Menkää ny itteeenne ja ruvekkaa miettimään muita asioita ,ja antaa psykolookien hoitaan nämä lapset .Vaikka täälä tuntuu olevan moni aikuinenkin jonkin kriisiavun tarpeessa .Kauhajoella on kujllä paljon mitakin ongelmia ,Esim.. mitä tehtiin sille pojalle joka kävi pikku tytön kinppuun sanssain-koulussa juttu vaijettiin hautaan .Kyllä Hyvä-Veli komppania osaa !!!! Hyi hävetkää Kauhujoen päätäjät.
Ps.koulumatkakin on kouluaikaa jotta koulukin on vastuussa...
Ps.koulumatkakin on kouluaikaa jotta koulukin on vastuussa...
Vastaukset 8
Vanhimmat
älä yleistä... jaa niin mikä se sanssin koulun juttu oli? en oo koskaa kuullukkaan... netis jotain juttua?
Opettele kirjoittamaan, ennenkuin alat vouhkaamaan.
...pysty vahtimaan, mitä lapset tekee kotimatkalla!!!
Joo niin jurisisesti niin koulumatka kuin työmatkakin on koulu tai työaikaa .Ei ne opet edes viitti välitunilla kattoa kakrujen perään niillä on toiset asiat mieles.
kersojen kotimatkoja vahtia. Ja vanhemmat ei nykyään vahdi edes kotiasioita. Mutta jokainen on kouluasiois asiantuntija koska jokaisellahan meistä on ollu joku vittumainen opettaja. Kaikki on koulun syytä!!!
Tätä ei lapuan sanomat julkaissut (oli pohjalaisessa 03.02.2007. Tosin ei se julkaissut esim. joku vuosi sitten sattunutta putkakuolemaakaan: juttu oli kyllä ilkassa):
Pääuutiset, Pohjalainen
Lapuan perusturvajohtajalle ehdollista vankeutta
lauantai 03.02.2007
Lapuan perusturvajohtaja Oiva Yli-Mannila tuomittiin eilen Kauhavan käräjäoikeudessa 60 päivän ehdolliseen vankeuteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
KAUHAVA Tapio Saartenoja [email protected]
Rangaistuksen perusteena olevan lainkohdan mukaan Yli-Mannila on kosketellut tai muulla tavoin tehnyt alle 16-vuotiaalle lapselle seksuaalisen teon, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään.
Kyseessä on yksi tapaus, joka on sattunut viime vuonna 1.6. - 26.9. välisenä aikana. Pohjalaisen saamien tietojen mukaan teon kohteena on ollut 13-vuotias poika ja tekopaikkana Lapuan uimahalli.
Lapuan kihlakunnanviraston johtava kihlakunnansyyttäjä Kari Ranta jätti asiaa koskevan haastehakemuksen Kauhavan käräjäoikeuteen viime joulukuun 4. päivänä.
Asia käsiteltiin Kauhavalla 19. tammikuuta suljetuin ovin ja oikeudenkäyntiasiakirjat on määrätty salaisiksi. Käräjäoikeus antoi perjantaina asiasta lyhyen tuomiolauselman.
Tuomiolauselmassa ei mainita mitään uhrille mahdollisesti maksettavista korvauksista, jotka koskisivat henkisiä kärsimyksiä tai uhrin oikeudenkäyntikuluja. Myöskään todistelukustannuksista ei ole mainintaa.
Yli-Mannila ei palaa työhönsä
Perusturvajohtaja Yli-Mannilaa ei ole asian missään vaiheessa pidätetty virastaan. Hän on pitänyt Lapuan kaupungilta annettujen tietojen mukaan lomiaan viime syksystä lähtien ja on nyt sairauslomalla.
Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Panu Lahdensuo totesi eilen, ettei Yli-Mannila olisi palannut työhön oli ratkaisu mikä tahansa. Yli-Mannila saavuttaa eläkeiän ensi huhtikuussa.
Lahdensuon mukaan virasta pidättäminen ei ole tässä tilanteessa tarpeen.
- Yli-Mannilalle on myönnetty ero eläkkeelle jäämisen johdosta ja olemme sopineet, ettei hän palaa enää virkaansa ja asialle on pantu piste. Kaupungin kanssa Yli-Mannila ei ole enää missään tekemisissä, Lahdensuo selvitti.
Yli-Mannila toimi Lapuan sosiaalijohtajana vuodesta 1972 ja perusturvajohtajana vuoden 1997 alusta.
Mitä vanhempi rikoksentekijä sitä pienenpi tuomio???
saa näköjään mennä toisten housuille käpälöimään sun muuta.Laki ei ole sama kaikille.Tekijälle liian tuttuja tuomari ja lautamiehet.