Onko huomenna sapatti ?

Kyselin jo alempana, täytyykö kristityn viettää sapattia, eli pyhittää lepopäivä, muttei siihen tullut vastauksia.
Neljäs käsky sanoo: Muista pyhittää lepopäivä.

Mikseivät helluntailaiset vietä sapattia, siihen kai pitää löytyä joku vastauskin, joten kysytäämpäs uudelleen.
30947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Huomena on Jeesuksen ylösnousemuksen muistopäivä. Vanhanliiton mukaan sapatti oli tänään.

Helluntailaisuudessa uskotaan sapattikäskyn kumoutuneen ristillä. Sapatti (lauantai)= vanhaa liittoa.
Sunnuntai julistaa uutta liittoa. Sapatti nähdään laajemmin. Oikeanlaista sapatinlepoa on jatkuvaa elämää Kristuksessa. """ tulkaa minun tyköni, niin annan levon""" Kristus täytti kaiken lain edestämme.

Äänestä
  • Muuttanut sapatin viettämisen sunnuntaille omalla vallallaan, ilman kirjoituksia."- Tri Eck, Lakimies ja roomalaiskatolisen kirkon esitaistelija väittelyssään Martti Lutherin kanssa.
    Convert"s Catechism
    Katolinen, käännynnäisen katekismus, Reverend Peter Geiermann C.Ss.R.,joka sai 25.1.1910 paavi Pius X:nen "apostolisen siunauksen", sanoo sapatin muuttamiskysymyksestä:
    "KYSYMYS: Mikä päivä on sapatti?
    Vastaus: Lauantai on sapatti.

    KYSYMYS: Miksi vietämme sunnuntaita lauantain sijaan?
    Vastaus: Vietämme sunnuntaita lauantain sijaan siksi , että katolinen kirkko Laodikean kirkolliskokouksessa (364 jKr.) siirsi sen pyhyyden lauantailta sunnuntaille. -2. painos,s.50



    Katolilaiset itse myöntävät sunnuntain olevan kirkon vallan merkki. Monet lausunnot vahvistavat tämän.
    He sanovat:"Sunnuntai on valtamme MERKKI. Kirkko on raamattua ylemmässä asemassa, ja muutos sapatin pyhittämisestä sunnuntain pyhittämiseen osoittaa tämän todeksi..

    JUMALALLA on myös oma MERKKI: SAPATTI 2.Moos 31 luku 12-18

    Äänestä

Helluntalaiset on muokanneet luomiskertomuksen itselleen sopivaksi lepopäivineen.

Jumalahan määräsi kuolemantuomion lepopäivän rikkomisesta.

Äänestä
  • Vai olet tuomarina tässäkin asiassa.

    Äänestä

  • frihet kirjoitti:

    Vai olet tuomarina tässäkin asiassa.

    Jumalasi sanaa lainasin.
    Luterilaiset murehtikoot mitä huvittaa.

    Äänestä

pyhäpäivä on tarkoitettu viettää silloin kuin se sopivaa viettää jotta jokainen saisi lepoakin arjen askareista.

Toisille se on maanantai, toisille vaikkapa lauantai taikka vaikkapa sunnuntai. Se ei ole niin oleellinen juttu varsinasisesti enään kristuksen sovituskuoleman jälkeen(paitsi adventisteille en tiedä miksi). Ainoastaan se on oleellista kuinka sinä toteutat Jeesuksen kehotuksia. Olihan Jeesuskin auttanut sapattina ihmeparantumisilla ja näin ollen myös fariseukset(sen ajan papit) jotka häneltä sitä sättivät miksi teet työtä lepopäivänä, jolloin lain mukaan ei työtä tehdä.


Mutta Jeesus kun on sen lain tehnyt tooraan!(hän on melkisedin järjestyksen mukaan ylin pappi!) ja hän on jumala.

hän tuli maailmaan muuttamaan lain armon allensa. Näin ollen juutalaiset elävät tänäänkin sydän paadutettuna tuon vanhan testamentin arvojen mukaan joten on kovin valitettavaa että näin on, sillä Jeesus tuli sekä täyttämään tuon lain että antamaan uudet käskyt elämän pelastuksen eteen ihmisille, mutta pakanoille(ei juutalaisille!) on kevyemmät säännökset apostolien kirjeissä että paavalinkirjeissä annettu ohjeiksi noudattaa, jotteivat enempää mene sekaisin juutalaisten oppien mukaan jumalan sanasta ja hänen säädöistänsä laintekojen kautta. sen takia onkin raamttu jaettu vanhan ja uuden testamentin kirjoihin, vaikka vanhantestamentti onkin vielä voimassa monien säännösten ja kehotusten ja profetiioittenkin kautta kaikille elollisille ihmisille kuin myös enkeleille myös.

Paavalin kirjeissä uudessa testamentissa kehotetaan ihmistä lepäämään myös ja kehotetaan etsimään itselle sopiva henk. kohtainen lepopäivä, eli tarkoitus on levätäkkin välillä työn uuvuttamista päivistä eihän ihminen muuten jaksaisi ilman lepoa toimia. Mutta kumminkin se ei ole enään pelastuksen esteenä.


Eli jokaisen ihmisen on syytä viettää lepoa arjen askareista. Kukin olkoon siihen omasta mielestäänsä varma, kuten paavali sanookin sanassaansa.



Joten toivon että vastauksesi tyydytti. ja jos ei niin löydät saman/t vastauksen myös raamtustasi, kun selaat ja etsi tätä vastaustasi tosissasi.


Mielenrauhaa ja mielyttävää illan jatkoa hirvas hyvä.



Jeesus Kristus on herra AMEN!

Äänestä

Jeesus vapautti maanpäällisestä sabatista, missään ei sanota, että uudenliiton uskovaisen pitäisi pitää sabatti!

Raamattu sanoo, että varmasti on sabatin lepo uskoville tuleva, ja se on sitten, kun päästään taivaan kotiin, siellä on vain pelkkää sabattia.
Tähän aikaan se eikuulu.

Jos käskyt sanoo, "muista pyhittää lepopäivä", se sanoo myös yhdeksän muuta käskyä, jos mielit käskyjä kirjaimellisesti täyttämään lihassa, olet tuomittu epäonnistumaan täydellisesti.
Jeesus täytti koko lain, viimeistä piirtoa myöten ja Hän on lain loppu vanhurskaudeksi jokaiselle joka uskoo.

Lepää vaan Kristuksen täytetyssä työssä, olet Hänessä täyttänyt sabatinkin käskyn. Jeesus sen teki,et sinä voi tehdä mitään, et täyttää ensimmäistäkään käskyä.
Jos ole sisäisesti kätketty Jeesukseen, olet Hänessä turvassa Jumalan lainvaatimuksilta ja kiroukselta.
Juuri tätä tarkoittaa uudestisynytyminen, lain alta armon alle, ei uskova elä lain ja armon alla, vaan ainoastaan armon alla, lepää Jeesuksessa, Hän huusi Golgatan ristillä ollessaan, "SE ON TÄYTETTY"!, mitä siis haluat viel tehdä, ja kaikki mitä edes yrität tehdä, on Jumalan pilkkaa, koska se helventaa Kristuksen työtä, ikäänkuin jotakin olisi Häneltä jäänyt tekemättä joka sitten sinun tulisi tehdä ja korjata Jeesuksen Jumalan Pojan työtä.

Äänestä
  • En tiedä oliko tuo minulle suunnattu tuo sinun kirjoituksesi nim. merk, RitariOlevainen.

    Mutta kyllä sapattia pitää pitääkin, kuten kymmen käskyä niin sanookin, niinkuin paavalikin kehoittaa tekemään. Mutta! se ei ole pelastuksen este, jos nyt jokin viikonpäivästä jäi pitämättä lepopäivä aivan tosissansa.

    Sillä mitäs teet jos oletkin joutunutkin sellaiseen paikkaa elämässäsi jossa lepoa et voi silloin viettää kuin mielesi/sydämesi halajaa normaalista kalenterista poiketen lepoa?


    Se on totta että lepoa on riittäviin taivaaseen astumisen jälkeen.


    Mä on siinä mielessä erimieltä sinun kanssa tuossa ettei uskova muka elä lain ja armon alla yhtä aikaa.


    Jos ihminen on uskossa Jeesukseen Kristukseen armossa armon alla, ja himoaakin esim kymmenennen käskyjen mukaan esimerkiksi toisen ystävänsä tavaroita, eli mielessänsä halajaa/vaalii omistavansa toisen esim. omaisuutta vaikkapa autoa ja käyttävän sitä kuin omanaan, niin eikö hän silloin riko kymmennen käskyjen tekoja?

    Ainakin minun mielestäni näin rikotaan lakia. ja tehdään myös syntiä jumalaa vastaan.

    Entäs sitten jos oma vaimorakas ei ole niin kaunis ja parhaalla rakkaalla sielun veljellä on erittäin kaunis ja viehättävä vaimo, ja hänen muotojakin ihailet ajoittan kun hänet tapaat ja halajat mielessäsi/katsellasi edes hetken kuinka hänen kanssansa olisi kiva sitä ja sitä tekevän, niin eikö silloin juuri rikota huoruuden tekoja himoikkailla katseilla?????????


    Mielestäni himot on kontrollissa/tukahdetut vasta jos ollaan valmiit hyväksymään kristuksen koko totuus eikä paloja sieltä ja täältä? ja rukoillan himoja vastaan jokapäiväkin.


    Jos himot on sammutettu kuten on sanassa kirjoitettu himon liekistä, niin ongelmaa ei ole. mutta jos maailman himot ovatkin lähempänä tilannetta jossa olet heikommillasi uskossa, sillä jokainen on tuleva myös tilanteeseen, jossa vietetään kuivaa kautta uskossa. Minä myös. saati juuri uskoon tulleet, jotka ovat monesti aika nuoriakin.


    Niin silloin on syytä tutkia myös omaa suhdettansa jumalan sanaan, ja hänen käskyihinsä.

    ja miten on syytä tehdä parannus niistä.


    Sen tiedän että saatana tekee maailman hekumaksi aistikkaaksi ja hyvin hiottuna ja valmiiksi pureksittuna erittäin tartuntapintaiseksikin, jotta moni uskossa ollut pitkäänkin luopuisi Jeesuksesta Kristuksesta. lue esim. david wilkkerssonin profetia lopunajoita, joka toteutuu jo.


    Sen tiedän vielä että uskon tekoja pitää myös olla jotta usko kasvaisi/vahvistuisi, kuten jaakobin kirjekin vahvistaa.


    Usko siis on joko on uskossa tai ei ole. Ei siinä ole välimaastoa olemassakaan.


    Minä uskon Jeesukseen Kristukseen ja siihen että hän kuoli golgatalla kaikkien ihmisten syntien puolesta ja joka on Jumalan ainokainen poika. Ja jolla on valta tuomita eläviä ja kuoleita, ja hänellä on ianakaikkinen voima hallussaansa.


    Tähän minä uskon ja uskon että jumalan sana on totta. Anon myös ajoittain synnin viettelyksistä vapautusta, oli ne tahallisia tai tahattomia. Mutta täydelliseksi en voi koskaan täälä eläessäni tulla sen tiedän. Olenhan minäkin sentään ihminen.


    Toivottavasti tuli tietoisesti kaikille ymmärretyksi. Enkä myöskään ole parempi kuin muut.
    Siunausta ja herran Jeesuksen Kristuksen rauhaa ja lämmintä rakkautta myös sinulle RitariOlevainen

    Jeesus Kristus on herra AMEN!

    Äänestä

  • jeesus1 kirjoitti:

    En tiedä oliko tuo minulle suunnattu tuo sinun kirjoituksesi nim. merk, RitariOlevainen.

    Mutta kyllä sapattia pitää pitääkin, kuten kymmen käskyä niin sanookin, niinkuin paavalikin kehoittaa tekemään. Mutta! se ei ole pelastuksen este, jos nyt jokin viikonpäivästä jäi pitämättä lepopäivä aivan tosissansa.

    Sillä mitäs teet jos oletkin joutunutkin sellaiseen paikkaa elämässäsi jossa lepoa et voi silloin viettää kuin mielesi/sydämesi halajaa normaalista kalenterista poiketen lepoa?


    Se on totta että lepoa on riittäviin taivaaseen astumisen jälkeen.


    Mä on siinä mielessä erimieltä sinun kanssa tuossa ettei uskova muka elä lain ja armon alla yhtä aikaa.


    Jos ihminen on uskossa Jeesukseen Kristukseen armossa armon alla, ja himoaakin esim kymmenennen käskyjen mukaan esimerkiksi toisen ystävänsä tavaroita, eli mielessänsä halajaa/vaalii omistavansa toisen esim. omaisuutta vaikkapa autoa ja käyttävän sitä kuin omanaan, niin eikö hän silloin riko kymmennen käskyjen tekoja?

    Ainakin minun mielestäni näin rikotaan lakia. ja tehdään myös syntiä jumalaa vastaan.

    Entäs sitten jos oma vaimorakas ei ole niin kaunis ja parhaalla rakkaalla sielun veljellä on erittäin kaunis ja viehättävä vaimo, ja hänen muotojakin ihailet ajoittan kun hänet tapaat ja halajat mielessäsi/katsellasi edes hetken kuinka hänen kanssansa olisi kiva sitä ja sitä tekevän, niin eikö silloin juuri rikota huoruuden tekoja himoikkailla katseilla?????????


    Mielestäni himot on kontrollissa/tukahdetut vasta jos ollaan valmiit hyväksymään kristuksen koko totuus eikä paloja sieltä ja täältä? ja rukoillan himoja vastaan jokapäiväkin.


    Jos himot on sammutettu kuten on sanassa kirjoitettu himon liekistä, niin ongelmaa ei ole. mutta jos maailman himot ovatkin lähempänä tilannetta jossa olet heikommillasi uskossa, sillä jokainen on tuleva myös tilanteeseen, jossa vietetään kuivaa kautta uskossa. Minä myös. saati juuri uskoon tulleet, jotka ovat monesti aika nuoriakin.


    Niin silloin on syytä tutkia myös omaa suhdettansa jumalan sanaan, ja hänen käskyihinsä.

    ja miten on syytä tehdä parannus niistä.


    Sen tiedän että saatana tekee maailman hekumaksi aistikkaaksi ja hyvin hiottuna ja valmiiksi pureksittuna erittäin tartuntapintaiseksikin, jotta moni uskossa ollut pitkäänkin luopuisi Jeesuksesta Kristuksesta. lue esim. david wilkkerssonin profetia lopunajoita, joka toteutuu jo.


    Sen tiedän vielä että uskon tekoja pitää myös olla jotta usko kasvaisi/vahvistuisi, kuten jaakobin kirjekin vahvistaa.


    Usko siis on joko on uskossa tai ei ole. Ei siinä ole välimaastoa olemassakaan.


    Minä uskon Jeesukseen Kristukseen ja siihen että hän kuoli golgatalla kaikkien ihmisten syntien puolesta ja joka on Jumalan ainokainen poika. Ja jolla on valta tuomita eläviä ja kuoleita, ja hänellä on ianakaikkinen voima hallussaansa.


    Tähän minä uskon ja uskon että jumalan sana on totta. Anon myös ajoittain synnin viettelyksistä vapautusta, oli ne tahallisia tai tahattomia. Mutta täydelliseksi en voi koskaan täälä eläessäni tulla sen tiedän. Olenhan minäkin sentään ihminen.


    Toivottavasti tuli tietoisesti kaikille ymmärretyksi. Enkä myöskään ole parempi kuin muut.
    Siunausta ja herran Jeesuksen Kristuksen rauhaa ja lämmintä rakkautta myös sinulle RitariOlevainen

    Jeesus Kristus on herra AMEN!

    sillä jokainen rikkoo jatkuvasti jollakin tapaa kymmentä käskyä vastaan. Kun Jeesus sanoi täyttäneensä lain ristinkuolemallaan, se ei tarkoita sitä, että Hän olisi kokonaan sen kumonnut. Se vain jäi ohjeeksi ihmisille. Tuo lepopäivä käsky on yksi niistä, jota pitäisi noudattaa.

    Vanhan juutalaisen tavan mukaan se oli viikon seitsemäs päivä, lauantai. Nyt kun kalenteri on muutettu, seitsemän päivä on sunnuntai.
    Lisäksi käskyn mukaan pitäisi tehdä kuusi päivää töitä.

    Äänestä

  • käyttää muotoa sabatti kuin sapatti? Jälkimmäinenhän on suomen kieltä.

    Jeshua on ilmeisesti hienompi kuin Jeesus?

    Miksi sitten puhutaan jumalasta kun oikein olisi Jahve? Kai?

    Äänestä

  • jeesus1 kirjoitti:

    En tiedä oliko tuo minulle suunnattu tuo sinun kirjoituksesi nim. merk, RitariOlevainen.

    Mutta kyllä sapattia pitää pitääkin, kuten kymmen käskyä niin sanookin, niinkuin paavalikin kehoittaa tekemään. Mutta! se ei ole pelastuksen este, jos nyt jokin viikonpäivästä jäi pitämättä lepopäivä aivan tosissansa.

    Sillä mitäs teet jos oletkin joutunutkin sellaiseen paikkaa elämässäsi jossa lepoa et voi silloin viettää kuin mielesi/sydämesi halajaa normaalista kalenterista poiketen lepoa?


    Se on totta että lepoa on riittäviin taivaaseen astumisen jälkeen.


    Mä on siinä mielessä erimieltä sinun kanssa tuossa ettei uskova muka elä lain ja armon alla yhtä aikaa.


    Jos ihminen on uskossa Jeesukseen Kristukseen armossa armon alla, ja himoaakin esim kymmenennen käskyjen mukaan esimerkiksi toisen ystävänsä tavaroita, eli mielessänsä halajaa/vaalii omistavansa toisen esim. omaisuutta vaikkapa autoa ja käyttävän sitä kuin omanaan, niin eikö hän silloin riko kymmennen käskyjen tekoja?

    Ainakin minun mielestäni näin rikotaan lakia. ja tehdään myös syntiä jumalaa vastaan.

    Entäs sitten jos oma vaimorakas ei ole niin kaunis ja parhaalla rakkaalla sielun veljellä on erittäin kaunis ja viehättävä vaimo, ja hänen muotojakin ihailet ajoittan kun hänet tapaat ja halajat mielessäsi/katsellasi edes hetken kuinka hänen kanssansa olisi kiva sitä ja sitä tekevän, niin eikö silloin juuri rikota huoruuden tekoja himoikkailla katseilla?????????


    Mielestäni himot on kontrollissa/tukahdetut vasta jos ollaan valmiit hyväksymään kristuksen koko totuus eikä paloja sieltä ja täältä? ja rukoillan himoja vastaan jokapäiväkin.


    Jos himot on sammutettu kuten on sanassa kirjoitettu himon liekistä, niin ongelmaa ei ole. mutta jos maailman himot ovatkin lähempänä tilannetta jossa olet heikommillasi uskossa, sillä jokainen on tuleva myös tilanteeseen, jossa vietetään kuivaa kautta uskossa. Minä myös. saati juuri uskoon tulleet, jotka ovat monesti aika nuoriakin.


    Niin silloin on syytä tutkia myös omaa suhdettansa jumalan sanaan, ja hänen käskyihinsä.

    ja miten on syytä tehdä parannus niistä.


    Sen tiedän että saatana tekee maailman hekumaksi aistikkaaksi ja hyvin hiottuna ja valmiiksi pureksittuna erittäin tartuntapintaiseksikin, jotta moni uskossa ollut pitkäänkin luopuisi Jeesuksesta Kristuksesta. lue esim. david wilkkerssonin profetia lopunajoita, joka toteutuu jo.


    Sen tiedän vielä että uskon tekoja pitää myös olla jotta usko kasvaisi/vahvistuisi, kuten jaakobin kirjekin vahvistaa.


    Usko siis on joko on uskossa tai ei ole. Ei siinä ole välimaastoa olemassakaan.


    Minä uskon Jeesukseen Kristukseen ja siihen että hän kuoli golgatalla kaikkien ihmisten syntien puolesta ja joka on Jumalan ainokainen poika. Ja jolla on valta tuomita eläviä ja kuoleita, ja hänellä on ianakaikkinen voima hallussaansa.


    Tähän minä uskon ja uskon että jumalan sana on totta. Anon myös ajoittain synnin viettelyksistä vapautusta, oli ne tahallisia tai tahattomia. Mutta täydelliseksi en voi koskaan täälä eläessäni tulla sen tiedän. Olenhan minäkin sentään ihminen.


    Toivottavasti tuli tietoisesti kaikille ymmärretyksi. Enkä myöskään ole parempi kuin muut.
    Siunausta ja herran Jeesuksen Kristuksen rauhaa ja lämmintä rakkautta myös sinulle RitariOlevainen

    Jeesus Kristus on herra AMEN!

    Jeesus on lain loppu! Vanhurskaudeksi, minulle ainakin ja jokaiselle muullekkin joka uskoo, puske sinä vaan kaikessa rauhassa niitä kymmnenkäskyn pykäliä, kyllä sinä vielä onnistut ainakin edes yhden niistä täyttämään, minä kun lepään Kristuksen Jeesuksen täydellisessä työssä, ja täytän käskyt Hänen ansioissaan, ja olen vapaa laista, Jeesuksen tähden. Sabatistakin, Jeesuskin sanoo, Isä ja minä teemme yhäti työtä!
    Hyvä on levätä sunnuntaina, mutta se ei ole pakkokäsky! On hyvä hiljentyä Heraa palvelemaan ja kuuntelemaan mitä Jumala ehkä tahtoisi sanoa, mutta mitään pakko sabattia ei hyvä ihminen ole enää tarvis pitää, eikä mitään käskyä kirjain kuolettaa, Henki tekee eläväksi, siinä se on Golgatalla se täytetiin, mutta saat kaiketi puurtaa käskyjenkanssa mielin määrin, mutta täysin turhaan !

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    sillä jokainen rikkoo jatkuvasti jollakin tapaa kymmentä käskyä vastaan. Kun Jeesus sanoi täyttäneensä lain ristinkuolemallaan, se ei tarkoita sitä, että Hän olisi kokonaan sen kumonnut. Se vain jäi ohjeeksi ihmisille. Tuo lepopäivä käsky on yksi niistä, jota pitäisi noudattaa.

    Vanhan juutalaisen tavan mukaan se oli viikon seitsemäs päivä, lauantai. Nyt kun kalenteri on muutettu, seitsemän päivä on sunnuntai.
    Lisäksi käskyn mukaan pitäisi tehdä kuusi päivää töitä.

    Jos olet, et ole koskaan kokenut uudestisyntymistä ja vapautusta Jeesuksen täytetyssä Gogatan työssä, tässä om täyttä totuutta siitä, mitä Jeesus on tehnyt , Hän on täyttänyt lain kokonaan, sabatin ja kaikki koko lain, älä edes yritä tehdä mitään siihen Hänen lisäkseen, sillä vain pilkkaat Jumalaa, kun halveksit Kristuksen täydellistä työtä!

    Äänestä

  • hienompaa kirjoitti:

    käyttää muotoa sabatti kuin sapatti? Jälkimmäinenhän on suomen kieltä.

    Jeshua on ilmeisesti hienompi kuin Jeesus?

    Miksi sitten puhutaan jumalasta kun oikein olisi Jahve? Kai?

    Jeesusta kauniimpaa nimeä ei maailmasta löydy,piste!

    Äänestä

  • RitariOlevainen kirjoitti:

    Jos olet, et ole koskaan kokenut uudestisyntymistä ja vapautusta Jeesuksen täytetyssä Gogatan työssä, tässä om täyttä totuutta siitä, mitä Jeesus on tehnyt , Hän on täyttänyt lain kokonaan, sabatin ja kaikki koko lain, älä edes yritä tehdä mitään siihen Hänen lisäkseen, sillä vain pilkkaat Jumalaa, kun halveksit Kristuksen täydellistä työtä!

    suurin käsky on rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Teetkö juuri vastauksessasi minulle juuri niin ?
    Ja toiseksi, mikä sinä olet arvioimaan minun uudestisyntymistäni, ethän edes tunne minua.
    Se ei ole sinun tehtäväsi.

    Ja minä en pilkkaa Jumalaa enkä Jeesusta. Minun mielestäni kymmenen käskyä ovat olemassa, sillä eihän laista katoa pieninkään piirto. Käskyt ovat ohjeena ihmisille, ja ne osoittavat edelleenkin synnin. Eikä uudestisyntynytkään voi rikkoa käskyjä, koska Raamattu kehoittaa pitämään ne.

    Äänestä

  • RitariOlevainen kirjoitti:

    Jeesus on lain loppu! Vanhurskaudeksi, minulle ainakin ja jokaiselle muullekkin joka uskoo, puske sinä vaan kaikessa rauhassa niitä kymmnenkäskyn pykäliä, kyllä sinä vielä onnistut ainakin edes yhden niistä täyttämään, minä kun lepään Kristuksen Jeesuksen täydellisessä työssä, ja täytän käskyt Hänen ansioissaan, ja olen vapaa laista, Jeesuksen tähden. Sabatistakin, Jeesuskin sanoo, Isä ja minä teemme yhäti työtä!
    Hyvä on levätä sunnuntaina, mutta se ei ole pakkokäsky! On hyvä hiljentyä Heraa palvelemaan ja kuuntelemaan mitä Jumala ehkä tahtoisi sanoa, mutta mitään pakko sabattia ei hyvä ihminen ole enää tarvis pitää, eikä mitään käskyä kirjain kuolettaa, Henki tekee eläväksi, siinä se on Golgatalla se täytetiin, mutta saat kaiketi puurtaa käskyjenkanssa mielin määrin, mutta täysin turhaan !

    Kyllä se tällä tavalla on kuin Ritari kirjoittaa. Jeesuksen lunastettua meidät ja lähetettyään Pyhän Henkensä on Hän, joka täytti koko lain, tullut asumaan sydämiimme ja olemme vapaat lain orjuudesta. Jumala itse vaikuttaa uskovissa elämää, joka on Hänelle otollista.

    Paavali ottaa voimakkaasti kantaa näihin asioihin mm. Kolossalais- ja Galattalaiskirjeessä, samoin Jaakob kirjeessään.
    Joka yrittää pitää yhdenkin käskyistä on velvollinen pitämään koko lain ja toisaalta joka rikkoo yhtäkin lain kohtaa vastaan on rikkonut koko lain.

    Joko laki tai Jeesus.

    Itse valitsin Jeesuksen ja Hänen Henkensä vaikuttaa uskoa ja rakkautta, mikä on Jumalalle otollista Jeesuksen Kristuksen kautta, joka piti lain ja on lain täyttymys sydämissämme.

    Äänestä

  • old_profile_20123 kirjoitti:

    Kyllä se tällä tavalla on kuin Ritari kirjoittaa. Jeesuksen lunastettua meidät ja lähetettyään Pyhän Henkensä on Hän, joka täytti koko lain, tullut asumaan sydämiimme ja olemme vapaat lain orjuudesta. Jumala itse vaikuttaa uskovissa elämää, joka on Hänelle otollista.

    Paavali ottaa voimakkaasti kantaa näihin asioihin mm. Kolossalais- ja Galattalaiskirjeessä, samoin Jaakob kirjeessään.
    Joka yrittää pitää yhdenkin käskyistä on velvollinen pitämään koko lain ja toisaalta joka rikkoo yhtäkin lain kohtaa vastaan on rikkonut koko lain.

    Joko laki tai Jeesus.

    Itse valitsin Jeesuksen ja Hänen Henkensä vaikuttaa uskoa ja rakkautta, mikä on Jumalalle otollista Jeesuksen Kristuksen kautta, joka piti lain ja on lain täyttymys sydämissämme.

    Miten suhtaudut adventistien väittämiin, eli ns. saatanallisista juonista, kun siirrettiin oikea sapatinpäivä sunnuntaipäiväksi. Ja ne jotka viettää nyt sunnuntaita ovat liittyneet saatanan juoniin.

    Äänestä

  • old_profile_20123 kirjoitti:

    Kyllä se tällä tavalla on kuin Ritari kirjoittaa. Jeesuksen lunastettua meidät ja lähetettyään Pyhän Henkensä on Hän, joka täytti koko lain, tullut asumaan sydämiimme ja olemme vapaat lain orjuudesta. Jumala itse vaikuttaa uskovissa elämää, joka on Hänelle otollista.

    Paavali ottaa voimakkaasti kantaa näihin asioihin mm. Kolossalais- ja Galattalaiskirjeessä, samoin Jaakob kirjeessään.
    Joka yrittää pitää yhdenkin käskyistä on velvollinen pitämään koko lain ja toisaalta joka rikkoo yhtäkin lain kohtaa vastaan on rikkonut koko lain.

    Joko laki tai Jeesus.

    Itse valitsin Jeesuksen ja Hänen Henkensä vaikuttaa uskoa ja rakkautta, mikä on Jumalalle otollista Jeesuksen Kristuksen kautta, joka piti lain ja on lain täyttymys sydämissämme.

    Hän joka kuolemallaan ja ylösnousemisellaan valmisti meille pääsyn kaikkeinpyhimpään, joka tarkoittaa juuri laista vapautumista Jeesuksen työn tähden, olemme vaat laista, olemme armoon kutsutut,vapautetut lain kirouksesta kutsustut siuanukseen Jeesuksen uhrin kautta kertakaikkiaan pyhitetyt Karitsan veressä, vapaat kaikesta mitä emme voineet lainkautta tulla. "Ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille,jotka Jeesuksessa Kristuksessa ovat"!

    "Jumalan armolahaja Jeesuksessa Kristuksessa on iankaikkinen elämä"!

    Äänestä

  • Lukija vaan kirjoitti:

    Miten suhtaudut adventistien väittämiin, eli ns. saatanallisista juonista, kun siirrettiin oikea sapatinpäivä sunnuntaipäiväksi. Ja ne jotka viettää nyt sunnuntaita ovat liittyneet saatanan juoniin.

    Muuttamaan, ajat ja lait. Nykyään pyritään kaikki muuttamaan raamatun vastaiseksi.
    Jeesushan sanoo löytäneekö uskoa maan päältä kun hän tulee. Mihinkähän tämän päivän papit on oikeasti meitä viemässä????????.

    Äänestä

Jumala teki luomistyötään 6 päivää ja seitsämäntenä Hän lepäsi. Raamatussa viikonpäivät ilmaistaan numeroin ja 7:s päivä oli lepopäivä ja siis sapatinpäivä ja tutkijoiden mukaan se on lauantaipäivämme.

Tänään on siis sunnuntai, viikon ensimmäinen päivä. Jeesus nousi kuolleista sapatin jälkeisenä päivänä. Tämä sanotaan selkeästi Raamatussa.

Matt. 28:1 Ja kun sapatti oli päättynyt ja viikon ensimmäisen päivän aamu koitti, tulivat Maria Magdaleena ja se toinen Maria katsomaan hautaa.


Mark. 16:2 Ja viikon ensimmäisenä päivänä he tulivat haudalle ani varhain, auringon noustessa. 16:9 Mutta ylösnousemisensa jälkeen hän varhain aamulla viikon ensimmäisenä päivänä ilmestyi ensiksi Maria Magdaleenalle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän riivaajaa.

Luuk. 24:1 Mutta viikon ensimmäisenä päivänä ani varhain he tulivat haudalle, tuoden mukanaan valmistamansa hyvänhajuiset yrtit.

Joh. 20:1 Mutta viikon ensimmäisenä päivänä Maria Magdaleena meni varhain, kun vielä oli pimeä, haudalle ja näki kiven otetuksi pois haudan suulta. 20:19 Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, myöhään illalla, kun opetuslapset olivat koolla lukittujen ovien takana, juutalaisten pelosta, tuli Jeesus ja seisoi heidän keskellään ja sanoi heille: "Rauha teille!"

Opetuslapset rupesivat kokoontumaan yhteen viikon ensimmäisenä päivänä ja viettämään Jeesuksen asettamaa kuolemansa muistojuhlaa, leivän murtamista, joka ennen Jeesuksen ylösnousemusta oli perheen isän tehtävä; siunata leipä, murtaa ja lukea rukous sapattiaterialla, viikon viimeisenä päivänä. Viikon ensimmäisen päivän valitseminen olikin luonnollinen ja mielestäni itsestään selvä asia, sillä olihan sapatin Herra noussut viikon ensimmäisen päivän aamuna kuolleista eikä suinkaan viikon viimeisenä päivänä, sapattina. Olihan silloin aihetta iloita ja levätä Hänen täytetyn työnsä perustuksella ja julistaa tätä Kristusta, joka "kuolleistanousemisen kautta oli osoitettu voimassa Jumalan Pojaksi".

Ap.t 20:7 Ja kun viikon ensimmäisenä päivänä olimme kokoontuneet murtamaan leipää, niin Paavali, joka seuraavana päivänä aikoi matkustaa pois, keskusteli heidän kanssansa ja pitkitti puhettaan puoliyöhön saakka.

1.Kor. 16:2 Kunkin viikon ensimmäisenä päivänä pankoon jokainen teistä kotonaan jotakin talteen, säästäen menestymisensä mukaan, ettei keräyksiä tehtäisi vasta minun tultuani.

Vaikka Mooseksen laki säädöksineen tuli ristille naulituksi ("hän otti pois sen käskyjen lain säädöksineen joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme ja naulisi sen ristille) niin Jumalan kymmenen käskyä (kymmenen sanaa) pysyvät voimassa. Jumala ei muutu eikä tämä laki katoa, ei pieninkään piirto siitä. Uudessa Liitossa on kaksi merkittävää eroa VT:n aikaan verrattuna. Ensiksikin Jeesus on kertakaikkisesti ja lopullisesti sovittanut maailman synnin tehden rauhan Jumalan ja ihmisen välille. Toiseksi Uudessa Liitossa lain antaja tulee itse asumaan uskovaan ihmiseen ja Hän vaikuttaa itse sen, että uskova pitää Jumalan lain. Laki kirjoitetaan näin ihmisten sydämiin ja asiaa tarkastellaan sydämen suhteesta Jumalaan eikä ihmisen omin ponnisteluin yrittää pitää laki. Kukaan ei lakia täytä paitsi Jeesus itse, joka lain antoikin ja nyt Hän on jokaiselle uskovalle "lain loppu" asuessaan itse heidän sydämissään ja vaikuttaen sen, että Jumalan mielisuosio on Hänen omiensa yllä ja uskova voi vapaudesta käsin elää Jumalalle otollista elämää.

Tämä Jeesuksen suorittama Lunastustyö ristillä ja ihmissydämeen lähettämänsä Pyhän Hengen vaikutus -ensin sisäiseen ihmiseemme ja sitten ajan myötä myös ulkoiseen ihmiseemme- on ymmärryksemme ulottumattomissa, mutta Uudessa liitossa emme enää itse ponnistele lain käskyt pitääksemme vaan levosta ja Lunastuksesta käsin Kristuksen itsensä asuessa sydämissämme. Tämä koskee niin sapattikäskyä kuin kaikkia muitakin käskyjä. "Minä panen Henkeni heidän sydämiinsä ja Minä vaikutan sen, että he pitävät Minun käskyni ja noudattavat niitä". Tämä on Uusi Liitto; Kristus meissä, kirkkauden toivo. Ei; lain pitäminen, kirkkautemme toivo.

Äänestä
  • Et saisi hyväksyntää kirjoituksellasi adventismi palstalla. Siellä ollaan vahvasti eri mieltä kanssasi.

    Äänestä

  • Lukija vaan kirjoitti:

    Et saisi hyväksyntää kirjoituksellasi adventismi palstalla. Siellä ollaan vahvasti eri mieltä kanssasi.

    Vastasin tällä palstalla tehtyyn aloitukseen. Toiseksi: meidän ei tule riidellä keskenämme palstalla. En näe mitään syytä kirjoittaa sapatista adventtipalstalle, joka vain synnyttäisi riitoja.

    Äänestä

  • Jeesuksen sovitustyöstä, joka kumoutui ristillä, mutta kymmenet käskyt saivat siinä täyttymyksensä ja vahvistettiin, eikä suinkaan kumottu.
    Laki asetettiin sinun sydämeesi, ettet unohtaisi sovitusta, etkä tahallaan rikkoisi Hänen ikuisia ja muuttamattomia lakejaan.
    Kuitenkin Hän tuntee sinun heikkoutesi ja puolustaa sinua silloin kun omat voimasi eivät riitä Hänen tahtonsa täyttämiseen.
    Kristuksessa olet lain ulkopuolella, mutta rikkoessasi lakia se herää eloon ja olet sen anteeksiantamuksen varassa, jonka Hän on puolestasi maksanut.

    Rakastatko sinä Häntä, niinkuin Hän rakasti sinua ja kuoli puolestasi, että Isän tahdon täyttäisit kuuliaisuudesta rakkauden lakiin.....

    Äänestä

  • miten Jeremian kohta jossa profeetta sanoo että Israel alkaa noudattaa Toraa(lakia) sydämestään ja jota UT lainaa, tarkoittaakin ettei sitä tarvitse ollenkaan noudattaa? Miksi ihmeessä profeetta ei sano suoraan että toran voi hylätä: Ei toralle?

    Äänestä

  • esikuvallinen kirjoitti:

    Jeesuksen sovitustyöstä, joka kumoutui ristillä, mutta kymmenet käskyt saivat siinä täyttymyksensä ja vahvistettiin, eikä suinkaan kumottu.
    Laki asetettiin sinun sydämeesi, ettet unohtaisi sovitusta, etkä tahallaan rikkoisi Hänen ikuisia ja muuttamattomia lakejaan.
    Kuitenkin Hän tuntee sinun heikkoutesi ja puolustaa sinua silloin kun omat voimasi eivät riitä Hänen tahtonsa täyttämiseen.
    Kristuksessa olet lain ulkopuolella, mutta rikkoessasi lakia se herää eloon ja olet sen anteeksiantamuksen varassa, jonka Hän on puolestasi maksanut.

    Rakastatko sinä Häntä, niinkuin Hän rakasti sinua ja kuoli puolestasi, että Isän tahdon täyttäisit kuuliaisuudesta rakkauden lakiin.....

    esikuvissa, mikäpä ei olisi esikuvaa, joka miehenpuolelta nyrhittiin paikkoja,sadoilta tuhansilta eläimiltä vedettiin suonet auki tuhannen vuoden ajan, kaikki kärsimys vain abstraktin esikuvan vuoksi: eikö ole helpompaa tapaa antaa "esikuva"? Entä miksi määrätä esikuvalliset lait "ikuisiksi" antamatta vihjettäkään aprillista juutalaisparoille jotka lahtasivat elikoitaan ja piinasivat poikavauvojaan luullen että oli kyse ikuisesta määräyksestä joka oli pidettävä. Toinen osapuoli ei vain tarkoittanutkaan mitä oli sanonut.

    Äänestä

Jos olet uskossa niin olet Hänen Levossa rauahassa ja hyvässä olossa! Mitä sapatti on ja mihin ollaan pässyt uskontuloon jälkeen sisään! jos olet ulkopuolella niin tarvitset muotojumalisuus ja uhraaminen ja sabatti joka,, vahvistaa sun uskonnolliset siteet Juutalaisiin!
Varokaa semmoisia !!!

Äänestä
  • ja levollinen Jeesuksessa. Olen jutellut advarien kanssa heidän palstallaan, ja varoituksesi on todella aihellinen. Siellä eletään lakikirja kourassa, ja kytätään jokaisen teko. Mutta tokihan fariseuksia on kirjan mukaan lopunajallakin.

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    ja levollinen Jeesuksessa. Olen jutellut advarien kanssa heidän palstallaan, ja varoituksesi on todella aihellinen. Siellä eletään lakikirja kourassa, ja kytätään jokaisen teko. Mutta tokihan fariseuksia on kirjan mukaan lopunajallakin.

    Että sapatti on uhrirituaali jonka avulla kielletään Jeesuxsen uhri meidän puolesta ja on nostettu uutta uhri Hänen tilalle ja kielletään Jumalan Poika totallisesti tän kautta. Niin että Jumalan Pyhä Henki ei ole adventtisteitten joukkoon vuodattanut Helluntai ja Herätys koskaan ja ikinä tule tapahtumaan kun Herran Henki ei tunnustaa itseesi mukaan valheisiin!

    Äänestä

  • old_profile_19805 kirjoitti:

    Että sapatti on uhrirituaali jonka avulla kielletään Jeesuxsen uhri meidän puolesta ja on nostettu uutta uhri Hänen tilalle ja kielletään Jumalan Poika totallisesti tän kautta. Niin että Jumalan Pyhä Henki ei ole adventtisteitten joukkoon vuodattanut Helluntai ja Herätys koskaan ja ikinä tule tapahtumaan kun Herran Henki ei tunnustaa itseesi mukaan valheisiin!

    Siksi he tarvitsevatkin täydellisen sovittajan vääryyksilleen ja lain rikkomuksilleen.
    JEESUS TÄYTTI JA VAHVISTI LAIN HEIDÄN PUOLESTAAN ja näin on ARMO SUUREKSI tullut heidän kohdalleen.

    Toisten kohdalla JEESUS on kumonnut 10 käskyn lain, joten he eivät tarvitse sovitusta, sillä ilman lakia ei ole rikkomustakaan, joka tarvitsee sovitusta..

    MIHIN sitä armoa silloin tarvitaan , EI MUUTA KUIN TUULIIN JA PILVIIN,,,,AINAKIN ALKUMATKASTA......

    LOPPUMATKALLA TARKISTETAAN PILETIT, onko maksu suoritettu oikeasti hyväksytyllä tavalla....

    Kyllä JEESUS jotakin kumosikin kaikki ne käskyt ja lait säädöksineen jotka varjona esikuvallisesti viittasivat JEESUKSEN UHRIKUOLEMAAN,,,joka täytti 10 käskyn lain meidän edestämme ja vahvisti LAIN ikuisiksi ajoiksi...

    Äänestä

  • täydellisesti väärässä kirjoitti:

    Siksi he tarvitsevatkin täydellisen sovittajan vääryyksilleen ja lain rikkomuksilleen.
    JEESUS TÄYTTI JA VAHVISTI LAIN HEIDÄN PUOLESTAAN ja näin on ARMO SUUREKSI tullut heidän kohdalleen.

    Toisten kohdalla JEESUS on kumonnut 10 käskyn lain, joten he eivät tarvitse sovitusta, sillä ilman lakia ei ole rikkomustakaan, joka tarvitsee sovitusta..

    MIHIN sitä armoa silloin tarvitaan , EI MUUTA KUIN TUULIIN JA PILVIIN,,,,AINAKIN ALKUMATKASTA......

    LOPPUMATKALLA TARKISTETAAN PILETIT, onko maksu suoritettu oikeasti hyväksytyllä tavalla....

    Kyllä JEESUS jotakin kumosikin kaikki ne käskyt ja lait säädöksineen jotka varjona esikuvallisesti viittasivat JEESUKSEN UHRIKUOLEMAAN,,,joka täytti 10 käskyn lain meidän edestämme ja vahvisti LAIN ikuisiksi ajoiksi...

    Mitä uhraaminen sapatissa sovitetaan?

    Äänestä

  • old_profile_19805 kirjoitti:

    Mitä uhraaminen sapatissa sovitetaan?

    10-käskyt kuuluvat sinulle uskovana, eikä sinulla ole mitään erikoisoikeuksia tämän asian suhteen. Ja jos tahallaan rikot Jumalan käskyjä, et peri taivasten valtakuntaa. Et voi uskovana vastustaa Jumalan tahtoa.
    Sapattikäsky on myös Jumalan ilmaisu. Jota vastaan on turha taistella.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hirvas kirjoitti:

Kyselin jo alempana, täytyykö kristityn viettää sapattia, eli pyhittää lepopäivä, muttei siihen tullut vastauksia.
Neljäs käsky sanoo: Muista pyhittää lepopäivä.

Mikseivät helluntailaiset vietä sapattia, siihen kai pitää löytyä joku vastauskin, joten kysytäämpäs uudelleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu