ennustus ei ole koskaan toteutunut?
Miksi rukoilulla oi ole mitään vaikutusta (useita laajoja tutkimuksia)?
Mikä uskonto on se "oikea"?
Vastaus: ei mikään
Miksi rukoilulla oi ole mitään vaikutusta (useita laajoja tutkimuksia)?
Mikä uskonto on se "oikea"?
Vastaus: ei mikään
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muutama vielä odottaa tulemistaan täyttymykseen.
Kun Raamatussa on, että juutalaiset hajoitetaan kaikkeen maailmaan ja aikojen lopussa he palaavat Israeliin Pohjoisesta maasta, niin sille naurettiin aikoinaan, että eihän sellaista valtyiota ole kuin Israel.
Yhdessä räjähtävässä tunnisssa katoaa kolmannes maasta, vielä 30 vuotta sitten ajateltiin sen olevan mahdotonta.
Ilmastonmuutos, Raamatussa sanotaan sen tulevan.
Raamatussa on muistaakseni, että Auringosta tulevat säteet ovat niin kuumia, että ihmisiin tulee paiseita.
Vedet saastuvat ja muuta.
Raamtussa on, että viimeisinä aikoina väkivalta lisääntyy. Ihmisistä tulee ahneita rahaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia.
Raamatussa on niin paljon asioita jotka ovat tapahtuneet. että moni tiedemies on tullut niiden kautta uskoon kun ovat asioita tutkineet.
Paras ennustus, että Jeesus tulee takaisin ja ottaa omansa mukaan on lähellä täyttymistä
Missään kohtaa Raamattua ei ole ennustettu tuota juutalaisten hajaantumista ja kokoontumista Israeliin.
Luepa hiukan tarkemmin sitä satukirjaasi.
Kuumista auringon säteistä ei tule muuten paiseita. Auringon lämpö käy sietämttömäski n. 2 miljardin vuoden kuluttua sen laajetessa kun vety hupenee.
Kukaan "tiedemies" ei ole muuten tullut uskoon Raamattua lukemalla - päinvastoin; kun tiedemies lukee Raamattua hän näkee oitis sen myyttisen arvon ja heittää sen paperinkeräykseen.
Mikä muuten on "räjähtävä tunti"?
...ovat hyvin tulkinnanvaraisia. Kautta historian niitä on tulkittu ja joitakin (toteutumattomia) ennustuksia tulkitaan jo toiseen tai kolmanteen kertaan. Lisäksi pitää muistaa, etttä Raamatussa on ennustuksia, jotka ovat sidottu aikaan ja jääneet toteutumatta. Kriittisyyttäkin tulee olla.
Raamatussa, on vaikka kuinka monta kohtaa juutalaisten hajaantumisesta erimaihin ja takaisin omaan maahan palaamisesta.
Räjähtävä tunti eli hetki on Ilmestyskirjassa.
Kyllä kuule niitä on monta tiedemiestä kun on juuri Raamatunprofetioita tutkiessa tulleet uskoon. Nähtryään kuinka ne toteutuvat.
Mutta taitanee sulle olla turha selitellä,
Sulle taitaa joku lasten kuvaraamattu olla paikallaan.
aina tuollaisia samanlaisia juttuja ottamatta lainkaan itse selville asioita.
Nytkään ei esitetä ainuttakaan Raamatun kohtaa väitteiden tueksi. Eipä niitä tosiaan voikaan esittää, kun niitä ei yksinkertaisesti ole.
"Kuumista auringon säteistä ei tule muuten paiseita."
Kyllä muuten voi tulla.
Iho palaa ja sen jälkeen märkii.
Käy erityisen helposti punapäille ja muille jolla on vähän pigmenttiä.
Otsonikadon myötä auringon UV-säteily lisääntyy maan pinnalla.
Auringon ultraviolettisäteily vähentää paiseita tappamalla paiseita aiheuttavia bakteereja:
Syyt ja oireet
Paiseella tarkoitetaan missä tahansa kehon osassa esiintyvää bakteeritulehduksen synnyttämää pesäkettä, joka käsittää märkää täynnä olevan ontelon. Märkä on vihertävää eritettä, joka sisältää kuollutta kudosta ja valkosoluja sekä bakteereita.
Bakteerit ovat voineet joutua paisealueelle kohon aukoista, ihon (erityisesti rikkoutuneen) kautta tai verenkierron välityksellä. Paiseen ympärillä kudos on tulehtunutta, minkä merkkinä alueella esiintyy punoitusta, kuumotusta, turvotusta ja kipua (ks. kuva 1). Kookas paise voi nostaa korkean kuumeenkin.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=Paise&p_artikkeli=dlk00314
Kiva saivarrella sanoilla?
Auringonpolttama voi aiheuttaa märkiviä ja harvinaisen ikäviä rakkuloita.
Aivan riittävän lähellä paise sanaa.
...tunne luomiaan. Jänistäkin väitetään Raamatussa märehtijäksi joten ei ihme, jos paiseidenkin määrittelyn kanssa on ongelmia. Tarpeeksi lähellä kai sekin, paskaansahan se jäniskin syö. loput voi sitten selittää 'hengellä'.
En tunne muinais-hepreaa niin hyvin että alkaisin taittamaan peistä mitä tuo "märehtiä" verbi tuossa yhteydessä on alunperin tarkoittanut.
Saatta olla käännökseesä ollut vaikeuksia etc.
Toiseksi, ei kai Jumalan antaman ilmoituksen tarvi olla sidottu ihmisen keksimiin mittoihin ja määritelmiin?
Ihmiset keskenään keksivät toisita poikkeavia mittajärjestelmiä ja määritemiä.
Sitä varten asioita standardisoidaan.
Paiseista vielä; mikä meni tuossa määritelmässä muuten vikaan kuin että auringonpolttama ei ole bakteerin aiheuttama?
Jos ihminen hankkii itselleen märkivät toisen tai kolmannen asteen auringonpolttamat, raapii niitä ja sinne menee bakteeri joka lisää tulehdusta alueella niin keplaiskos se sitten jo paiseeksi?
Btw, auringonpolttama luokitellaan ihonalueen tulehdukseksi ja voi aiheuttaa kuumetta.
"Auringon ultraviolettisäteily vähentää paiseita tappamalla paiseita aiheuttavia bakteereja:"
En näin maallikkona lähtisi desinfioimaan vakavia auringonpolttamia altistamalla sitä lisää UV-säteilylle.
"Missään kohtaa Raamattua ei ole ennustettu tuota juutalaisten hajaantumista ja kokoontumista Israeliin."
Lue Jesaja, Jeremia, Hesekiel ja Daniel. Sieltä löydät tuohon vastauksen.
Tuolla asenteellasi ei kukaan jaksa valmiiksi paikkoja lähteä etsimään.
...Raamatun kirjoittajien tietämys jäniksen ruuansulatuksesta oli puutteellinen?
En edelleenkään tiedä.
Jos hepreankielen verbi on tarkoittanut ruuan uudelleen syömistä niin sheissen syönti kai kuuluu tuohon?
Mooses ei varmaan ollut kovin kiinnostunut jäniksien ruuansulatuksesta, hänellä oli mm. kansa johdettavana.
Omakin tieto jäniksen ruoansulatuksesta on puutteellinen.
Oletko itse mestari tuolla saralla?