mahatautiko

Moi!
Mahassa polttaa, ja on semmonen etova olo, ja tätä on ollut kohta koko päivän. Ruoka on kyllä maistunut, mutta mikähän on homman nimi? Onko tää nyt sitä noronia? Olin kyllä töissä, jossa sitä oli ollut, mutta tilanne oli jo rauhoittunut siellä..ja työtoverini oli samaisessa mahataudissa tiistaina, joka työskenteli vieressäni nämä edelliset päivät..Onko se nyt alkamassa mulla..vai olisko se jo tullut, jos olisi tullakseen..oliko teillä minkälaisia oireita ennen kuin wc-pönttö kutsui?
Kuinka rajua teillä oli ? Kuumetta? Tuliko molemmista päistä?
6556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tiiäkkö, just nuo sun kuvailemat "oireet" oli myös mulla tällä viikolla..
Polttelua, etovaa oloa ja "mahan kääntyilemistä" kesti kolme päivää, helpottaen tietty koko ajan. Oksentanut en, enkä ripuloinutkaan. Ja luulenpa, että mahatautia se oli koska olin ollut tekemisissä mahatautia sairastavien kanssa. Eli mulla se meni ohi noin.. Onneksi, vaikkakin olo oli jotain ihan hirveää!!! Mut koputetaan puuta, sehän voi tulla uudelleenkin... :/

Äänestä

voi kyllä olla olemattakaan.
parin päivän päästä oot viisaampi.

Äänestä

Monesti näkee kun ihmiset tulevat vessasta eikä edes vilkaista lavuaariin päin... pahimmassa tapauksessa mennään siitä suoraan vaikka johonkin yleiseen ruokaravintolaan edelleen pesemättä käsiä... tautisoppa on siis seisovassa pöydässä valmis... kyllä ainakin itselle opetettiin jo pienenä että aina kun tullaan vessasta niin pestään kädet vedellä ja saippualla. Hyvä tapa on pestä kädet myös kun tulee kaupasta yms... missä on paljon ihmisiä... joskus toki taudin tuloa ei voi millään välttää mutta käsien pesemisellä ennen syöntiä ja vessasta tullessa pienentää jo monella kymmenellä prosentilla sairastua vatsatautiin tai hengitysteiden tulehduksiin.

Äänestä
  • Sehän nyt on ihan selvää, että käsihygienia on kaiken a ja o, kun puhutaan mahataudin leviämisestä!!!

    Äänestä

On tää nyt kamalaa..vieläkin polttaa mahaa, mistä se oikein voi johtua? Ei silti ilmavaivojakin on..mutta onneksi tulevat pihalle :) ruoka kyllä maistuu, ja aamulla kyllä uloste oli löysähköä, johtuu varmaan tentti ripulista..koskas tarvis mennä lääkäriin..vai tarviiko ollenkaan ?
Mistä mahanpoltto muuten voi johtua? Kokemuksia / tietoa kaipaan..

Äänestä
  • mahanpolttelu voi olla ihan vaan närästystäkin.. kokeile jotain närästyslääkettä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuloillaan? kirjoitti:

Moi!
Mahassa polttaa, ja on semmonen etova olo, ja tätä on ollut kohta koko päivän. Ruoka on kyllä maistunut, mutta mikähän on homman nimi? Onko tää nyt sitä noronia? Olin kyllä töissä, jossa sitä oli ollut, mutta tilanne oli jo rauhoittunut siellä..ja työtoverini oli samaisessa mahataudissa tiistaina, joka työskenteli vieressäni nämä edelliset päivät..Onko se nyt alkamassa mulla..vai olisko se jo tullut, jos olisi tullakseen..oliko teillä minkälaisia oireita ennen kuin wc-pönttö kutsui?
Kuinka rajua teillä oli ? Kuumetta? Tuliko molemmista päistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu