Onko vielä voimassa ne huhut tai tiedot, että soijaproteiini olis huomattavan huonoa proteiinia lihaskasvua ajatellen. Miellelläni vetäisin sitä, onhan sillä terveysvaikutuksia. Muistan vaan kauan sitten lukeneeni jutun papujen huonoista vaikutuksista.
Huhut soijan huonoudesta
deca&susta
8363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Syö kaikkea monipuolisesti, siis myös soijaa niin varmasti on parempi kuin yksipuolinen ravinto.
Kasviproteiini yleensäkkin on selvästi huonompaa kuin eläinproteiini. Imeytyy heikommin.
Sen lisäksi jotkut uskovat että se voi jopa ehkäistä proteiinisynteesiä ja nostaa estrogeenitasoja, ja kaikkihan tietävät mitä se tarkoittaa lihaskasvun kannalta (?)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000353&posting=22000000022610402
Soijaproteiini alentaa miesten testosteronitasoja! Miehen pitää olla täysi taliaivo, jos tuollaista käyttää.
tietämätön, yksinkertainen taliaivo kirjoittaa tuollaisen viestin.
Vituttaako kun ostit hyllyt täyteen soijaproteiinia ja se onkin paskaa? Kyllä minua vituttaisi, mutta onneksi osaan ajatella ennen kuin teen ostopäätöksen :-)
Entäs kaurapuuro? Tosimies ei syö kasviksia. Mistäköhän sekin väittämä tulee? Olisi tosiaan mukava lukea jotain oikeita tutkimustuloksia soijan vaikutuksesta.
Lue sitten tuota eilistä viestiäni.
Jotkut asiantuntijat väittävät, että soija olisi vaarallista ja toiset asiantuntijat, että se olisi terveellistä. Yrittää siitä nyt ottaa selvää.