uth-tutkimusten mukaan joka viides nainen on kokenut parisuhteessaan väkivaltaa tai sen voimakasta uhkaa miehen taholta. näistä v. 1997 ja 2005 toteutetuista tutkimuksista käy kuitenkin esille selvä laskeva trendi, väkivallan määrä on parisuhteissa pienentynyt selvästi, jopa 56 %.
vaietumpi asia, jopa poliittisista korrektiussyistä, on ns seksuaalivähemmistöjen parisuhdeväkivalta. jopa 40 % parisuhteessa elävistä lesbonaisista on kokenut väkivaltaa parisuhdekumppaninsa taholta.
http://www.yle.fi/poliisitv/raportit.php?sivu=raportti_anon
vaietumpi asia, jopa poliittisista korrektiussyistä, on ns seksuaalivähemmistöjen parisuhdeväkivalta. jopa 40 % parisuhteessa elävistä lesbonaisista on kokenut väkivaltaa parisuhdekumppaninsa taholta.
http://www.yle.fi/poliisitv/raportit.php?sivu=raportti_anon
Vastaukset 17
Vanhimmat
se on ollut se pariskunnan mieshahmo, joka on hakannut. Se jolla on lyhyempi tukka ja enemmän niitä niittejä poskessa.
..että porvareissakin tapahtuu kehitystä..
http://lehti.samizdat.info/2006/10/13/1785/
VÄKI VALTA ON YHDYS SANA :)
Muistaakseni juuri Mannis yksi päivä motkotti palstalaisten alhaisesta kirjoittamisen tasosta.
No se taisi vaan tällä kertaa olla niin tohkeissaan, kun sai kirjoittaa tuon maagisen sanan; seksuaalivähemmistöt! :)
ikinä en ole moittinut ketään alhaiseksi kirjoittajaksi. :)
Siitä muistaakseni sinulla kerran oli viestiä. Kirjoitit jotain amistasoisista kirjoittajista, kansan syvistä riveistä. Etkö muka?
Että pelkästään keskinkertaisia kirjoittajia nimenomaan kirjoitusasun suhteen.(?)
se ei ollutkaan motkotusta tai morkkaamista, vaan totesin tosiasiana suomi24:n olevan kansan syvien rivien (= tavisten) kanava. kirjoitus oli vastine jollekin, joka vaati palstalle älykkäämpää viestintää. vastasin vielä, että jos taso on suomi24:ssä jollekulle liian matala, voi aina kirjoitella vaikka näkökulman foorumille älykkäämpiä tekstejään. kirjoitusasusta sen verran, että kirjoitusvirheet eivät toki ketään haittaa niin kauan, kun sanoma tulee ymärretyksi. :)
Mitenkäs se nyt näin. Vasta äskenhän kiivailtiin lesbojen keinohedelmöityksestä ja adoptio-oikeudesta vedoten siihen (tosiasiaan?), miten mahdottoman auvoista on lesbojen kesken ja miten huonoja perheitä on heterojen kesken.
Jokainen lasta haluava lesbopari joutuu erikseen hakemaan oikeutta hedelmöityshoitoon, tässä käydään läpi seulontaa.
Heteroille lasten hankinta taas on helpompaa, voi tapahtua vahinkona ja siinä sitten ollaan. Nyt pitäisi lähteä vielä tiukentamaan heteroiden lastenhankintaoikeuksia. Heteroilla on paljon huonoja perheitä ja missään laissa ei edes pyritä säätelemään sitä, että lapsi saisi motivoituneet ja hyvät heterovanhemmat.
jo vuosia sitten. seta itse on pitänyt aiheesta teemapäiviä, jossa on käynyt aihetta tutkineita arvostettuja henkilöitä luennoimassa. aiheesta ei vain tahdota pitää suurta ääntä, ja poliittisista korrektiussyistä valtamedia pitää matalaa profiilia seksuaalivähemmistöjen pimeistä puolista. etteivät leimaannu konservatiiveiksi homofobikoiksi.
tuohon perhemuotojen vertailuun on ilmestynytkin vastaus alle, lisäisin vain sen, että jos verrataan naisparin hhoitoja ja niiden avulla muodostettuja lapsiperheitä johonkin, niin verrokkiryhmänä käy silloin ainoastaan lapsettomuushoidoissa käyvät heteroparit. eikä pahimmat mahdolliset sosiaalitapaus juopporenttu heteroparit.
"Seksuaalivähemmistöjen pimeät puolet".... Huiii! Nyt siis jollakin ihmisryhmällä on ryhmänä pimeitä puolia, joita aktiivisesti salaillaan mediassa. Haiskahtaa salaliitolta.
Sinultakin näyttää olevan halu tulkita näitä tuloksia täysin kateissa. Mistä johtuu, että väkivalta on kahden naisen suhteessa yleisempää? Voidaanko siitä johtaa normi "samaa sukupuolta olevien suhteet ovat huonompia ja niitä ei tule hyväksyä"? Jospa kahden ihmisen ollessa fyysisesti ja taloudellisesti tasavertaisemmassa asemassa väkivalta on helpompaa, sekä esimerkiksi hormonaaliset heilahtelut tiettyyn aikaan kuukaudesta.
Miesten välisten suhteuden väkivallan määrästä en tiedä tutkimuksia saati yleistä linjaa, mutta luulisin sen olevan yleisempää kuin mieheen naissuhteessa kohdistuva väkivalta (noin 10%, vähän alle heterosuhteissa).
Valitettavasti tämä on sellainen asia, jota kyllä tullaan käyttämään seksuaalivähemmistöjä vastaan, sitähän sinäkin teet. Minä taas en ymmärrä miten tämä parisuhdeväkivalta todistaa seksuaalivähemmistöjä vastaan.
Se, että asiasta ei puhuta ja tarvittavia tukilinjoja ei ole, vaikeuttaa väkivaltaisessa parisuhteessa elävien homojen ja lesbojen mahdollisuuksia saada apua. Mutta sinähän teit tästä heti seksuaalienemmistön ja vähemmistön välisen taistelukysymyksen.
heterosuhteissahan parisuhdeväkivallan jakauma on noin 40-60 sukupuolten kesken tutkitusti, tilastoihin perustuen. tästä ei ole syytä enempää vänkätä.
en olekaan tulkinnut tuota esille tullutta prosenttiarvoa koskien samaa sukupuolta olevien parisuhteissaan harjoittamaa väkivaltaa. seta on omissa seminaareissaan esitellyt ilmiön yleisyyttä ja luennoimassahan on käynyt kouluttaja girshick, kuten tiesitkin.
asiassa ei ole mitään vastakkainasettelua tai taistelua, tosiasiat pitää vain tuoda esille eikä rakennella julkisuuskuvaa minkäänlaisten kulissien varaan. tosiasiallisen tilanteen kartoitus ja tunnustaminen johtaa väistämättä myös tukipalveluiden toiminnan tehostumiseen. nykyisinhän moni homoseksuaali jättää hakematta apua kumppaninsa väkivaltaisuuteen pelkästään siitä pelosta, ettei häntä uskota.
Siinä ei ole mitään ihmeellistä, että Seta käsittelee näitä asioita. Se on ainoa yhdistys, joka periaatteessa pyrkii Suomessa ajamaan seksuaalivähemmistöjen etua ja auttamaan heitä. Setan tuleekin jatkaa työtään vähemmistöjen parissa ja pyrkiä auttamaan heitä.
Tässäkin yhteydessä vihjaat seksuaalivähemmistöjen valheellisesta julkisuuskuvasta. Kyllä minä tiedän millaista julkisuuskuvaa sinä haluat seksuaalivähemmistöille. Sinua varmasti ilahduttikin Poliisi-tvn viimeisin:
http://www.yle.fi/poliisitv/raportit.php?sivu=raportti_anon