Olen 21vuotias nuorimies ja urheilen aika paljon,päälajina on tennis jota tuen punttisalitreeneillä. Itsellä on vatsan takia vaikea syödä"tarpeeksi"ruokaa koska vatsaportti on löystynyt. Painoa saisi olla vähän enemmän ja treenien jälkeen olisi hyvä nauttia jotain nopeasti imeytyvää ravintolisää.
Koska saan normaaliruoasta just ja just tarpeeksi ravintoa päivää kohti niin mikä olisi hyvä ja edullinen proteiini/massanlisäys tuote??
Koska saan normaaliruoasta just ja just tarpeeksi ravintoa päivää kohti niin mikä olisi hyvä ja edullinen proteiini/massanlisäys tuote??
Vastaukset 2
Vanhimmat
finnmaxilt löytyy ano`s special, after training, massanrakentajaa ym. ano sopii hyvin sekä palautukseen että massan hankintaan, ja tuotteet on suomessa valmistettu eikä kovin pahan hintaisia. http://www.sf-protein.com/
Parhain ravinto treenin jälkeen sinun tapauksessani on palautusjuoma joka koostuu herasta ja maltosta. Mutta käytä heraisoalattia eikä herakonsentraattia. Konsentraatissa on aina rasvaa ja laktoosia joka hidastaa imeytymistä ja ravintoaineiden kulkua - ja sinähän halusit nopeasti imeytyvää ravintolisää!? Malto ja vain maltoa, koska esim. dekstroosi imee nestettä suolistoon ja hidastaa jälleen kerran imeytymisprosessia.
Parhainta on siis sekoittaa itse hera ja malto. Maltoissa ei käytännön eroja ole, eikä pahemmi hinnoissakaan joten se on helppo ostos.
Herassa kiinnitä kuitenkin huomioita laatuu. Selville tulikon jo että heraisolaatti on se mitä haluat. Markkinoiden parhain heraisolaatti on CFM- tai BiPro-isolaatti. Noiden välillä ei juuri käytännön eroja ole. Paitsi että CFM:ää saa maustetuna, BiProta ei. Kun sanon että markkinoiden parhaimmat en puhu vain Suomen pikkumarkkinoista vaan maailmanlaajuisesti. Noiden kahden eri heran takana on alan johtavat ja suurimmat tehtaat. Molempien valmistismenetelmät on myös patentoitu koska ovat niin erinomaisia (hinta/laatu).
Näitä heroja saat suomessa edullisimmin UFS-kaupasta, eli ufs.fi on se osoite ;-)
Muulloin kuin palkkarissa ei kuitenkaan ole suositeltavaa käyttää nopeaa hiilaria mitä maltokin (ja muut sokerit on) jalostettuina jauhoina. Parhain konsti saada kaloreita ylös on varmistaa että syö riittävän määrän rasvoja. Noin 30% on hyvä määrä kokonaisenergiasta. Yksi gramma rasvaa antaa 9kcal kun hiilari ja prode antaa 4kcal.
Kiinnitä lisäksi huomioita ruoka-aineisiin, tiivistä energiapitoista ruokaa.
Päivän proteiinimäärän saaminen täyteen voi olla hankalaa jos syömistä pitää kovinkin rajoittaa. Silloin proteiinijauho on hyvä valinta. Silloin kelpaa herakonsentraatti tai kaseiini (maitoproteiinia). Konsentraatti on kuitenkin halvempaa joten ehkä haluat sitä. Silloinkin kannattaa tsekata tuote jossa on mahdollisimman hyvä kokonaisus rasvoissa ja laktoosissa. Vaikka rasvaa pitääkin saada riittävästi, ei heran rasva ole hyvä lähde koska on huono rasvaa. Huonoa rasvaa tulee helposti liikaaki, ja haluat varmasti nauttia nämä huonot rasvat jostain muusta kuin "rasvaherasta". Markkinoiden parhainta antia näillä kriteereillä (halpaa hintaa unohtamatta) on UFS Whey (ei-maust.) tai sama raaka-aine maustettuna nimellä Evolution Whey1.
Hyviä vinkkejä paremman ruokaohjelman koostamiseksi saat mm. UFS Forumilta. Joillain foorumeilla 16-vuotiaat teinit tuputtaa jotain gainereita, mutta toisin on tuolla, suosittelen!