Voiko Suomen Adventtikirkon jäsenenä olla kristitty ja armosta pelastettu?
Vai tuleeko uskoa 28 dogmiin eli uskotella tieto omakseen, joka on mahd. epäraamatullinen ja armon opin vastainen?!
Vai olemmeko opetelleet ja sisäistäneet huonosti kristilliseksi sanomaamme omaa oppiamme?!
Olemmeko Suomen Adventtikirkkona Evnakeeliosen Luterilaisen kirkkomme , eli Lutherin kanssa samaa mieltä oikeasti "Uskon kautta vanhurskautumisopista" ja käskyistä jne...!?
Vai teeskentelemmekö uskovamme, jotta saamme olla "ekumeenisia" joka on muuten "Kolmen enkelin sanoman vastaista" ja saamme Valtiontukea...sekä osuuden TV- ja Radio-ohlemista?!
Miten on oikeasti asian laita?
Missä eroamme emokirkostamme; Valtion kirkosta?
Ainoastaanko Sapatilla?!
Vai tuleeko uskoa 28 dogmiin eli uskotella tieto omakseen, joka on mahd. epäraamatullinen ja armon opin vastainen?!
Vai olemmeko opetelleet ja sisäistäneet huonosti kristilliseksi sanomaamme omaa oppiamme?!
Olemmeko Suomen Adventtikirkkona Evnakeeliosen Luterilaisen kirkkomme , eli Lutherin kanssa samaa mieltä oikeasti "Uskon kautta vanhurskautumisopista" ja käskyistä jne...!?
Vai teeskentelemmekö uskovamme, jotta saamme olla "ekumeenisia" joka on muuten "Kolmen enkelin sanoman vastaista" ja saamme Valtiontukea...sekä osuuden TV- ja Radio-ohlemista?!
Miten on oikeasti asian laita?
Missä eroamme emokirkostamme; Valtion kirkosta?
Ainoastaanko Sapatilla?!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oksastettu Kristukseen.
-Kaikki uskonnot yhdistyy Kristuksessa.
-Niin Jehovat kuin Adventistit.
-Babtistit kuin ev,lut.
-ym.
Oisko adventisti tällainen oksa kera väärän profeetan
15:6 Jos joku ei pysy minussa, niin hänet heitetään pois niinkuin oksa, ja hän kuivettuu; ja ne kootaan yhteen ja heitetään tuleen, ja ne palavat.
ajattelu kuin sinä. Kyllä suurin osa advareista on kristittyjä vaikka sinä et niin ajattelisikaan.
Kristukseen oksastetaan sitä kautta, että ihminen tulee Jumalan Sanan ja Pyhän Hengen vaikutuksesta uskoon, eli uudestisyntyy vedestä ja Hengestä, kuten Jeesus sanoi Nikodemukselle:
"Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan."
Joh. 3:5
olo seurakunnan keskuudessa etkä tiedä mitä kirkko opettaa, niin suosittelen, että vaihdat maisemaa ryhtymällä erakoksi tutkimaan asioita.
Lue tekstini, jonka kirjoitin otsikolla: Tekeekö evankeliumi lain tarpeettomaksi? (6.2.2007). Siinä käsittelin aihetta, joka liittyy kysysmykseesi, voiko adventistien keskuudessa olla armosta pelastettu? En katso, että olisin ainoa, joka pelatusta näin opettaa. Tämä on meidän normaali opetukemme. Näin me pelastuksen koemme ja toisille opetamme.
Yllä kysytään, voiko olla pelastettu ja adventisti samanaikaisesti.
On se mahdollista sekä teoriassa että käytännössä.
Tosin niinä vuosina, jolloin elin adventtikirkossa, näitä kummajaisia ("yksi kahdestakymmenestä") näytti olevan vähemmän kuin yksi 20:stä.
Mutta kuten Sanassa todetaan, ihminen näkee vain ulkokuoren.
Mutta kun muuta nähtävää ei ollut kuin se ulkokuori (puheet, teot, ilmeet, asenteet, tavat),
siitä päättelin, että tuntemieni adventistien joukossa (200 - 700 henkeä, siitä riippuen, miten suuret vaatimukset "tuntemiselle" asetetaan) saattoi olla kymmenkunta henkilöä, jota olivat menossa taivaaseen,
ja ainakin kolme, joista olin niin varma kuin ihminen voi olla.
Yhteensattumaa vai mitä, mutta juuri nuo henkilöt eivät "koskaan" (ts. sikäli kuin heitä kuulin ja sikäli kuin siihen silloin osasin kiinnittää huomiota) siteeranneet Ellen Whitea vaan tutkivat itse asiat Raamatusta. Ja ajoittain tuottivat ajatuksia, jotka mielestäni olivat hengellisempiä, kuin EGW:n.
Näin jälkeenpäin ajatellen arvelen, että he olivat adventisteja Ellen Whitesta huolimatta.
Miksi he eivät lähteneet pois adventtikirkosta?
Mahtaisiko selityksenä olla se, että heidän Herransa oli saanut heidät vakuuttuneeksi siitä, että evankeliumia pitää levittää adventtikirkossakin?
..kolmesta tuntemistasi veljsitä ;joiden kannsa NELJÄS on tulessa ja kuumassa pätsisää mukana...mutta näin juuri itse ajattelen!
Kaapo
Adventistikin voi pelastua, jos hän turvaa Kristukseen eikä omiin ansioihin.
Onhan niitä adventisteja kaikkina aikoina tullut uskoon ja sitten joko jäänyt hyytymään adventtikirkkoon ja luopuneet uskosta tai lähteneet seuraamaan Jeesusta ja eronneet adventtikirkosta. (paitsi sitten se kuviteltu mökin mummo, joka saattaa olla uskossa, mutta ei vanhuuttaan saa erottua adventtikirkosta, muttei koske tikullakaan harhaoppiseen opetukseen eikä Ellen Whiten kirjoituksiin)