Työntekijöiden yhteiskuntavastuuta

Mielestäni on tärkeämpää ensin kehittää työntekijöiden vastuuta yhteiskunnasta, kuin jatkuvasti kääntää katseita vain yrityksiin.

Yrityksethän jo nyt kaiken maksavat: verot, palkat jne...

Jos kilpailutilanne niin vaatii, tulisi työntekijöiden olla valmiita laskemaan palkkaa, tarvittaessa reilustikkin!

Joutuuhan yrityskin pelata kysynnän ja tarjonnan sekä markkinoiden ehdoilla.

Vähintään 50% jousto TUPOON, sitä tarkoitan!
11310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

siitä että yritykset maksavat kaikki verot, etkö ole koskaan ollut töissä, katsos kun, palkasta työntekijät maksavat verot, autoilusta maksetaan veroa, parturissa käynnistä maksetaan veroa, samoin myös ruuassa on vero, kerro logiikka millä yritykset maksavat kaikki verot?

90-luvun puolivälissä olin noin 150 hengen yrityksessä, yrityksen toimitusjohtaja maksoi enemmän veroa kuin yritys itse.

Äänestä
  • Niin työläistä, niin näennäistä: "palkasta työväki maksaa veronsa."

    Höpö, höpö.

    Oletko sinä maksanut pankissa veroja palkastasi?

    Et.

    Kyllä yritykset ja työnantajat maksvat ne puolestasi ja aivan omasta pussistaan.

    Äänestä

  • uoiuoi kirjoitti:

    Niin työläistä, niin näennäistä: "palkasta työväki maksaa veronsa."

    Höpö, höpö.

    Oletko sinä maksanut pankissa veroja palkastasi?

    Et.

    Kyllä yritykset ja työnantajat maksvat ne puolestasi ja aivan omasta pussistaan.

    raha sinne työnantajan pussiin tulee?

    Olen useinkin maksanut pankissa veroja.

    Äänestä

  • mistäs kirjoitti:

    raha sinne työnantajan pussiin tulee?

    Olen useinkin maksanut pankissa veroja.

    Suomalainen työvoima ostaa aasialaista elektroniikkaa sekä saksalaisia ja japanilaisia autoja.

    Ei se Suomen teollisuus siitä paljon saa.

    Kyse oli siitä kuka maksaa verosi palkasta.

    Äänestä

elääkkin.Yritysjohtajat ovat jo omat optionsa kerännrrt löppuelämäkseen

Äänestä

Hyvä idea muuten mutta kun nyt jo kiikutaan sillä rajalla, että ostovoima on loppumassa. Kun ostovoima loppuu eli kellään ei ole varaa ostaa tuotteita palkallaan ei tuotteitakaan enää tarvita. Jo nyt kansalaiset rahoittavat ostoksensa pitkälti erilaisilla lainoilla ja korttiluotoilla.

Jossain vaiheessa luototuksessa tulee raja vastaan eli velanmaksukyvyn raja tulee vastaan eikä lisää luottoa enää myönnetä. Tässä vaiheessa kaikki kansan rahat menevät velkojen lyhennyksiin eikä kukaan osta mitään. Pankit haistavat tilanteen heti ja nostavat korkoja saadakseen edes entiset tuotot lainoituksestaan kun uusia ei enää anneta.

Seuraa työttömyyttä ja henkilökohtaisia konkursseja laumoittain. Tämän vuoksi laaditiin laki joka vapauttaa velallisen veloistaan 15 vuoden kuluttua. Tämä 15 vuotta ei ole tuulesta temmattu vaan se on kokemusperäinen aikaraja jonka jälkeen velkoja on saanut moninkerroin takaisin alkuperäisen lainamäärän mutta enää ei saa mitään sillä velalliset ovat tehneet itsemurhan, joutuneet mielisairaalaan, ovat moniongelmaisia tai ikuisuustyöttömiä ja työkyvyttömyyseläkeläisiä.

Kitutuposta haaveilevat kaikki osapuolet, niin ek kuin sak.kin mutta tällä kertaa se ei enää tuota muuta kuin surua ja 90 luvun alun kaltaisen laman.

amen

Äänestä

tilitysjärjestelmän verovelvollisuuteen?

Esim. arvonlisävero ei ole yritykseltä perittävä vero vaan sen lopullinen maksaja on kuluttaja. Totta on, että se peritään yrittäjän myyntien pohjalta, mutta hän on vain tilittämisvelvollinen, koska vero olisi aika hankala kerätä muulla tavalla.

Sama koskee palkan ennakonpidätystä. On helpompaa ja veronkannollisesti varmempaa, että työnantaja perii veron ennakonpidätyksenä ja tilittää sen valtiolle kuin että jokainen työntekijä itse laskisi ja tilittäisi veronsa. Olisihan tietysti sillä työllistävä vaikutus, jos tällaiseen systeemiin mentäisiin, mutta ei siitä aiheutuisi muuta kuin turhanaikaisia kustannuksia yhteiskunnalle = paineita korottaa veroja.

Äänestä

ei ole yritystä ei ole työntekijöitä jos ei ole työntekijöitä ei kasvavaa yritystä ....vain "yhdenmiehen" sellaisia!!!!
-----------
Yrityksethän jo nyt kaiken maksavat: verot, palkat jne...

2-3 hyvää työntekijää elättää työnteollaan kolmannen eli johtajan....yrityshän on vain (jonkun) idea jonka ihmiset toteuttavat ja muuttavat sen rahaksi...eli ilman osaavaa henkilökuntaa ei ole yritystä!!! Jos ihmisiltä viedään ostovoima .....kuka siitä nyt hyötyisi...ei varsinkaan yritykset!!! Luonto ehkä!!!???
SINUN ....PALKKOJA OLISI LASKETTAVA....TIENAAT LIIKAA!!!

Äänestä
  • on työpaikkoja, että meillä on näitä ihmisiä, joilla on IDEA. Jos porukat seisoo lumipyryssä tumput suorana ymmärtämättä lapioida sitä lunta eteenpäin päästääkseen sisälle lämpimään, tarvitaan se YKSI, joka keksii millä keinoin pälkähästä päästään.

    Kenelle palkka kuuluu? Kaikille toki, mutta ei aina tasamääräisenä. Idean keksinyt kun taitaa pelastaa ne kymmenen tumpulaa seisomasta sieltä pakkasesta.

    Äänestä

Narun jatkoksi tuollanen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kehitettävä... kirjoitti:

Mielestäni on tärkeämpää ensin kehittää työntekijöiden vastuuta yhteiskunnasta, kuin jatkuvasti kääntää katseita vain yrityksiin.

Yrityksethän jo nyt kaiken maksavat: verot, palkat jne...

Jos kilpailutilanne niin vaatii, tulisi työntekijöiden olla valmiita laskemaan palkkaa, tarvittaessa reilustikkin!

Joutuuhan yrityskin pelata kysynnän ja tarjonnan sekä markkinoiden ehdoilla.

Vähintään 50% jousto TUPOON, sitä tarkoitan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu