Aattelin kysäistä hesarin yleisönosastolta, jotta paljonko se 40.000 egen auto tulee maksamaan?
Paljonko
tippuu?
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se tulee maksamaan 35000 euroa uutena. Enempää ei ole pudotusta, koska autotehtaat nostavat verottomia hintoja.
Sen sijaan käytettyjen hinnat tippuvat reilusti, jos auton hankinnan vero tippuu kokonaan. Tämä johtuu siitä, että näin on Saksassakin ja jos ei tipu, niin vähän käytetyt tuodaan jatkossa Saksasta ilman autoveroa.
Puheet autotehtaiden alhaisista Suomi-hinnoista on jo vuosikaudet olleet täyttä puppua!
Kuka tahansa voi tsekata todelliset saksalaiset uusien autojen kauppahinnat mobilesta.
Suomessa 40 tonnia maksava kotilo irtoaa Saksan vapailta markkinoilta upouutena noin 27-30 tonnilla merkistä ja mallista riippuen.
Ne on ne todelliset hinnat joilla kauppaa tullaan tekemään.
Ainakin harkitsemani malli maksaa Suomessa n. 40 te ja Ruotsissa 10 te vähemmän.
Olen katsellut muutaman vuoden vanhaa autoa, josta suomessa pyynnit ovat tällä hetkellä 40 000 - 44 000€. Samaa mallia saa vapailta markkinoilta 27 000 - 33 000€. Autoasioissa olo on kuin asuisi virolaisena Neuvostoliitossa :-( Netin ansiosta näkee mikä tilanne on vapaan maailman lihatiskeillä.
Väiski rulaa... minua ei näy Suomessa kuin kesällä kunhan kohta pääsen eläkkeelle...Kiitos Don Heinähuttu ja Esko Pula-Aho / muut kumppanit. Nähdään vaikka Costa Ricassa tai Thaimaassa, Kuubaakin voisi harkita? Lämpöä riittää... ja halpaakin on. Eläkkeellä saa paremman elintason kuin Suomessa, vain hampaat hoidan Suomessa.