Nokia pihi työntekijöille

Nokia saavutti ennätystuloksen mutta työntekijöille ei ylimääräistä tipu.

Lue uutinen iltalehdestä http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701275665810_uu.shtml

Bonuksen maksamiselle on siis asetettu raja työntekijöille ja raja on niin korkealla että on laskettu sen olevan mahdoton saavuttaa. Näin tuota jaettavaa jää vain siis johtoportaalle enemmän.
5412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on tuo nokia työpaikkana muutenkin aika syvältä sieltä minne aurinko ei paista.
itse olin ko. firmassa kerran kanssa töissä mutta parin viikon jälkeen totesin, etten ole koskaan noin huonossa työpaikassa ollut ja vaihdoin firmaa.

Äänestä

Nokian tuotteita kantsii ostaa, jospa sitten duunaritkin saisivat osansa optioista, heh

Äänestä
  • sata kappaletta, mietin vaan josko laittais myyntiin , vai oottelisko osinkojen maksua.... totesin jotta ei rikastu nokian osakkeilla, ei

    Äänestä

tähän pätee sama kuin verotukseen.

Jos vain harvoille annetaan jokin etuus niin se on kokonaisuutta ajatellen vähemmän kuin jos suurelle joukolle annettaisiin vaikka vähän pienempikin etuus.

10 hlö x 1 miljoona euroa = 10 miljoonaa euroa

10 miljoonaa euroa : 2000 hlö = 5000 euroa

ja jos koko 10 miljoonaa jaetaisiin koko suomen kansalle niin se tekisi vajaan 2 euroa/lärvi. Kuka nyt sen väärti olisi?

Äänestä

Johtajille jää enemmän jaettavaa,niinkuin aina

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5195186 kirjoitti:

Nokia saavutti ennätystuloksen mutta työntekijöille ei ylimääräistä tipu.

Lue uutinen iltalehdestä http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701275665810_uu.shtml

Bonuksen maksamiselle on siis asetettu raja työntekijöille ja raja on niin korkealla että on laskettu sen olevan mahdoton saavuttaa. Näin tuota jaettavaa jää vain siis johtoportaalle enemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu