No mitenkäs siellä eteläsuomessa, luonnonvoimien kanssa on pärjäilty?
Ovatko vielä suolatut tiet sulana?
Voin ensi alkuun lähettää selviytymistarpeita, että selviätte luonnonvoimien koettelutuksista. Laitan tulemaan uudet nutukkaat ja perseelin, sujautan taskuihin nokko kuivalihaa, että on vähän huikopalaa sinne arktisiin oloihin. Voitte rauhassa taamoa koettelemukset, naapureille voitte sitten raamoa saamastanne lapinavuista.
Aina voi, apua pyytää.
3
1589
Vastaukset
- vain
jesse aikoo palauttaa saamiaan tulonsiirtoja etelästä pienen osan takaisin etelään, omatuntoko alkanut vaivaamaan? Mutta kiitos nyt kuitenkin, lähetämme osoitteet myöhemmin.
Mikäs tässä ollessa?
Tosin paras luisto on tuon ylikiteytyneen pakkaslumen vuoksi kalhusta kaikonnut jo 10 pakkasasteen jälkeen, mutta mennään sillä mitä on käsillä.
Tosiasiassahan täällä kuitenkin kaivellaan vasta rukkasia esille, eli ei tässä vielä LapinSheriffiltä mitään isompaa Marshal-apua ole tarvis rukoilla.
Toki, jos sitä kuivalihaa on liialti jäänyt nilin orteen riipuksiin, niin laitappa kimpale postiin, sepä olisikin Oivallinen herkku iltatulelle veisteltäväksi! Mutta 70€ kilo on ehdottomasti liian kova hinta!
Ilmastonlämpenemisprosessin vuoksi sekoilevan talvisään aiheuttama Hämmennys onkin kerrasta ohi, ja nyt ollaan taas normaalissa Helmi-Ruodussa kelien suhteen.
Voihan olla että tuolla alempana -suolarajalla- on tilanne kuitenkin huonompi.
Lehdistä ainakin näkee päivittäin, että talvi on taas yllättänyt pääkaupunkiseudulla satoja autoilija-ihmisiä.
Varopas Sinä, Jesse sitten iltasella, on odotettavissa sähkökatkoksia pakkasen vuoksi, ja varaakin oikein runsaasti tunturikoivunrunkoa tuvan nurkkaan hellavalkean ruoaksi, ettei vesiämpäri jäädy!
Vaikka mikäpäs minä olen Ammatti-Ihmistä näissä tuli-asioissa opastamaan.Niin ne mun serkkupojjaatki sano. Met jouvumma syömhän aamulla poroa, päivällä riekkoa, iltasella lohta. Mistä meille niitä etelän herkkuja, makkaroita ja muita, olisi tänne tunthuriin tullu.
Että älä lähetä, meillä on katoppa makkaraa.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli306252Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144724Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle413304IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm623121Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3591743Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111548- 711401
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861368Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411318- 811204