No mitenkäs siellä eteläsuomessa, luonnonvoimien kanssa on pärjäilty?
Ovatko vielä suolatut tiet sulana?
Voin ensi alkuun lähettää selviytymistarpeita, että selviätte luonnonvoimien koettelutuksista. Laitan tulemaan uudet nutukkaat ja perseelin, sujautan taskuihin nokko kuivalihaa, että on vähän huikopalaa sinne arktisiin oloihin. Voitte rauhassa taamoa koettelemukset, naapureille voitte sitten raamoa saamastanne lapinavuista.
Aina voi, apua pyytää.
3
1621
Vastaukset
- vain
jesse aikoo palauttaa saamiaan tulonsiirtoja etelästä pienen osan takaisin etelään, omatuntoko alkanut vaivaamaan? Mutta kiitos nyt kuitenkin, lähetämme osoitteet myöhemmin.
Mikäs tässä ollessa?
Tosin paras luisto on tuon ylikiteytyneen pakkaslumen vuoksi kalhusta kaikonnut jo 10 pakkasasteen jälkeen, mutta mennään sillä mitä on käsillä.
Tosiasiassahan täällä kuitenkin kaivellaan vasta rukkasia esille, eli ei tässä vielä LapinSheriffiltä mitään isompaa Marshal-apua ole tarvis rukoilla.
Toki, jos sitä kuivalihaa on liialti jäänyt nilin orteen riipuksiin, niin laitappa kimpale postiin, sepä olisikin Oivallinen herkku iltatulelle veisteltäväksi! Mutta 70€ kilo on ehdottomasti liian kova hinta!
Ilmastonlämpenemisprosessin vuoksi sekoilevan talvisään aiheuttama Hämmennys onkin kerrasta ohi, ja nyt ollaan taas normaalissa Helmi-Ruodussa kelien suhteen.
Voihan olla että tuolla alempana -suolarajalla- on tilanne kuitenkin huonompi.
Lehdistä ainakin näkee päivittäin, että talvi on taas yllättänyt pääkaupunkiseudulla satoja autoilija-ihmisiä.
Varopas Sinä, Jesse sitten iltasella, on odotettavissa sähkökatkoksia pakkasen vuoksi, ja varaakin oikein runsaasti tunturikoivunrunkoa tuvan nurkkaan hellavalkean ruoaksi, ettei vesiämpäri jäädy!
Vaikka mikäpäs minä olen Ammatti-Ihmistä näissä tuli-asioissa opastamaan.Niin ne mun serkkupojjaatki sano. Met jouvumma syömhän aamulla poroa, päivällä riekkoa, iltasella lohta. Mistä meille niitä etelän herkkuja, makkaroita ja muita, olisi tänne tunthuriin tullu.
Että älä lähetä, meillä on katoppa makkaraa.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2485509Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,604809Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk183636Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2923353Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223310Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1823219- 782924
- 732161
- 312043
- 902026