Nyt maassa vallitsee amerikkalainen rauha ja seesteisyys.
Irakin sota on päättynyt.
Koominen Rumsveltti
10303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pääasia, että USA:n joukot ovat maassa, ja reilu 20 000 lisää tulossa - Iraniin iskemistä varten!
Amerikkalaisten sotilaiden kesken vallitsee todella sekä rauha että seesteisyys, mutta he tosin joutuvat ihmettelemään sitä jatkuvaa ammuntaa ja räjähdyksiä, joita irakilaiset uskonnolliset ryhmät suorittavat jossain etäämpänä tappaakseen toisiaan.
Kohta voi tosissaan kysellä, mitä amerikkalaiset siellä enää tekevät, koska nythän irakilaiset suostuvat jo itse suorittamaan sisäisiä puhdistusoperaatioitaan..
Irakilaissotilaiden suojaamissa jenkkitukikohdissa tosiaan on rauhallista. Ainoastaan juopuneiden jenkkisotilaiden keskinäiset nahistelut rikkovat rauhan silloin tällöin. Jenkit eliminoidaan vastarintataistelijoiden toimesta, jos ne uskaltautuvat pois tukikohdistaan.
Jenkit tyytyvätkin tappamaan siviilejä ainoastaan ilma-aseellaan. Tosin vapaustaistelijat pudottelevat jenkkien lentohärveleitäkin tuhkatiheään. Pääasiassa raukkamaiset jenkit tyytyvät seuraamaan sytyttämäänsä sisällissotaa sivusta ja antavat Irakin nukkehallituksen joukkojen hoitaa vaaralliset työt. Yli 3100 (tuo on jenkkien antama luku, todellisuudessa määrä saattaa olla kymmenkertainenkin) jenkkisotilasta on kuitenkin kaatunut Bushin öljynhankintaretkellä.
vallitsee todella rauha". No sehän oiskin että alkasivat vielä keskenään sotimaan..kjiäh...sanoisin että heikko puolustuspuheenvuoro.
Niin kummn puolen joukkotuhoa sinä kannatat? Sunnien vai Shiiojen koska he tappelevat siellä keskenään ja jenkkien lähdettyä......toinen häviää.
Syntyneestä joukkotuhosta syytetään sitten kymmenenvuoden kuluttua Usa:ta.....koska se lähti sieltä pois...........?
menoa, sunnit ja shiiat eivät keskenään edes tappelisi....
aloittelemaan Iranin sotaa.
Ja rauha voisi palata
joten nyt sitä väkivaltaa on levitetty muuallekin
on loppunut,Muuta ryövättäväähän siellä ei olekkaan