voi itku
Paperihevosia
9587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tulisipa niin kovat pakkaset, että tappaisivat sellaiset, jotka lähettävät tänne linkkejä ilman mitään mainintaa sisällöstä.
sorry,
linkki vie sivuille jossa on teho/vääntö mittaustuloksia eri automerkeille.
Mikä oli viestin pointti? Sekö, että vaihteisto ja muu voimansiirto ei toimi häviöttä?
...ilmoittaa mokoman sivuston ylläpidolle ja testien tekijöille, että ne tekevät turhaa työtä, kaikki tämä kun on jo tiedossa valmistajien ilmoittamina.
Eli suuntaa kysymyksesi oikealle taholle.
...mielipiteeni;
Kaikki ostamani autot on myyty minulle 'valmiina' pakettina eli vaihteisto ja voimansiirto on ollut jo asennettuna. Ne numerot mitä valmistajat ilmoittavat ei siis ole ollut siirrettävissä suoraan tienpintaan. Nuo numerot ovat jo lähellä sitä.
Pointtina myos se, että miten hyvin nämä paketit on auton valmistaja osannut tehdä.
Ja tiedoksi vertailukelpoisia numeroita myös niille jotka epäilevät valmistajien ilmoittavan ylä/ala kanttiin...
Sä taidat olla se Volvokuski jolla oli alakanttiin ilmoitetut tehot, vai mikä niin pännii...???
Molemmissa sama ilmoitettu teho:
http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=138
http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=663
Tässä parissa vähemmän ilmoitetussa enemmän:
http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=671
http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=625
"Ne numerot mitä valmistajat ilmoittavat ei siis ole ollut siirrettävissä suoraan tienpintaan."
Olet näköjään ymmärtänyt asian aivan oikein. Valmistajat ilmoittavat MOOTTORITEHOn, linkissäsi on mitattu VETOPYÖRÄTEHOa. Nämä ovat kaksi eri asiaa. Kun vilkaisin muutamien autojen testituloksia olin oikeastaan vähän yllättynyt siitä että kaikkien katsomieni autojen vetopyöräteho oli vain 5% - 10% ilmoitettua moottoritehoa pienempi. Olin kuvitellut eron huomattavasti suuremmaksi...
Se, että jostakin autosta on mitattu vetopyöriltä suurempia lukemia kuin mitä valmistaja ilmoittaa moottoritehoksi ei tee muiden hevosvoimista vielä paperihevosia. Lähinnä se pistää miettimään miksi valmistaja ilmoittaa moottoritehon niin paljon alakanttiin.
Ja ei, en ole volvokuski, eikä mikään varsinaisesti pänni. Ihmettelinpä vaan aloitustasi.
Mieti sitä tykönäsi mikä on motiivina kun teho ilmoitetaan alakanttiin. Sitähän se juuri tarkoittaa jos tehoa ei muka häviä voimansiirtoon kuten lähes kaikissa muissa autoissa.
Mulle passaa mainiosti, että autossani on enemmän tehoa kuin tehdas ilmioittaa. En aio heidän motiivejaan miettiä, enkä valittaa asiasta.