Avaapa miknä ohjelman tulee ilmoitus virheestä

Apuva kaivattas
kone jumii ei meinaa millään avata mitään ohjelmia ja kun vihdoinkin saan ohjelman auki tulee kohta ilmo, ohjelma on havainnut virheen ja tuote on suljettava.
4591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

odota...odota...
Windows Tehtävienhallinta aukeaa
klikkaa Prosessit...odota...odota...
klikkaa Muistin käyttö...odota...odota...
jos suurin muistin käyttäjä on svchost.exe, ammu se alas eli klikkaa svchost.exe -> Lopeta prosessi
Avaa Ohjauspaneeli -> Automaattiset päivitykset -> Älä päivitä automaattisesti -> Käytä -> OK.

Jos kone nyt toimii liukkaasti uudelleenkäynnistyksenkin jäljestä, "vika" oli tässä ja tulee sen "korjaamiseksi" laittaa automaattiset päivitykset takaisin päälle ja ja käynnistää kone uudelleen ja antaa sen kaikessa rauhallisuudessansa rouskutella aikansa ja sen ajan loputtua tämä "vika" on tiessään.

Äänestä
  • Entäs kun svchostista on 6 eri versiota käytössä ??? 3 systemin, 2 verkkopalvelimen ja 1 paikallisen palvelimen ?? vidäs vi**ua tämä nyt on ?

    Äänestä

  • ihmetteli kirjoitti:

    Entäs kun svchostista on 6 eri versiota käytössä ??? 3 systemin, 2 verkkopalvelimen ja 1 paikallisen palvelimen ?? vidäs vi**ua tämä nyt on ?

    varaa eniten sitä muistia eli on melko varmasti sen jumetuksen iskiessä Tehtävien hallinnan ylärivillä Muistin käyttöä klikattaessa on juuri se hosti, joka on käynnistänyt ja jemmannut alleen HelpSvc:n ja hotkaissut tasan 100% suoritinaikaa itselleen. Ammu vaan alas se ja laita windowsin automaattiset päivitykset pois päältä, ellet malta konetta käynnistettäessä odotella, että svc möyrii järjestelmästäs ihan kaikki hila- ynnämuutsensemmoiset virkuttimet päivitystarpeita etsiskellessään läpi. Tämänkin jäljestä mennessäsi windowsin tehtaitten päivityssivuille, koneessasi käynnistyy tuo prosesi ja jumi iskee, jolloin voit taas aikaa säästääksesi ampua sen svc: ales tai antaa sen päivittää kone rauhassa.

    Tähän HelpSvc-ongelmaan ilmestyi aikanaan paikkakin, mutta se on näköjään lakannut toimimasta?

    Äänestä

Asenna vaan uusiksi siltä alkuperäiseltä CD- ltä, Joka on tietysti valid ja johon löytyy key- koodi. Voit tehdä korjaavan asennuksen, jolloin et menetä käytännössä mitään tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöllö*** kirjoitti:

Apuva kaivattas
kone jumii ei meinaa millään avata mitään ohjelmia ja kun vihdoinkin saan ohjelman auki tulee kohta ilmo, ohjelma on havainnut virheen ja tuote on suljettava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu