Mitä Raamatussa on sanottu avioliitosta, avoliitosta, homo- ja lesbosuhteista?
Avioliitto
Raamatun mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen elinikäinen liitto. Avioliitto merkitsee sitoutumista elää yhdessä ja rakastaa toisiaan myötä ja vastoinkäymistenkin kohdatessa. Se merkitsee myöskin toinen toistensa kunnioittamista. Raamatun mukaan avioliiton tulee solmia sukupuolisesti koskemattomana. Aviolliset suhteet ovat sallittuja vain avioliitossa.
Avoliitto ja muut avioliiton ulkopuoliset suhteet
Raamattu ei tunne avoliittoa. Avoliitto on Raamatun vastainen miehen ja naisen välinen sukupuolinen suhde, josta voidaan erota koska tahansa. Se on Raamatun mukaan haureuden harjoittamista ja haureuden harjoittaminen on syntiä. Haureuden harjoittamista ovat myös avioliiton muut ulkopuoliset ns. esiaviolliset suhteet, jotka ovat Jumalan sanan vastaisia.
”Paetkaa haureutta. Kaikki muu synti, mitä ikinä ihminen tekee, on ruumiin ulkopuolella; mutta haureuden harjoittaja tekee syntiä omaa ruumistansa vastaan” (1. Kor. 6:18).
”Haureuden syntien välttämiseksi olkoon kullakin miehellä oma vaimonsa, ja kullakin naisella aviomiehensä” ( 1.Kor. 7:2)..
Mitä Raamattu sanoo avioliitosta
”Sillä tämä on Jumalan tahto, teidän pyhityksenne, että kartatte haureutta, että kukin teistä tietää ottaa oman vaimon pyhyydessä ja kunniassa, ei himon kiihkossa niin kuin pakanat, jotka eivät Jumalaa tunne” (1. Tess. 4:2). (Sama koskee myös naisia)
'Sen tähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? Niin he eivät enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä Jumala on siis yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako'? (Mat.19:4-8).
Heb. 13:4. ”Avioliitto pidettäköön kunniassa kaikkien kesken, ja aviovuode saastuttamatonna; sillä haureelliset ja avionrikkojat Jumala tuomitsee”. (haureellinen = haureutta harrastava eli avioliiton ulkopuolisia suhteita harrastava)
Room. 7:2-3. ”Niinpä sitoo laki naidun vaimon hänen elossa olevaan mieheensä; mutta jos mies kuolee, on vaimo irti tästä miehen laista. Sen tähden hän saa avionrikkojan nimen, jos miehensä eläessä antautuu toiselle miehelle; mutta jos mies kuolee, on hän vapaa siitä laista, niin ettei hän ole avionrikkoja, jos menee toiselle miehelle.”
”Täyttäköön mies velvollisuutensa vaimoansa kohtaan, ja samoin vaimo miestänsä kohtaan. Vaimon ruumis ei ole hänen omassa, vaan hänen miehensä vallassa; samoin ei miehenkään ruumis ole hänen omassa, vaan vaimon vallassa. Älkää vetäytykö pois toisistanne, paitsi ehkä keskinäisestä sopimuksesta joksikin ajaksi, niin että olisitte vapaat rukoukseen ja sitten taas tulisitte yhteen, ettei saatana teitä kiusaisi teidän hillittömyytenne tähden” ( 1.Kor. 7:3-5).
1.Kor. 6:9-10. ”Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa”. (Uudempi käännös: miehimykset = homoseksuaalisuuden harjoittajat)
Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niin kuin Herralle; sillä mies on vaimon pää, niin kuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja. Mutta niin kuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset. Miehet, rakastakaa vaimojanne, niin kuin Kristuskin rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä, että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta, saadakseen asetetuksi eteensä kirkastettuna seurakunnan, jossa ei olisi tahraa eikä ryppyä eikä mitään muuta sellaista, vaan joka olisi pyhä ja nuhteeton.
Samalla tavoin tulee myös miesten rakastaa vaimojansa niin kuin omia ruumiitaan; joka rakastaa vaimoansa, hän rakastaa itseänsä. Sillä eihän kukaan koskaan ole vihannut omaa lihaansa, vaan hän ravitsee ja vaalii sitä, niin kuin Kristuskin seurakuntaa, sillä me olemme hänen ruumiinsa jäseniä. "Sen tähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi." Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa. Mutta myös teistä kukin kohdaltaan rakastakoon vaimoaan niin kuin itseänsä; mutta vaimo kunnioittakoon miestänsä, Ef 5:22-33.
Matt. 5:28. Jeesus sanoi: ”Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa”.
Matt. 5:32. ”Mutta minä sanon teille: jokainen, joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden, saattaa hänet tekemään huorin, ja joka nai hyljätyn, tekee huorin”.
Matt. 19:9. ”Mutta minä sanon teille: joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden ja nai toisen, se tekee huorin; ja joka nai hyljätyn, se tekee huorin."
Mark. 10:11. "Joka hylkää vaimonsa ja nai toisen, se tekee huorin häntä vastaan. 12. Ja jos vaimo hylkää miehensä ja menee naimisiin toisen kanssa, niin hän tekee huorin."
Mark. 10:19. Jeesus sanoi: ”Käskyt sinä tiedät: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin',…”
”Naimisissa oleville taas annan käskyn, en minä vaan Herra: vaimo ei saa erota miehestään.
Jos hän kuitenkin eroaa, olkoon menemättä enää naimisiin tai sopikoon miehensä kanssa. Samoin ei mies saa erota vaimostaan. Sitten sanon vielä, en Herran sanana vaan omanani: Jos jollakin veljellä on vaimo, joka ei usko, ja tämä suostuu asumaan hänen kanssaan, miehen ei pidä jättää häntä. Ja jos uskovalla naisella on aviomies, joka ei usko, ja tämä suostuu asumaan hänen kanssaan, vaimon ei pidä jättää miestään.
Mutta jos se puoliso, joka ei usko, tahtoo erota, niin erotkoon. Uskovaa veljeä tai sisarta ei tällaisessa tapauksessa sido mikään pakko. Jumala on kutsunut teidät elämään rauhassa”(1.Kor. 7:10-14,15).
Naisille annettu eri asema kuin miehille
I Tim. 2:14. Kristuksen sovitustyö koskee samalla tavalla miehiä ja naisia. Tämä ei tee tyhjäksi synnin seurauksia. Syntiinlankeemuksen seurauksena tuli kuolema ihmisen osaksi. Kristuksen sovitustyöstä huolimatta kuolema on edelleen kaikkien ihmisten osa. Synnin seurauksena tuli kirous ihmisten osaksi. Naisen osaksi tuli synnyttää lapsia kivulla ja muut (raskauden) vaivat, ja hänet alistettiin miehen valtaan. (1 Moos. 3:16). Nainen ei saa johtaa miestä. Hepreankielessä sana, joka merkitsee "vallitseva" tarkoittaa sitä, että vaimo on alistettu miehen vallan alle. Sama sana tarkoittaa hepreassa myös valtiota, joka hallitsee kansalaisiaan.
Ef. 5: 22-24 asia on ilmaistu selvästi. "Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niin kuin Herralle; sillä mies on vaimon pää, niin kuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja. Mutta niin kuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset". Päätä tarkoittava kreikankielinen sana "kefale", tarkoittaa yksinomaan päätä, mistään muusta vaihtoehdosta ei edes mainita. Asiayhteys ilmaisee sen, mitä sanalla tarkoitetaan ja 22 ja 24 jae puhuvat alamaisuudesta päätä kohtaan. Nainen luotiin miehelle avuksi ja miestä varten eikä vallitsemaan miestä. (1 Kor.11:7-9). "Mutta minä tahdon, että te tiedätte sen, että Kristus on jokaisen miehen pää ja että mies on vaimon pää ja että Jumala on Kristuksen pää" (1 Kor. 11:3).
Syntiinlankeemuksen seurauksena miesten ja naisten välinen tilanne muuttui erilaisten rangaistuksien johdosta. Siinä määriteltiin miehen ja naisen väliset suhteet ja molemmille tuli erilaisia velvoitteita rangaistusten johdosta. Miehelle määrättiin työn tekeminen. Tämä viittaa siihen, että vastuu perheen elättämisestä tuli erikoisesti miehille ja naisille lasten synnyttäminen ja heidän kasvattamisensa. Nainen alistettiin samalla miehen valtaan. Suora käännös hepreankielestä: "ja hän on hallitseva sinua". Tämä koskee avioliitossa olevia naisia. Ennen syntiinlankeemusta ei ollut näitä määräyksiä ja velvoitteita, ainoastaan sanotaan, että nainen luotiin miehelle avuksi. Hänet luotiin miehelle toveriksi ja ystäväksi ja tueksi, jotta miehen ei olisi tarvinnut olla yksin. Heprean kielessä sana ezer merkitsee apua ja tukea.
Raamatussa on monia asioita, joita on joskus vaikea ymmärtää. Niillä on kuitenkin omat tarkoituksensa. Yksi tällainen on vastuu seurakunnan ja perheen johtamisesta.
"Älkää mukautuko tämän ajan mukaan"
Emme voi mukautua kulttuurin mukaan. Nykykulttuuriin kuuluu paljon sellaista, mitä Raamattu ei hyväksy. Esim. mm. vapaat sukupuolisuhteet, homo,- ja lesbosuhteet ja avioerot. Kulttuurit muuttuvat, mutta Jumala sana on muuttumaton.
Uudessa liitossa kaikki uskovat ovat hengellisesti Jumalan ja Messiaan ( Kristuksen ) kuninkaallista papistoa, joten Jumalan kielto monien vaimojen ottamisesta koskee myös uuden liiton uskovia (1.Piet.2:9, Ilm.1:4-6).
5. Kun Jeesus käsitteli fariseusten kysymystä avioerosta, heidän vedotessaan sen ajan liberaalin hilleliläisen koulukunnan käsitykseen 5.Moos.24:1 tulkinnasta, jonka mukaan miehen oli lupa hyljätä vaimonsa melkein mistä syystä tahansa (Mat.19:3; jos poltti ruoan pohjaan tai muuten vain ei vaimo miellyttänyt), Hän vastasi: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja jo alussa 'loi heidät mieheksi ja naiseksi', ja sanoi: 'Sen tähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? Niin he eivät enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä Jumala on siis yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako'? He sanoivat hänelle: 'Miksi sitten Mooses käski antaa erokirjan ja hyljätä hänet ?' Hän sanoi heille: 'Teidän sydämenne kovuuden tähden, mutta alusta ei niin ollut" (Mat.19:4-8).
"Alusta ei niin ollut" sanoillaan Jeesus viittasi paratiisin alkuperäiseen tilaan, kun Jumala loi yhden miehen (Adamin) ja yhden vaimon (Eevan) aviopariksi. Jeesus halusi palauttaa avioliiton täysin alkuperäiseen Jumalan luomisteon puhtauteen, jossa "kaksi", eli yksi mies ja yksi nainen tulevat avioliiton kautta yhdeksi lihaksi (katso myös Paavalin yhtäpitävä opetus: Efes.5:31).
Homo ja lesbo- suhteet
Kahden samaa sukupuolta olevien avioliiton omaisia tai muita homo ja lesbo- suhteita Raamatussa pidetään synnin harjoittamisena seuraavien Raamatun kohtien mukaan:
”Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa” (1. Kor. 6:9-10). (Vanha 1938 käännös)
”Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, 10. eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät ” (1. Kor. 6:9-10). (Uusi 1992 käännös)
”Eihän lakia ole säädetty kunnon ihmisten takia, vaan lain ja järjestyksen rikkojien, jumalattomien ja syntisten, rienaajien ja pyhänhäpäisijöiden, isän- ja äidinmurhaajien, tappajien, siveettömien, miesten kanssa makaavien miesten, ihmisten sieppaajien, valehtelijoiden, valapattojen ja ylipäänsä kaikkien sellaisten takia, jotka toimivat vastoin tervettä oppia. Näin sanoo iäti ylistettävän Jumalan kirkkautta julistava evankeliumi, joka on minulle uskottu” (1.Tim.1:9-11).
”He väittävät olevansa viisaita mutta ovat tulleet tyhmiksi, ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja lintujen, nelijalkaisten ja matelijoiden kuviin. Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa.
He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa - olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen.
Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan.
Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi.
He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä, halpamaisuutta, ahneutta ja pahuutta, täynnä kateutta, murhanhimoa, riitaisuutta, petollisuutta ja pahansuopuutta, he panettelevat
ja parjaavat, vihaavat Jumalaa, ovat röyhkeitä ja pöyhkeitä, rehenteleviä ja pahanilkisiä, vanhemmilleen tottelemattomia, ymmärtämättömiä ja epäluotettavia, rakkaudettomia ja säälimättömiä. Vaikka he tietävät Jumalan säätäneen, että ne, jotka käyttäytyvät tällä tavoin, ovat ansainneet kuoleman, he toimivat itse näin, vieläpä osoittavat hyväksymistään, kun muut tekevät samoin” (Room. 1:22-32)..
”Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus, epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot, 21. kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niin kuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa” ( Galat.5:19).
”Sen minä siis sanon ja varoitan Herrassa: älkää enää vaeltako, niin kuin pakanat vaeltavat mielensä turhuudessa, nuo, jotka, pimentyneinä ymmärrykseltään ja vieraantuneina Jumalan elämästä heissä olevan tietämättömyyden tähden ja sydämensä paatumuksen tähden, ovat päästäneet tuntonsa turtumaan ja heittäytyneet irstauden valtaan, harjoittamaan kaikkinaista saastaisuutta, ahneudessa” (Ef. 4:17).
”Sillä sen te tiedätte ja tunnette, ettei yhdelläkään haureellisella eikä saastaisella eikä ahneella - sillä hän on epäjumalanpalvelija - ole perintöosaa Kristuksen ja Jumalan valtakunnassa” (Ef. 5:3).
”Älköön siis synti hallitko teidän kuolevaisessa ruumiissanne, niin että olette kuuliaiset sen himoille, älkääkä antako jäseniänne vääryyden aseiksi synnille, vaan antakaa itsenne, kuolleista eläviksi tulleina, Jumalalle, ja jäsenenne vanhurskauden aseiksi Jumalalle” (Room. 6:7).
”Ettekö tiedä, että kenen palvelijoiksi, ketä tottelemaan, te antaudutte, sen palvelijoita te olette, jota te tottelette, joko synnin palvelijoita, kuolemaksi, tahi kuuliaisuuden, vanhurskaudeksi” (Room.6:10)?
”Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan” (Hepr. 12:4).
”Muutamien ihmisten synnit ovat ilmeiset ja joutuvat ennen tuomittaviksi, toisten taas seuraavat jäljestäpäin” (1.Tim. 5:20).
”Sillä ei Jumala säästänyt enkeleitä, jotka syntiä tekivät, vaan syöksi heidät syvyyteen, pimeyden kuiluihin, ja hylkäsi heidät tuomiota varten säilytettäviksi” (2. Piet. 2:4).
”Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema" (Ilm. 21:8). (Toinen kuolema = iankaikkinen ja lopullinen ero Jumalasta)
Katuvalle ja parannuksen tehneelle kuuluu armo
Jeesus sanoi aviorikoksesta kiinniotetulle naiselle: "En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee."
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi” (Apt. 2:38).
”Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi” (Apt. 22:16).
”Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä. Jos sanomme, ettemme ole syntiä tehneet, niin me teemme hänet valhettelijaksi, ja hänen sanansa ei ole meissä (1. Joh. 1:9-10).
Avioliitto
Raamatun mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen elinikäinen liitto. Avioliitto merkitsee sitoutumista elää yhdessä ja rakastaa toisiaan myötä ja vastoinkäymistenkin kohdatessa. Se merkitsee myöskin toinen toistensa kunnioittamista. Raamatun mukaan avioliiton tulee solmia sukupuolisesti koskemattomana. Aviolliset suhteet ovat sallittuja vain avioliitossa.
Avoliitto ja muut avioliiton ulkopuoliset suhteet
Raamattu ei tunne avoliittoa. Avoliitto on Raamatun vastainen miehen ja naisen välinen sukupuolinen suhde, josta voidaan erota koska tahansa. Se on Raamatun mukaan haureuden harjoittamista ja haureuden harjoittaminen on syntiä. Haureuden harjoittamista ovat myös avioliiton muut ulkopuoliset ns. esiaviolliset suhteet, jotka ovat Jumalan sanan vastaisia.
”Paetkaa haureutta. Kaikki muu synti, mitä ikinä ihminen tekee, on ruumiin ulkopuolella; mutta haureuden harjoittaja tekee syntiä omaa ruumistansa vastaan” (1. Kor. 6:18).
”Haureuden syntien välttämiseksi olkoon kullakin miehellä oma vaimonsa, ja kullakin naisella aviomiehensä” ( 1.Kor. 7:2)..
Mitä Raamattu sanoo avioliitosta
”Sillä tämä on Jumalan tahto, teidän pyhityksenne, että kartatte haureutta, että kukin teistä tietää ottaa oman vaimon pyhyydessä ja kunniassa, ei himon kiihkossa niin kuin pakanat, jotka eivät Jumalaa tunne” (1. Tess. 4:2). (Sama koskee myös naisia)
'Sen tähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? Niin he eivät enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä Jumala on siis yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako'? (Mat.19:4-8).
Heb. 13:4. ”Avioliitto pidettäköön kunniassa kaikkien kesken, ja aviovuode saastuttamatonna; sillä haureelliset ja avionrikkojat Jumala tuomitsee”. (haureellinen = haureutta harrastava eli avioliiton ulkopuolisia suhteita harrastava)
Room. 7:2-3. ”Niinpä sitoo laki naidun vaimon hänen elossa olevaan mieheensä; mutta jos mies kuolee, on vaimo irti tästä miehen laista. Sen tähden hän saa avionrikkojan nimen, jos miehensä eläessä antautuu toiselle miehelle; mutta jos mies kuolee, on hän vapaa siitä laista, niin ettei hän ole avionrikkoja, jos menee toiselle miehelle.”
”Täyttäköön mies velvollisuutensa vaimoansa kohtaan, ja samoin vaimo miestänsä kohtaan. Vaimon ruumis ei ole hänen omassa, vaan hänen miehensä vallassa; samoin ei miehenkään ruumis ole hänen omassa, vaan vaimon vallassa. Älkää vetäytykö pois toisistanne, paitsi ehkä keskinäisestä sopimuksesta joksikin ajaksi, niin että olisitte vapaat rukoukseen ja sitten taas tulisitte yhteen, ettei saatana teitä kiusaisi teidän hillittömyytenne tähden” ( 1.Kor. 7:3-5).
1.Kor. 6:9-10. ”Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa”. (Uudempi käännös: miehimykset = homoseksuaalisuuden harjoittajat)
Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niin kuin Herralle; sillä mies on vaimon pää, niin kuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja. Mutta niin kuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset. Miehet, rakastakaa vaimojanne, niin kuin Kristuskin rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä, että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta, saadakseen asetetuksi eteensä kirkastettuna seurakunnan, jossa ei olisi tahraa eikä ryppyä eikä mitään muuta sellaista, vaan joka olisi pyhä ja nuhteeton.
Samalla tavoin tulee myös miesten rakastaa vaimojansa niin kuin omia ruumiitaan; joka rakastaa vaimoansa, hän rakastaa itseänsä. Sillä eihän kukaan koskaan ole vihannut omaa lihaansa, vaan hän ravitsee ja vaalii sitä, niin kuin Kristuskin seurakuntaa, sillä me olemme hänen ruumiinsa jäseniä. "Sen tähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi." Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa. Mutta myös teistä kukin kohdaltaan rakastakoon vaimoaan niin kuin itseänsä; mutta vaimo kunnioittakoon miestänsä, Ef 5:22-33.
Matt. 5:28. Jeesus sanoi: ”Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa”.
Matt. 5:32. ”Mutta minä sanon teille: jokainen, joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden, saattaa hänet tekemään huorin, ja joka nai hyljätyn, tekee huorin”.
Matt. 19:9. ”Mutta minä sanon teille: joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden ja nai toisen, se tekee huorin; ja joka nai hyljätyn, se tekee huorin."
Mark. 10:11. "Joka hylkää vaimonsa ja nai toisen, se tekee huorin häntä vastaan. 12. Ja jos vaimo hylkää miehensä ja menee naimisiin toisen kanssa, niin hän tekee huorin."
Mark. 10:19. Jeesus sanoi: ”Käskyt sinä tiedät: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin',…”
”Naimisissa oleville taas annan käskyn, en minä vaan Herra: vaimo ei saa erota miehestään.
Jos hän kuitenkin eroaa, olkoon menemättä enää naimisiin tai sopikoon miehensä kanssa. Samoin ei mies saa erota vaimostaan. Sitten sanon vielä, en Herran sanana vaan omanani: Jos jollakin veljellä on vaimo, joka ei usko, ja tämä suostuu asumaan hänen kanssaan, miehen ei pidä jättää häntä. Ja jos uskovalla naisella on aviomies, joka ei usko, ja tämä suostuu asumaan hänen kanssaan, vaimon ei pidä jättää miestään.
Mutta jos se puoliso, joka ei usko, tahtoo erota, niin erotkoon. Uskovaa veljeä tai sisarta ei tällaisessa tapauksessa sido mikään pakko. Jumala on kutsunut teidät elämään rauhassa”(1.Kor. 7:10-14,15).
Naisille annettu eri asema kuin miehille
I Tim. 2:14. Kristuksen sovitustyö koskee samalla tavalla miehiä ja naisia. Tämä ei tee tyhjäksi synnin seurauksia. Syntiinlankeemuksen seurauksena tuli kuolema ihmisen osaksi. Kristuksen sovitustyöstä huolimatta kuolema on edelleen kaikkien ihmisten osa. Synnin seurauksena tuli kirous ihmisten osaksi. Naisen osaksi tuli synnyttää lapsia kivulla ja muut (raskauden) vaivat, ja hänet alistettiin miehen valtaan. (1 Moos. 3:16). Nainen ei saa johtaa miestä. Hepreankielessä sana, joka merkitsee "vallitseva" tarkoittaa sitä, että vaimo on alistettu miehen vallan alle. Sama sana tarkoittaa hepreassa myös valtiota, joka hallitsee kansalaisiaan.
Ef. 5: 22-24 asia on ilmaistu selvästi. "Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niin kuin Herralle; sillä mies on vaimon pää, niin kuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja. Mutta niin kuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset". Päätä tarkoittava kreikankielinen sana "kefale", tarkoittaa yksinomaan päätä, mistään muusta vaihtoehdosta ei edes mainita. Asiayhteys ilmaisee sen, mitä sanalla tarkoitetaan ja 22 ja 24 jae puhuvat alamaisuudesta päätä kohtaan. Nainen luotiin miehelle avuksi ja miestä varten eikä vallitsemaan miestä. (1 Kor.11:7-9). "Mutta minä tahdon, että te tiedätte sen, että Kristus on jokaisen miehen pää ja että mies on vaimon pää ja että Jumala on Kristuksen pää" (1 Kor. 11:3).
Syntiinlankeemuksen seurauksena miesten ja naisten välinen tilanne muuttui erilaisten rangaistuksien johdosta. Siinä määriteltiin miehen ja naisen väliset suhteet ja molemmille tuli erilaisia velvoitteita rangaistusten johdosta. Miehelle määrättiin työn tekeminen. Tämä viittaa siihen, että vastuu perheen elättämisestä tuli erikoisesti miehille ja naisille lasten synnyttäminen ja heidän kasvattamisensa. Nainen alistettiin samalla miehen valtaan. Suora käännös hepreankielestä: "ja hän on hallitseva sinua". Tämä koskee avioliitossa olevia naisia. Ennen syntiinlankeemusta ei ollut näitä määräyksiä ja velvoitteita, ainoastaan sanotaan, että nainen luotiin miehelle avuksi. Hänet luotiin miehelle toveriksi ja ystäväksi ja tueksi, jotta miehen ei olisi tarvinnut olla yksin. Heprean kielessä sana ezer merkitsee apua ja tukea.
Raamatussa on monia asioita, joita on joskus vaikea ymmärtää. Niillä on kuitenkin omat tarkoituksensa. Yksi tällainen on vastuu seurakunnan ja perheen johtamisesta.
"Älkää mukautuko tämän ajan mukaan"
Emme voi mukautua kulttuurin mukaan. Nykykulttuuriin kuuluu paljon sellaista, mitä Raamattu ei hyväksy. Esim. mm. vapaat sukupuolisuhteet, homo,- ja lesbosuhteet ja avioerot. Kulttuurit muuttuvat, mutta Jumala sana on muuttumaton.
Uudessa liitossa kaikki uskovat ovat hengellisesti Jumalan ja Messiaan ( Kristuksen ) kuninkaallista papistoa, joten Jumalan kielto monien vaimojen ottamisesta koskee myös uuden liiton uskovia (1.Piet.2:9, Ilm.1:4-6).
5. Kun Jeesus käsitteli fariseusten kysymystä avioerosta, heidän vedotessaan sen ajan liberaalin hilleliläisen koulukunnan käsitykseen 5.Moos.24:1 tulkinnasta, jonka mukaan miehen oli lupa hyljätä vaimonsa melkein mistä syystä tahansa (Mat.19:3; jos poltti ruoan pohjaan tai muuten vain ei vaimo miellyttänyt), Hän vastasi: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja jo alussa 'loi heidät mieheksi ja naiseksi', ja sanoi: 'Sen tähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? Niin he eivät enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä Jumala on siis yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako'? He sanoivat hänelle: 'Miksi sitten Mooses käski antaa erokirjan ja hyljätä hänet ?' Hän sanoi heille: 'Teidän sydämenne kovuuden tähden, mutta alusta ei niin ollut" (Mat.19:4-8).
"Alusta ei niin ollut" sanoillaan Jeesus viittasi paratiisin alkuperäiseen tilaan, kun Jumala loi yhden miehen (Adamin) ja yhden vaimon (Eevan) aviopariksi. Jeesus halusi palauttaa avioliiton täysin alkuperäiseen Jumalan luomisteon puhtauteen, jossa "kaksi", eli yksi mies ja yksi nainen tulevat avioliiton kautta yhdeksi lihaksi (katso myös Paavalin yhtäpitävä opetus: Efes.5:31).
Homo ja lesbo- suhteet
Kahden samaa sukupuolta olevien avioliiton omaisia tai muita homo ja lesbo- suhteita Raamatussa pidetään synnin harjoittamisena seuraavien Raamatun kohtien mukaan:
”Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa” (1. Kor. 6:9-10). (Vanha 1938 käännös)
”Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, 10. eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät ” (1. Kor. 6:9-10). (Uusi 1992 käännös)
”Eihän lakia ole säädetty kunnon ihmisten takia, vaan lain ja järjestyksen rikkojien, jumalattomien ja syntisten, rienaajien ja pyhänhäpäisijöiden, isän- ja äidinmurhaajien, tappajien, siveettömien, miesten kanssa makaavien miesten, ihmisten sieppaajien, valehtelijoiden, valapattojen ja ylipäänsä kaikkien sellaisten takia, jotka toimivat vastoin tervettä oppia. Näin sanoo iäti ylistettävän Jumalan kirkkautta julistava evankeliumi, joka on minulle uskottu” (1.Tim.1:9-11).
”He väittävät olevansa viisaita mutta ovat tulleet tyhmiksi, ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja lintujen, nelijalkaisten ja matelijoiden kuviin. Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa.
He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa - olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen.
Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan.
Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi.
He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä, halpamaisuutta, ahneutta ja pahuutta, täynnä kateutta, murhanhimoa, riitaisuutta, petollisuutta ja pahansuopuutta, he panettelevat
ja parjaavat, vihaavat Jumalaa, ovat röyhkeitä ja pöyhkeitä, rehenteleviä ja pahanilkisiä, vanhemmilleen tottelemattomia, ymmärtämättömiä ja epäluotettavia, rakkaudettomia ja säälimättömiä. Vaikka he tietävät Jumalan säätäneen, että ne, jotka käyttäytyvät tällä tavoin, ovat ansainneet kuoleman, he toimivat itse näin, vieläpä osoittavat hyväksymistään, kun muut tekevät samoin” (Room. 1:22-32)..
”Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus, epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot, 21. kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niin kuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa” ( Galat.5:19).
”Sen minä siis sanon ja varoitan Herrassa: älkää enää vaeltako, niin kuin pakanat vaeltavat mielensä turhuudessa, nuo, jotka, pimentyneinä ymmärrykseltään ja vieraantuneina Jumalan elämästä heissä olevan tietämättömyyden tähden ja sydämensä paatumuksen tähden, ovat päästäneet tuntonsa turtumaan ja heittäytyneet irstauden valtaan, harjoittamaan kaikkinaista saastaisuutta, ahneudessa” (Ef. 4:17).
”Sillä sen te tiedätte ja tunnette, ettei yhdelläkään haureellisella eikä saastaisella eikä ahneella - sillä hän on epäjumalanpalvelija - ole perintöosaa Kristuksen ja Jumalan valtakunnassa” (Ef. 5:3).
”Älköön siis synti hallitko teidän kuolevaisessa ruumiissanne, niin että olette kuuliaiset sen himoille, älkääkä antako jäseniänne vääryyden aseiksi synnille, vaan antakaa itsenne, kuolleista eläviksi tulleina, Jumalalle, ja jäsenenne vanhurskauden aseiksi Jumalalle” (Room. 6:7).
”Ettekö tiedä, että kenen palvelijoiksi, ketä tottelemaan, te antaudutte, sen palvelijoita te olette, jota te tottelette, joko synnin palvelijoita, kuolemaksi, tahi kuuliaisuuden, vanhurskaudeksi” (Room.6:10)?
”Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan” (Hepr. 12:4).
”Muutamien ihmisten synnit ovat ilmeiset ja joutuvat ennen tuomittaviksi, toisten taas seuraavat jäljestäpäin” (1.Tim. 5:20).
”Sillä ei Jumala säästänyt enkeleitä, jotka syntiä tekivät, vaan syöksi heidät syvyyteen, pimeyden kuiluihin, ja hylkäsi heidät tuomiota varten säilytettäviksi” (2. Piet. 2:4).
”Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema" (Ilm. 21:8). (Toinen kuolema = iankaikkinen ja lopullinen ero Jumalasta)
Katuvalle ja parannuksen tehneelle kuuluu armo
Jeesus sanoi aviorikoksesta kiinniotetulle naiselle: "En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee."
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi” (Apt. 2:38).
”Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi” (Apt. 22:16).
”Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä. Jos sanomme, ettemme ole syntiä tehneet, niin me teemme hänet valhettelijaksi, ja hänen sanansa ei ole meissä (1. Joh. 1:9-10).
Vastaukset 10
Vanhimmat
eihän se ole raamatullista vai onko ?
Raamatusta ei löydy mistään semmoista että pappi vihkisi miehen ja naisen avioliittoon.
Siellä ei opeteta mitään vihkikaavoja eikä varsinkaan sitä että uskomaton tuomari vihkii avioliiton.
Avioliitto on Jumalan asettama, näin minä sen raamatusta tulkitsen, eikä siinä tarvita pappia eikä sen kummasemmin tuomaria hyväksymässä jo Jumalan tekoa.
Papin ja tuomarin touhut ovat siis Raamatun ulkopuolista puuhastelua.
Olis Jukalta kiva saada kommentti, hänhän perustaa kaiken vain raamatullisesti.
Selkeästi perusteet .
Eli mielestäsi Raamatun juutalainen yhteiskunta on siis ollut maailmanhistorian ainoa yhteiskunta, joka ei tunne avioliittoon vihkimistä? Et ole uskottava. Kaikkialla muualla se on tunnettu, ja yleensä hengellisen säädyn toimittamana. Yrität vain väärinkäyttää Raamattua oman syntisi puolustamiseksi. Kas, itsestäänselvistä asioista ei Raamattu erikseen mainitse.
on että ateisti tuomari vihkii ja julistaa jo Jumalan asettaman avioliiton voimaan.
Uuden testamentin kannan, mutta selvennykseksi: VT:n ajan juutalainen yhteiskunta ei tuntenut avioliitoon vihkimistä. Kuka moisen olisi toimittanut ja miksi? Nainen hankittiin (avioliiton nimi oli kinjan osto/hankinta) ja muuttui sitten miehen omaisuudeksi.Nimitystä vaimo ei ole, ei liioin aviomies, vaimo on nainen mutta mukaan liitetään genetiivi kenen, aviomies on ba'al, omistaja. Miehellä voi olla ja usein oli useita vaimoja. Vasta rabbiininen juutalaisuus, nk suullinen oppi, paransi naisen asemaa ja loi tietyn vihkimisseremonian.
oli!
Tyhjentävästi sanottu! Luulis että jokaisella on kevyempi olo jos noudattaa tämän sanoman ja hakee apua Herralta! Aamen!
"Raamattu ei tunne avoliittoa. Avoliitto on Raamatun vastainen miehen ja naisen välinen sukupuolinen suhde, josta voidaan erota koska tahansa. Se on Raamatun mukaan haureuden harjoittamista ja haureuden harjoittaminen on syntiä. Haureuden harjoittamista ovat myös avioliiton muut ulkopuoliset ns. esiaviolliset suhteet, jotka ovat Jumalan sanan vastaisia. "
Ensin: "Raamattu ei tunne avoliittoa"
Sitten: "Se on Raamatun mukaan haureuden harjoittamista ja haureuden harjoittaminen on syntiä"
Ei tajuu. Jos Raamattu ei tunne avoliittoa, niin miten avoliitto on kuitenkin haudeuden harjoittamista ym.??
Onko siis Raamattu ajateltava niin että kaikki, mikä ei ole erikseen sallittua, on kiellettyä?
Ettei vaan olisi taas vähän "ihmistulkintaa" sotkettu mukaan.
vaan kaikki sitä ennen tapahtuva sukupuoli suhde on haureutta. Koska sukupuoliyhteys Raamatun mukaan tapahtuu vasta avioliitossa. Ovat yhtä lihaa.
Raamattu sanoo. Mies ja vaimo ovat yhtä lihaa.
Ja yhtä lihaa voidaan olla Jumalan Sanan mukaan ainoastaan avioliiton jälkeen, kaikki etukäteiskotti on haureutta.
Raamatun aikaan ei menty vihille eikä papin aamenta haettu.
Siellä nainen joko kaapattiin tai suku päätti ja se oli siinä, sillä sukua piti jatkaa, joten meidän avioliittomalli olisi ollut syntiä.