Mitä pirua niitä rakennentaan jos niistä ei silloin ole apua jollin niitä kipeimmin tarvittaisiin! Oi Te viisaat Pasifistit, kertokaa se meille!
Miksi tuulivoimalat eivät jauha sähköä?
Ovatko vihreät pysäyttäneet...
6658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pakkasella kun sähkön kulutus suurin, ja roottorit seisovat, niitä täytyy lämmittää sähköllä. Siis ne kuluttavat sähköä kulutushuipun aikana.
Pitäs koota kaikki vihreät höpöttämään tuulimyllyn eteen niin johan alkas lavat viuhkamaan.
Toinen vaihtoehto varautua pakkaskeleihin voisi olla vesivoiman rakentaminen.
Vuotoskin on jäässä...
Mutta tiesitkö että tuulivoimaloille saaristoakin parempi paikka on Lappi, jossa tuntureilla lasketusti tuulee aina?
Kyllä, lisää tuulivoimaa.
Itse asiassa ilmastomuutosta seuranneena, ei meillä ole vaihtoehtoja...
Riippuvuus Venäjän energiasta uhkaa muuten meitäkin. Vaikka sekin arabiöljyä varmempaa.
Tuntureilla tuulimyllyjen lavat keräisi tykkyä.
Ja sähköä menisi entistä enemmän lapojen sulattamiseen.
tuulivoimaloissa on lapalämmitysjärjestelmä, joka automaattisesti sulattaa huurteen. Systeemi käyttää vuositasolla n. 3-4 % voimalan tuottamasta energiasta.
Ei ne ny ihan noin vähällä sulana pysy, mutta kyllähän ne ihan tehokkaita jo ovat. Mutta mietin vaan kun Tuulimyllyjä haluttaisiin rakentaa Lappiin niin ne ovat ne samat vihreät, jotka niitä kannattaa niin vastustavat paikkoja mihin niitä mahdollisesti voisi rakentaa. "luontoarvoilla ja naturalla".