Hiace ja Sprinter

Kertokaapas kokemuksia noista pakettiautoista vm. 98-03.
Millainen on ajettavuus, miten muuten toimivat tekniikaltaan ja onko mitään yleisimpiä tyyppi vikoja, miten herkkiä ovat ruostumaan?
Mikä Sprinterin malli ois teholtaan sellainen, joka pärjäisi trailerin vedossa hyvin?
72257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

310d, 312d ja 313cdi, nuo on kai ne mallit.

122-130hv taitaa olla suurin teho mitä on näissä ja oliko peräti ainoa teholukema
Koneita on 4syl ja 5syl, nyt ei muista mutta joissain on kirottu olevan tosi huono vääntö.
Nuo vanhemmat sprinterit on ollu ainakin hyviä kestämään ruostetta, uudemissa on säästetty -93 eteenb päin ja niissä meinaa kukkia ja kaupan hyllylläkin sivupellit, muuten en tiedä miten ruostuu.

Sivutuuliherkkyys on melkoinen ainakin korkeassa sprinterissä kun paikat alkaa väljenee pikkusen. Siinä on jokin ominaisuus sille koska ei kaikki pakut oo sellasia, sprinteria on ja on edelleen.

312D automaatti on kokemusta, itse autossa ei juuri vikoja ollu eikä muillakaan mitä olen kuullut. Yhdestä autosta on menny jotain rikki automaatista.

Sprintershif vaihteisto on riskiostos, niistä menee paljon ennen kuin auto muutoin on loppu niin pumppi rikki sun muutakin kai. Ne oli aongelmallisia muutenkin alkujaan ainakin, toimi joskus miten huvittaa tai joissakin tilanteissa oli niin kuin olisi vähän loppunut ohjelmasta ohjelmointi kesken, sekoaa laatikko eikä tiedä mitä pykälää antaa.

Jatkan myöhemmin jos muistan...

Äänestä
  • Kun et muuta voi kun haukkua Mersua vaan et sanonut sanakaan Toyotasta!!! Jos joku ostaa 120Hv koneelle automaatti niin hulluhan se on, oli merkki mikä vaan. Jos on automaatti niin mielestäni 150 Hv ja siitä ylöspäin on se oikea suunta, tottakai automaatti hajoaa jos ei ole tehoja. Itse ajaan jotakin muuta mutta olen kokeilut nää .

    Äänestä

  • rahat loppua kirjoitti:

    Kun et muuta voi kun haukkua Mersua vaan et sanonut sanakaan Toyotasta!!! Jos joku ostaa 120Hv koneelle automaatti niin hulluhan se on, oli merkki mikä vaan. Jos on automaatti niin mielestäni 150 Hv ja siitä ylöspäin on se oikea suunta, tottakai automaatti hajoaa jos ei ole tehoja. Itse ajaan jotakin muuta mutta olen kokeilut nää .

    En aja yksityisajoa niin hiace on turha peli mun ajoluihin, liian pieni ainakin että siitä voi alkaa. Kyllä se muuten varmaan menis jos saa automaatilla.

    Sori jos ymmärsit väärin.

    Automaatti tulee meiän peleihin tai sitten mä vaihdan firmaa ja moni muukin varmaan. Jos jotain lautakuormaa ajaa tai työkalupakkia niin saa sitten olla vaikka matolaatikko, muutoin se on vain automaatti. Automaatti tasaa kaikki nykimiset pois, vaivaton liikkeelle lähtö ja turha kytkinpoljin jää pois polvilukkoa aiheuttamasta. Ei meillä oo ollu ongelmia perinteisten automaattien kanssa juuri koskaan, kuten jo kerroin. Että hyvin ne kestää ja varsinkin mersuissa ainakin.

    Hullua puhua asioista joista ei tiedä.

    Äänestä

voissa paistais. En ymmärä nää Toyota kuskit kun ajon aikana pitää hämmentää vaihdelaatikkoöljyä. Jos ostat Mersun ei sun tarvii koko ajan sekottaa vaihdelaatikon öljyä. Sit toinen juttu, jos on vähäkin enemmän tavaraa ja ajaa Toyotalla niin joutuu aina soittamaan Mersu paikalle että sais kaikki kamat työmaalle.

Äänestä
  • tojon saa myös automaatilla

    Äänestä

  • ammattiautoilija kirjoitti:

    tojon saa myös automaatilla

    uutta tojoa myydäänkin vain ajotaitoisille siis ei saa automaattia

    Äänestä

  • ajaa parkkihalliin jonka korkeus on 2 metriä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pakettiautoa ostamassa kirjoitti:

Kertokaapas kokemuksia noista pakettiautoista vm. 98-03.
Millainen on ajettavuus, miten muuten toimivat tekniikaltaan ja onko mitään yleisimpiä tyyppi vikoja, miten herkkiä ovat ruostumaan?
Mikä Sprinterin malli ois teholtaan sellainen, joka pärjäisi trailerin vedossa hyvin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu