Kuinka kauan lihakset ovat treenin jälkeen kasvavassa tilassa.Eli siis saako eniten irti treenauksesta jos käy salilla muutama tunti ennen nukkumaanmenoa?
Kysymys lihasten kehittymisestä
Eräs vain
6847
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lihakset kehittyy sen jälkeen kun isket hormoonipiikkiä persuukseen.
kaikki puheet natukehityksestä on täyttä humpuukia. ihmistä ei ole luotu kehittämään lihaksia vaan selviytymään metsikössä ja luolassa eläimiä metsästäen. siihen ei tarvita lihaksia vaan kestävyyttä ja taitoa. kehonrakennus on siis kaikin puolin perverssi laji kun siinä taistellaan ihmisen luontaista perimää vastaan. eri asia on esim. marathon, korkeushyppy yms yms joista olisi oikeasti jotain hyötyä myös tosielämässä, jos elettäisiin yhä kivikautta. lihakset ei kasva kuin vain ja ainostaan piikittämällä, ja se on FAKTA. lisäravinteet on pelkkää bisnestä jolla sumutetaan typeriä hölmöjä, ihan niin kuin moni muukin bisnes nykyään. eli vastaus kysymykseesi kuuluu näin, jos haluat saada kaiken irti lihaksistasi, ota hormoonivalmisteita tasaisesti pitkin päivää ja syö paljon rasvaista ruokaa (luit oikein: rasvaista), liikaproteiineilla ihminen ei tee mitään, sen sijaan rasva ja hormonit yhdessä luo sitä lihasmassaa.
mieti nyt vielä kuitenkin pari kertaa ennen kuin aloitat. kuten sanoin, lihasten kasvatus on ihmisluontoa vastaan ja keinotekoinen lihasten kasvatus lisää sydän- ja aivoinfarktiriskiä sekä sydämen laajenemista ja siitä johtuvia oireita.
Kieltämättä aika heikko tämä kehon lihaksenkasvatusvähennysjärjestelmä:
Esim. jos luolamies oli tosi tukalassa tilanteessa ja hän käytti kaikki elimistön hätävarat ja sitten se pääs sen tilanteen ohi ja sitten kun sai käsiinsä
ruokaa, söi kaiken ruooan mitä oli tarjolla ja sitte meni luontaisesti laiskottelemaan ja seuraavassa tukalassa tilanteessa ylikompensaation avulla sitten vahvempi että selviäisi helpommin.
Mutta eipä kahdessa viikossa ihmeempiä tapahdu.
E
rasva hormonit = paha sydänkohtausvaara
Joidenkin teorioiden mukaan lihas on kasvavassa tilassa n. 24-72 tuntia treenien jälkeen. Yleisesti käytetään aikahaarukkaa 36-48 tuntia.
Kiitoksia tästä neuvosta/tiedosta,kerrankin asiallisia vastauksia.
Oma kokemus kyllä puhuu sen puolesta, että ilman hormoonejakin voi kehittyä. Itse olen syönyt vain lisäravinteita ja niitäkin kohtuullisesti ( lähinnä palatusjuomana jne ). Erikseen en ole edes käyttänyt kreatiini valmisteita. Treenaan taas kolme/neljä kertaa viikossa ja treenien pääperiaate on: Isot painot ja itsensä voittamisen intohimo. Lisäksi treenattu lihasryhmä on saanut vähintään 72 tunnin levon treenin jälkeen. Lisäksi treenien myötä olen oppinut syömään oikealla tavalla vähintään neljä kertaa terveellisesti ( pullat ja karkit jne ovat vähentyneet oleellisesti .)
En ole edes tavoitellut lihasten kasvua, vaan harrastukseni motiivit ovat olleet toisenlaiset. Työni ei ole fyysistä, joten keho rääkätään kuntosalilla. Lihakset ovat sivutuotteena kehittyneet selvästi, jopa odotuksia nopeammin. Tärkein kuitenkin on selvä kunnon ja hyvinvoinnin lisääntyminen. En missään nimessä halusisi pilata tätä kaikkea hormooneilla jne. Pääpointtini on siis se, että natunakin ( ei käytä aineita ) voi kehittyä,jos vain treenaa kovasti ja nukkuu kunnolla ja syö oikein.