voiko tulehtuneet ja hoitamattomat hampaat altistaa erilaisille yleissairauksille? jos niin mille? onko hampaiden juurien kipu ja märkiminen ns. vaarallista terveydelle?
t.kärsivä 36v.
t.kärsivä 36v.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta taisit tietää vastauksen jo ennenkuin laitoit kysymyksesi tänne.
Tulehtuneet hampaan juuret, märkiminen yms. ovat erittäin vaaralliset erityisesti sydämelle. Niin...ja jos ne bakteerit pääsee siitä tulehtuneesta hampaasta verenkiertoon on vaarana verenmyrkytys. Ja siihen voi kuolla. Joka vuosi Suomessakin kuolee ihmisiä huonojen hampaiden aiheuttamaan verenmyrkytykseen.
Että miettikää sitä kun laiminlyötte hampaittenne kotihoitoa ja hammaslääkärissä käyntiä...
Jos sulla itselläsi on kuvaamaasi ongelmaa (märkivät hampaat yms.), niin oman hyvän nimissä olisi syytä mennä mahdollisimman pian hammaslääkäriin.
Se ongelma ei parane odottamalla, voi kyllä pahentua ja vie sinut sairalaan,jos et lähde liikkeelle ajoissa.
vikana? Eihän nyt sairaalaa tarvitse pelätä, hyvänen aika!
Kokemuksen rintaäänellä: Itselläni oli hampaat todella huonossa kunnossa, ja jatkuvasti vaikka minkälaisia tulehduksia päällä. Leukaluissa pörräsi vaikka minkälaisia hengenvaarallisia (ja kivuliaita) tulehduksia, mätää ja kaikkea paskaa. Sitten kaikki hampaanjämät pois, ja täysproteesit tilalle. Eikä enää sen jälkeen minkäänlaisia tulehduksia. Nyt on hyvä ja terve olo.
Ihmisen hammaskalusto (poislukien ne muutamat harvat ja onnelliset, joilla ei ole koskaan mitään ongelmia niiden kanssa) on todellakin erittäin huonosti "luojan" suunnittelema. Tai itse asiassa ihan järkevästi suunniteltu: Ihmisen luonnollinen luonnonmukainen elinikä on noin 30-40 vuotta, ja nykyinen huomattavasti pidempi elinikä perustuu paljolti nykytekniikkaan. Tästä yksi merkittävä osa on hammashoito. Ennen vanhaan, kun esim. hammashoitoa ei juurikaan ollut, ihmiset kuolivat luonnostaan 30-40-vuotiaina esim. huonojen hampaiden aiheuttamiin infektioihin. Nykyaikana on mahdollisuus muuhunkin, mutta se on itsestäsi kiinni.
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1162799930;start=all