Hei nyt ihan asialinjalla. Onko asuntoautoon järkevää hommata jonkinlaista hälytintä ja jos on, niin millainen. Kertokaa ne joilla on kokemuksia! Kiitos!
Hälytin!
KuivaOlli
61035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miul on kaasuhälytin, itkuhälytin, varashälytin, ja vielä kun sellaisen sais, että akka kun tulee yllättäen niin kerkeis vieraat ulos.
palovarotin ja sehän on pakolinen. Mikään kaasuvaroitin ei toimi koska kaasu on lattialla ja sinä nukut sängyssä. Tää on tosi voit toki ostaa sellainen mutta turhaan.
Sinä vaan siellä sängyssäsi. Jos kaasua vuotaa sisälle tarpeeksi, niin se voi huonolla tuurilla hiipiä sieltä lattialta pikkuhiljaa hieman ylemmäksikin. Mutta kaasuhan onneksi ei ole myrkyllistä, se vain syrjäyttää hapen, ja uni voi sitten maistua pitkäänkin. Ja kuulemma vuotanut kaasu voi joskus syttyä vaikka ihan tuleenkin, sillai äkillisesti!
onkos tullu ikinä mieleen laittaa sitä hälytintä sinne lattian rajaan niinkuin minulla???
Mikäs olis paras varashälytin (paitsi koira, muija tai anoppi)?
ruuvailin viimekesänä defa:n hällärin matkikseen.
Asennus onnistui helposti , toki vaivaa on vedellä johtoja ovi-/luukkuantureilta.
Nyt näyttää tulleen markkinoille myös hälläreiltä joissa nuo ovianturit toimivat langattomasti, joten ylimääräiseltä piuhanvedolta välttyy.