Karmea kohtalo

YH -isä

Olin ostamassa Sinolia Trangnia-keittimeen, koska olin lähdössä pienelle retkelle lasteni ja koiran kanssa. Menin paikalliseen tavarataloon, mutta kassalla nuori tyttö otti pullon pois ja sanoi, ettei minulle myydä. Kysyin miksi? Vastaus oli, että se kuulemma lasketaan ranskanleivän läpi ja juodaan. Sanoin, että moinen tuskin pälkähtäisi mieleeni ja vaadin pulloa itselleni.

Aikani riideltyäni ilmestyi paikan vartija taakseni. Ilmeisesti tyttö oli hälyttänyt tämän tiskin alla olevalla napilla. Ehtimättä avata suutani vartija kävi käsiksi minuun niskasta, josta hämmästyneenä työnsin häntä kauemmas. Siitäkös riemu syntyi. Vartija huusi, että ”tollaset saatanan tenukepit pitäis tappaa”. Makasin naama lattiassa voimatta vastata ja vartija painoi polvella selkääni. Huomasin olevani käsiraudoissa ja vartijan kopissa odottamassa poliisin tuloa. Olin niin hämmästynyt ja loukkaantunut moisesta kohtelusta, etten osannut sanoa mitään.

No poliisi tuli paikalle ja alkoi selvittää asiaa, jolloin vartija väitti, että olin yrittänyt viedä tavaraa maksamatta, joten minut raahattiin poliisiautoon ja vietiin putkaan. Kotiin en voinut soittaa, joten lapset olivat varmasti huolissaan, missä se YH-isä viipyy. Yritin selittää putkavahdille asiaani, mutta ei se tehonnut.

Seuraavana aamuna minut päästettiin putkasta ja vietiin kuulusteluihin ja sain kuulla, että sosiaaliviranomaiset olivat ottaneet alkoholiongelmani takia lapseni pikaiseen huostaanottoon. Koska join näköjään jo Sinolia, tilanteeni täytyi olla tosi huono. Päästyäni vapaaksi lähdin hakemaan autoani, jonne oli jäänyt myös koira odottamaan, mutta auto ja koira oli varastettu. Kotiin päästyäni oli vuokraisäntä antanut minulle häätöilmoituksen, koska lapseni oli otettu huostaan ja elin huonoa elämää. Menin masentuneena ja lyötynä pihalle kannettuun sänkyyni ja lakkasin hengittämästä, jotta olisin kuollut.

Onneksi heräsin silloin ja huomasin, että kaikki olikin ollut vain unta, kunnes tajusin olevani pihalle kannetussa sängyssäni…

2

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ezel

      ..hyvin kirjoitettu ;)

      • niin uskomattomia tarinoita poliisi ja syyttäjä uskoo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe