Saddam-Irakin HIRMUTEOT

Itse Saddam Husseinin serkku on myöntänyt määränneensä toteutettavaksi jopa 180 000 kurdisiviilien hengen vaatineen massamurhan vuonna 1988.

Näin ei ole epäillystäkään etteikö USA olisi toiminut aivan tismalleen oikein tuodessaan demokratian ilosanomaa IRAKIN koko Kansalle!

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/vasen/id52235.html
5197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No kyseessähän oli sotatoimi, jonka yhteydessä kuoli 180 tuhatta siviiliä. Kuinka moni noistakin sitten oli karvaisia miehiä AK-47 kourassa mene ja tiedä. Joka tapauksessa USA on tappanut nelinkertaisesti siviilejä sotatoimissaan Irakissa, tuhonnut miljoonan ihmisen koditkin, joten kyllä siinä ruumiitakin tulee paljon.

Äänestä
  • Sittenhän natsien toteuttama holokausti oli myös "vain sotatoimi" jonka seurauksena kuoli hieman ihmisiä.

    Äänestä

  • MKNN kirjoitti:

    Sittenhän natsien toteuttama holokausti oli myös "vain sotatoimi" jonka seurauksena kuoli hieman ihmisiä.

    vielä kuolematta.

    Äänestä

Kiintoisaa on, että 1988 Saddamin hallinto teki "hirmutekojaan" Yhdysvaltojen hallituksen tukemana ja rahoittamana. Siihen nähden kosteretkessä on hieman outoja sävyjä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myönnettiin... kirjoitti:

Itse Saddam Husseinin serkku on myöntänyt määränneensä toteutettavaksi jopa 180 000 kurdisiviilien hengen vaatineen massamurhan vuonna 1988.

Näin ei ole epäillystäkään etteikö USA olisi toiminut aivan tismalleen oikein tuodessaan demokratian ilosanomaa IRAKIN koko Kansalle!

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/vasen/id52235.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu