Al Dagerin tietopaketti

Raamatusta. Jos on aikaa lukea, niin mielenkiintoista tutkielmaa koko Raamatun alueelta. Kuka muuten on tämä Al Dager?

http://avatkaa.com/ehtoollinen.html

Sivun alareunasta voi avata kirjoituksia, joissa käsitellään perusteellisesti mm. tällä palstalla keskusteltavia aiheita. Kannattaa vilkaista.
2166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Al Dager opettaa kai "Valtakunnan teologiaa" ("Kingdom Theology")? KT:n isäksi luetaan George Eldon Ladd. Minulla on muutama hänen kirjansa, joissa on paljon mielenkiintosita luettavaa.

Äänestä

niin ainakin sävyisää keskustelua asioista - vaikka yhtä puuttui (mielestäni) - nimittäin korostus Jumalan oikeudenmukaisuuteen ja rakkauteen. Oli enemmänkin kuin teknillinen läpikäynti Raamatun sanasta ja jotenkin jäin kaipaamaan Hengen johdatusta siinä mitä luin. Näkyi myös selvästi että vanhat Al Dagerin uskomukset ovat yhä vaikuttamassa häneen (ja kuinkas muuten voisi ollakaan).

Mutta kiitos linkistä kuitenkin aina se herätti joitain ajatuksia..

kasi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirvas kirjoitti:

Raamatusta. Jos on aikaa lukea, niin mielenkiintoista tutkielmaa koko Raamatun alueelta. Kuka muuten on tämä Al Dager?

http://avatkaa.com/ehtoollinen.html

Sivun alareunasta voi avata kirjoituksia, joissa käsitellään perusteellisesti mm. tällä palstalla keskusteltavia aiheita. Kannattaa vilkaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu