Remeron ja uni

Saako remeronissa nukuttua tuleeko siitä tukkoinen olo seuraavaksi päiväksi onko hyvä vai huono lääke,saan huomenna remeron respan unettomuuteen, lopettivat tenoxit,imot,stillarit lekuri ehdotti vaihtoehdoksi tuota.

Olisko muuta ehdotettavaa kenelläkkään. Triptyl,levozin ja Atarax ei käy niistä tulee sekava olo seuraavaksi päiväksi.
2468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla oli useamman vuoden tosi pahoja nukahtamisvaikeuksia, yleensä nukahdin vasta kahden-kolmen aikaan yöllä. Lääkäri määräsi mulle remeronia, kun mulla 2 vuotta aiemmin oli todettu myös keskivaikea depressio.

Nyt nukahdan viimeistään tunnin kuluttua lääkkeen ottamisesta, eli auttaa todella hyvin unettomuuteen. Lääkärikin kuitenkin painotti että tää on vaan väliaikanen ratkasu, eli kovin pitkiä "kuureja" ei pelkkään unettomuuteen suositella (depressiolääkkeet mulla on vielä erikseen).

Alkuun remeron nukutti päivällä ihan älyttömästi, mutta pääsin päiväväsymyksestä eroon n. kuukauden kuluttua. Nykyään ainoa ongelma on, että jos tarttee herätä aikasin aamulla (kuudelta tai seiskalta), lääkkeen vaikutus ei ole ehtinyt vielä lakata ja olo on tokkurainen jonnekkin yheksään asti. Painoa remeron on myös nostanu aika lailla (kolmen ekan kuukauden aikana paino nousi 5 kg, sen jälkeen tasottu). Muita sivuvaikutuksia en oo huomannu.

Äänestä

Remeron on erittäin hyvä lääke unettomuuteen.

Ja kannattaa huomata, että Remeronin väsyttävä vaikutus ilmenee jo suhteellisen pienellä annoksella (esim. 15 milligramman tabletista puolet tai vähemmänkin, kannattaa kokeilla eri kokoisia annoksia). Annoksen kasvattaminen ei varsinaisesti auta nukkumaan yöllä sen paremmin, mutta sen sijaan kasvattaa aineen pitoisuutta elimistössä seuraavana päivänä. Päiväväsymys ja ruokahalun lisääntyminen tuntuvat vahvempina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uneton kirjoitti:

Saako remeronissa nukuttua tuleeko siitä tukkoinen olo seuraavaksi päiväksi onko hyvä vai huono lääke,saan huomenna remeron respan unettomuuteen, lopettivat tenoxit,imot,stillarit lekuri ehdotti vaihtoehdoksi tuota.

Olisko muuta ehdotettavaa kenelläkkään. Triptyl,levozin ja Atarax ei käy niistä tulee sekava olo seuraavaksi päiväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu