Ostin perjantaina keltakantisen optiman.
100km ajon jälkeen piti käynnistää auto lisävirralla. Tänään vaivoin käyntiin 100km ajon jälkeen ja kaupan pihalla paukahti jokin kone huoneessa. siitä sitten kotiin 50km ja kokeilin startata...ei lähteny ilman lisävirtaa.
Akun päälle ilmestynyt mustaa "hilettä".
Mikähän sille tuli?
Laatu akku piti olla!!!
100km ajon jälkeen piti käynnistää auto lisävirralla. Tänään vaivoin käyntiin 100km ajon jälkeen ja kaupan pihalla paukahti jokin kone huoneessa. siitä sitten kotiin 50km ja kokeilin startata...ei lähteny ilman lisävirtaa.
Akun päälle ilmestynyt mustaa "hilettä".
Mikähän sille tuli?
Laatu akku piti olla!!!
Vastaukset 15
Vanhimmat
sittenkin laturi sökö?
Heh...jos en sähköasentajana sitä tajuaisi niin alaa pitäis vaihtaa. Auto -03 ajettu 60tkm ja lataa niinku kuuluu.
kerran olet oikein sähköasentaja,niin mitä tommosia täältä kyselet.
ihan sillä kyselin,että jos jollain on ollut samankaltaisia kokemuksia optima akuista.
Oliko akun napaisuus oikein päin!
tietty se ensin katotaan.
Toivottavasti ei ollut noin. Hieman toi kuullosti siltä niinkuin olisi ollut akusta yksi kenno oikosulussa ja sitten hiilipöly tuli kun laturi pamahti.
navat myös sivussa....jos on niin ettei mikään sopimaton ole päässyt koskettamaan niihin esim kiinitys rauta.
Siinä on 2 vuoden takuu jos vika oli akussa niin uusi vaan tilalle liikkeestä.
Kun todellinen syy selviää kerroppa se....olen vaan itse akun osto aikeissa ja nimenomaan optimaa olen katsellut mutta nyt tuli hieman takapakkia ajatuksiin että kannattaako sittenkään ostaa optimaa...tietysti kaikissa merkeissä on myös ns.maanantai kappaleet.
Akkun päälle tosiaan ilmestyi mustaa "hilettä".
Mittasin juuri latauksen...14.4v. Laturi siis kunnossa. Optima akussa on jotkut varoventtiilit kannessa. Ei ole sivuissa napoja,ne kuuluu siihen "amerikan" malliin.
Kirjoittelen huomenna lisää miten asian ottaa myyjäliike.
Maalikon kohdalla tuon volttimittarin kanssa huitomisen vielä ymmärtääkin, mutta sähkömiehenhän pitäisi jo tietää, että vaikka se jännite nouseekin, niin virtaa ei välttämättä silti tule ulos juurikaan paljoakaan.
En tiedä miten nykyään homma tehdään, mutta aikoinaan se lataus mitattiin laittamalla tähän tarkoitukseen rakennettu ampperimittari siihen akunnavan väliin ja sitten ruuvattiin mittarissa olevasta säätövastuksesta kuormaa ja katsottiin ampeerimittarista mitä se laturi oikein tuottaa.
Katsos kun se 5 ampeeriakin jo riittää sen jännitteen nousemiseen, mutta se ei kyllä riitä sen akun lataamiseen, varsinkin kun autossa on myös muita sähkönkuluttajia. Se laturinvalokaan kun ei kaikissa malleissa syty ihan jokaisesta laturiin ilmaantuvasta viasta.
Tosin tapauksessasi vika kyllä näin korvakuulolta tuntuisi olevan siinä akussa, jos ei sitten ole saanut jotain piikkiä sieltä laturista esim. säätimen pamahtamisen seurauksena.
Akku se on sökö uutena.
uuden akun??????
Uusi akku on tilattu takuuseen...ei ollu hyllyssä.
Kyllä oli huonoa tuuria mulla.
Että sitä luuli saavansa laatua rahalla...mut ainahan sitä taitaa olla ns.maanantai kappaleita joukossa.
Oiskohan vähän parempaa ja kalliimpaa tavaraa ostaessa se vaara että saa 5v hyllyssä lataamattomana olleen yksilön. Tuppaa vaan niissä halvimmissa malleissa olemaan toi vaihto vähän vilkkaampaa.
Kyllä...joku valmistuserä on viallinen.
Nyt meni jo toinen yt 4.2 optima.
Laitettiin punainen...josko nyt toimii.