Moraalittomuutta vastaan

Elämä nykypäivänä

Mitä on elämä nykypäivänä? Eläessämme joudumme tänä päivänä katsomaan kaikkea moraalittomuutta. Erotiikka voi olla joidenkin mielestä hyvää viihdettä, mutta omasta mielestäni sillä on turmeleva vaikutus ihmisiin. Pornografia synnyttää ihmisessä tuhmia ajatuksia. Tämä saastaisuus saa ihmisen fantisoimaan olemattomia. Ihmisestä tulee tämän saastan ansiosta omien himojensa vanki. Huumeet ja pornografia ovat yhtä vaarallisia. Pornografiaa voidaan tietenkin luulla harmittomaksi viihteeksi. Tätä se ei kuitenkaan ole. Pornografia on moraalitonta rahastusta. Pornografia sairastuttaa ihmisen. Ihmisestä tulee aivoton zombi jonka jutut keskittyvät vain ja ainoastaan alapään alueille.

Pornografia keskittyy himoon. Siinä ei ole kysymys ihmisen kauneudesta vaan pelkästä himosta. Pornografia opettaa ihmisiä käyttäytymään eläimen lailla. Se on vain pelkkää sielutonta seksiä. Naiset jotka osallistuvat pornografian tekoon ovat kuvottavia. Miten joku voi alentaa itsensä tuollaiselle tasolle? Miten ihmeessä joku voi sanoa olevansa arvokas vaikka häntä on naitu sata kertaa. Pornografian ansiosta seksistä on nykyisin tullut harrastus. Seksi ei ole enää pyhä asia eikä siihen enää sisälly vastuullisuutta. Yhden yön jutut ja aviorikokset ovat nykypäivänä täysin tavallisia asioita. Miten ihmiset voivat elää tällä tavalla tuntematta suurta häpeää. Liian pitkälle mennyt liberalismi on aiheuttanut yhteiskunnan moraalisen rappion
22971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Heikkotasoinen provo.

Äänestä
  • Tuo mikään provo ole.

    Äänestä

"Miten joku voi alentaa itsensä tuollaiselle tasolle? Miten ihmeessä joku voi sanoa olevansa arvokas vaikka häntä on naitu sata kertaa."

Koska Jumalalle jokainen pornotähti on arvokas.
Jumala rakastaa jokaista syntistä, myös jokaista pornoteollisuudessa työskentelevää.
Jumalan rakkautta ei pääse pakoon.

Äänestä
  • Mennä pornoteollisuudessa työskentelevä.

    Äänestä

  • taivaaseen kirjoitti:

    Mennä pornoteollisuudessa työskentelevä.

    Mahtaahan se hyvinkin mennä, jos ehtii tehdä parannuksen ja vaihtaa alaa.

    Äänestä

  • rakastaakin jokaista pornotähteä,ilotyttöä ja -poikaa,mutta yhtä varmasti Hän myös haluaa jokaisen
    sieltä saastaisuuden suosta nostaa ja puhdistaa ja uudestisynnyttää omaksi lapsekseen.Hän tahtoo antaa oman puhtautensa ihmisten sydämiin,sinunkin.

    Äänestä

Voi jumalauta että on joku ollu vitsikkäällä päällä :D "Ihmisestä tulee aivoton zombi jonka jutut keskittyvät vain ja ainoastaan alapään alueille." HAHAHAH :DDD

Äänestä

Ilmiselvä trolli on tämä(kin), mutta tunnen silti valtavaa tarvetta vastata tähän.

Sinulla taitaa olla paljonkin henk.koht. kokemusta pornon rappeuttavasta vaikutuksesta, kun noin suurella vakaumuksella siitä puhut? Voin nimittäin kertoa omasta kokemuksestani, että olen katsellut pornoa kohtalaisen usein varmaan kymmenen vuoden ajan, enkä voisi kuvitellakaan harrastavani irtosuhteita! Ajatuskin siitä, että menisin sänkyyn tuntemattoman naisen kanssa ja poistuisin vähin äänin seuraavana aamuna on kerta kaikkiaan mahdoton. Ensimmäisten treffien päätteeksikään en menisi sänkyyn. Että se siitä pornon katselun ja "alhaisen seksuaalimoraalin" yhteydestä.

"Huumeet ja pornografia ovat yhtä vaarallisia."

No huh huh! Kuinka monta kertaa olet kuullut, että joku on kuollut pornon yliannostukseen?

"Pornografiaa voidaan tietenkin luulla harmittomaksi viihteeksi. Tätä se ei kuitenkaan ole."

Totuuden siemen löytyy sinunkin moraalisaarnastasi. Pornoon voi todella jäädä riippuvaiseksi, niinkuin kaikkeen muuhunkin, mistä ihminen nauttii. Se ei siis ole ainakaan täysin harmitonta. Vaan mikäpä olisi?

"Ihmisestä tulee aivoton zombi jonka jutut keskittyvät vain ja ainoastaan alapään alueille."

Vai niin? Enpä ole huomannut sen paremmin itsessäni kuin pornon kuluttajiin kuuluvissa ystävissänikään tällaista ilmiötä. Itse asiassa aika vähän tulee puhuttua alapään juttuja. Seksistä toki puhutaan suhteellisen luontevasti, mutta tämä ei mielestäni ole mikään merkki siitä, että olisi muuttunut aivottomaksi zombiksi. Kavereiden kanssa tulee puhuttua mm. politiikasta ja musiikista, noin niinkuin arkisten asioiden lisäksi.

"Pornografia keskittyy himoon."

Tämä on ainakin pääsääntöisesti totta.

"Siinä ei ole kysymys ihmisen kauneudesta vaan pelkästä himosta."

Tämä ei ole täysin totta. Harvemmin pornoelokuvissa mitään hirvittävän rumia ihmisiä näkee.

"Pornografia opettaa ihmisiä käyttäytymään eläimen lailla."

Jaa. Minusta se toimii apuvälineenä seksuaalisten turhautumien poistamiseen, jos ymmärrät mitä tarkoitan...

"Naiset jotka osallistuvat pornografian tekoon ovat kuvottavia."

Olipas ystävällisesti sanottu. Tunnetko montakin naispuolista pornonäyttelijää?

"Miten joku voi alentaa itsensä tuollaiselle tasolle?"

Tuskin he kaikki edes kokevat alentavansa itseänsä mitenkään. Ainakaan suurimmat tähdet. He nauttivat huomiosta, nauttivat tähteydestä, nauttivat työstään ja saavat siitä hyvää palkkaa. Kuinka moni tavallinen tallaaja voi sanoa itsestään samaa?

"Miten ihmeessä joku voi sanoa olevansa arvokas vaikka häntä on naitu sata kertaa."

Ei kai se nyt kerroista ole kiinni? Eiköhän ihan keskivertonainenkin "tule naiduksi" (mikäli näin sovinistinen sanamuoto sallitaan) vähintään satoja kertoja elämänsä aikana. Jos lasketaan, että harrastaisi seksiä keskimäärin kerran viikossa, tuo sata kertaa tulee täyteen jo kahdessa vuodessa. Ja eiköhän useimmilla tuoreilla pareilla tuo tahti ole parhaimmillaan useamman kerran päivässä.

"Seksi ei ole enää pyhä asia eikä siihen enää sisälly vastuullisuutta."

Ei se ole pyhä asia koskaan ollutkaan, paitsi uskonnollisten ihmisten harhaluuloissa. Vastuullisuus taasen on vähän venyvä käsite, mitä sillä sitten kukaan tarkoittaakaan. Mielestäni vastuullisuutta osoittaa jo se, että käyttää kondomia irtosuhteita harrastaessaan.

"Yhden yön jutut ja aviorikokset ovat nykypäivänä täysin tavallisia asioita."

Niin, onhan nämä tainneet lisääntyä. Sikäli kyseessä ei ole mikään uusi ilmiö, että irtosuhteita ja aviorikoksia on kyllä esiintynyt aina. Nämä ovat puhtaasti biologiselta pohjalta erittäin perusteltua käytöstä, ja niiden syyt ovat myös syvällä ihmisluonnossa. Sanoisin tämän lisääntymisen johtuvan pääasiassa siitä, että tilaisuuksia on nykyään paljon enemmän kuin ennen. Se kun ei ole pelkästään moraalista kiinni, vaan jokainen ihminen lähtee siihen kyllä, kunhan tilanne ja tilaisuus häntä tarpeeksi ajavat.

"Miten ihmiset voivat elää tällä tavalla tuntematta suurta häpeää."

Heistä siinä ei ole mitään häpeällistä?

"Liian pitkälle mennyt liberalismi on aiheuttanut yhteiskunnan moraalisen rappion"

Niin juu, moraalisen rappion. Liberalismi (jolla kyllä useimmiten tarkoitetaan yleisempää yhteiskunnallista näkökantaa, kuin pelkkää vapaamielisyyttä) on johtanut mm. siihen, että ihmisten syrjiminen ihonvärin, uskonnon, sukupuolen ja muiden naurettavien syiden perusteella on laskenut merkittävästi. Se on johtanut myös siihen, että jokaisella on oikeus ajatella, uskoa ja puhua (ainakin lähestulkoon) niin kuin haluaa, sekä toimia demokratian puitteissa omien ajatuksiensa edistämiseksi. Jos vaihtoehtona on nuo asiat, yhdistettynä "moraaliseen rappioon", tai jonkinlainen teokratia tai muu sairas diktatuuri, niin valitsen liberaalin yhteiskunnan ihan koska vaan.

Äänestä
  • Mitteekääs hyötyä sulle on siitä pornon kattelusta? Sanoit että se aiheuttaa riippuvuutta. Kyllä ainakin sinulle kun myönsit katselevasi pornoa kohtalaisen usein kymmenen vuoden ajan.
    Pornotähtösten arvostuksesta... Ottaisitkos sie eukokses sellaisen akan joka on näytelly pornoleffoissa?
    Kyllä pornon yliannostukseenkin voipi kuolla jos vahtaa vaan pornoa ja unohtaa käydä syömässä ja juomassa välillä... juu,hehe! Kyllä se aika henkisesti köyhää touhua on jos elämä pyörii noin paljon pornon ympärillä.Ajatuksista se ihmisen pahuus lähtee kytemään. Pornoleffaa katsottuaan mies varmaan usein masturboi, eikä taatusti ajattele sillon omaa lyyliään! Vai mitenkä sulla?

    Sataan kertaa naiduista naisista puheen ollen, eiköhän jutun kirjoittaja tarkottanu että sitä naista nai joka kerta eri mies. Se ei kyllä ole mitään muuta kuin puhtaasti moraalitonta!
    Avioliiton seksi on puhdasta ja oikeaa!
    Kukasta kukkaan hyppiminen ei aiheuta kuin suurta murhetta!

    Äänestä

Paneskelu on mukavaa ja samalla voit auttaa köyhää venäläistä yksinhuoltajaa !

Äänestä

Mikäs elämässä sen mukavampaa, kuin naida naksutella kunnon panomiehen kanssa.

Äänestä

Se sinun jumalasihan määräsi ihmisen lisääntymään ja täyttämään maan joten anna ihmisten naiskennella niin paljon kuin haluavat, lisääntyminen ei onnistu, ei sitten millään, jos ihmiset ei naiskestele aina ja kaikkialla aina kun siihen tulee pieninkin tilaisuus, sen käskyn ihminen on ottanut todesta ja onnistunutkin melko hyvin täyttämään maan.

Äläkä sinä estoinen ihminen seksin suhteen määräile ventovieraille ihmisille minkälainen seksi heille parhaiten sopii, ihmiset saa pitääkin nauttia sellaisesta seksistä minkä he itse tuntevat parhaiten soveltuvan itselleen ja kumppanilleen.

Sinä olet seksin suhteen hyvin estoinen ja kokematon ihminen, ja takuuvarmasti et pysty edes tuottamaan seksikumppanillesi kunnollista orgasmia yhdynässä tai muullakaan tavoin, kumppanisi vain näyttelee, sinun mieliksesi, nauttivansa seksistä kanssasi.

Äänestä
  • Minäpä tungen tähänkin välliin..
    juu, ei tuo ihmisten lisääntyminen taida olla missään tekemisissä pornon kanssa. Ihmisten hekumointi ja irstailu kun yleensä ei tähtää lisääntymiseen vaan ihan siihen oman himon tyydyttämiseen!
    No, hyvä että sie ossaat antaa kaverilles/ kavereilles niitä orkkuja kun se sulle tuntuu olevan evankeliumi tässä elämässä!
    Vapaa tahto- mitä hirveitä ihminen on sillä tehnytkään! Ihan ansaitusti tämän maaliman aika alkaa olla lopussa. Katotaahan kuka sitte nauraa pornofilmit kainalossa!!!

    Äänestä

>Mitä on elämä nykypäivänä?<

-Elämä on aivan kaikille joka ainoalle suomessa asuvalle ihmiselle parempaa ja kaikin tavoin laadukkaampaa, kuin koskaan aiemmin olemassaolomme aikana.

Äänestä
  • no tuskin nyt ihan näinkään

    Äänestä

  • adsasd kirjoitti:

    no tuskin nyt ihan näinkään

    Sano yksikin asia, mikä on nykyisin huonommin.

    Äänestä

  • nykypäivänä kirjoitti:

    Sano yksikin asia, mikä on nykyisin huonommin.

    esim koko meno? eli lisää ja nopeempaa vaa.

    Äänestä

Ymmärrän kyllä että sinun mielestäsi porno on paha asia. Minä kuitenkaan en ole samaa mieltä ja menisi vertaamaan sitä huumeisiin. Koviin huumeisiin kuolee ihmiä, mutta kuoleeko pelkkään pornoon...ei.

Onko porno sinulle jotenkin ongelma elämässäsi? Mielestäni pornossa sinänsä ei ole mitään pahaa tai saastaista, jos nyt ei mennä mihinkään lapsipornon tai eläinpornon puolelle. Näitä ei kukaan tervejärkinen ihminen pidä hyväksyttävinä.

Pornoa on katsonut poikkeuksetta kaikki ihmiset joskus jossakin elämänsä vaiheessa ja veikkaan että heidän ajatuksensa eivät keskity vain pelkkään alapäähän.

Miksi vain naiset ovat kuvottavia jotka osallistuvat pornografian tekoon? Mikseivät myös miehet sinun mielestäsi? Onko se sallittavampaa miehelle?

Varmaan montaakin naista on naitu 100 kertaa, ainakin parisuhteessa. Mielestäni se ei vähennä naisen arvoa hiukkaakaan. Hirveän isolla prosenttimäärällä tuskin on sataa kumppania, mutta mitä sitten vaikka olisi ollutkin? Se on hänen oma valintansa. Ei ole minun tehtäväni siitä hänelle moralisoida.

Seksuaalisuus todellakin on vapaampaa kuin joskus 30-luvulla ja onko se maailman vakavimpia asioita? Suurempiakin ongelmia löytyy ihan meidän omastakin maastamme.

Minulla on ollut ainakin 50 seksikumppania jotakuinkin poikamiesvuosinani ja nykyisin elän onnellisena avoliitossa. En voi sanoa tuntevani itseäni saastuneeksi ja en näe mitään syytä himoita muutakuin omaa avovaimoani :)

Hyvää ja eroottista kevättä kaikkille!

ps. yhdenyön juttua ja aviorikostakaan en menisi vertaamaan toisiinsa.

Äänestä

Luin vastineita kirjoitukseesi.Kyllä pornoon vöi kuolla.Esimerkkinä tapaus, jossa netistä löytynyt kiihotustapa käyttää kaulan ympärillä kirstävää narua.Tuloksena kuolema,jota luultiin hirttäytymiseksi.Oli kuitenkin vahinko,

Äänestä

Minun tekisi niin kovasti mieli väittää vastaan, mutta huomaan, että minulla ei ole energiaa alkaa väittelemään jostain näin turhasta. Se, että joku siveyden sipuli valittaa täällä yhteiskunnan moraalin rappiosta, merkitsee oikeastaan vähemmän kuin kärpäsen pieru. Maailmassa on aina ollut väkivaltaa, seksiä, valheita, varastamista, ja muuta vastaavaa, eikä se ole ikinä muuttunut, eikä muutu, valittaapa joku siitä tai ei. Tämänkin keskustelun aloittaja voisi minun mielestäni keskittyä johonkin muuhunkin kuin vain ruikuttamiseen. Voisi vaikka vuokrata pari pornofilmiä....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjoitus kirjoitti:

Elämä nykypäivänä

Mitä on elämä nykypäivänä? Eläessämme joudumme tänä päivänä katsomaan kaikkea moraalittomuutta. Erotiikka voi olla joidenkin mielestä hyvää viihdettä, mutta omasta mielestäni sillä on turmeleva vaikutus ihmisiin. Pornografia synnyttää ihmisessä tuhmia ajatuksia. Tämä saastaisuus saa ihmisen fantisoimaan olemattomia. Ihmisestä tulee tämän saastan ansiosta omien himojensa vanki. Huumeet ja pornografia ovat yhtä vaarallisia. Pornografiaa voidaan tietenkin luulla harmittomaksi viihteeksi. Tätä se ei kuitenkaan ole. Pornografia on moraalitonta rahastusta. Pornografia sairastuttaa ihmisen. Ihmisestä tulee aivoton zombi jonka jutut keskittyvät vain ja ainoastaan alapään alueille.

Pornografia keskittyy himoon. Siinä ei ole kysymys ihmisen kauneudesta vaan pelkästä himosta. Pornografia opettaa ihmisiä käyttäytymään eläimen lailla. Se on vain pelkkää sielutonta seksiä. Naiset jotka osallistuvat pornografian tekoon ovat kuvottavia. Miten joku voi alentaa itsensä tuollaiselle tasolle? Miten ihmeessä joku voi sanoa olevansa arvokas vaikka häntä on naitu sata kertaa. Pornografian ansiosta seksistä on nykyisin tullut harrastus. Seksi ei ole enää pyhä asia eikä siihen enää sisälly vastuullisuutta. Yhden yön jutut ja aviorikokset ovat nykypäivänä täysin tavallisia asioita. Miten ihmiset voivat elää tällä tavalla tuntematta suurta häpeää. Liian pitkälle mennyt liberalismi on aiheuttanut yhteiskunnan moraalisen rappion

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu