputteluvuoto mutta toivottavasti eivät jatku kovin pitkään koska ei oo kiva pestä aina semmosia verentuhrusia lakanoita seksin jälkeen. Joillakin seksihalut häviää, miulla ne on aina ollu aika korkeella eivätkä pilleritkään vaikuta.

Miulle määrättiin Cerazettejä auraalisen mikreenin (näköhäiriöitä) takia koska niissä ei oo niin paljon vissiin keltarauhashormooneja kuin yhdistelmäpillereissä. Toisaalta nää pillerit on turvottanu ja kun alotin syömään toista pakettia eli neljättä liuskaa, sen jälkeen on koko ajan tehny mieli herkkuja joten pillereiden omasta vaikutuksesta ja herkkujen takia kiloja on tullut ainakin 8 lisää. Tässä yritän niitä herkkujen tuomia kiloja vähentää liikkumalla ja syömällä terveellisesti - oon saanu pari kiloa jo putoamaan.

Ikää 17.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


millon loppuu kirjoitti:

oon syöny nyt 3päivää cerazetteja,olo on tosi hilpee,räjähtelen kokoajan,pahalla päällä jatkuvasti ja päähän koskee..ilmeisesti siis johtuu pillereistä.meneeköhän nää ohi vai eikö vaan nämäkää sovi mulle?=(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu