http://www.taloussanomat.fi/page.php?page_id=162&news_id=20073457 Onko rahat loppu vai keväällä tulossa oleva autoveromuutos ?
Mistähän
tämä kertoo?
61024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...kuuden kertotaulu on vihdoinkin opittu. Ei ole sama maksaako auto 20 vai 30 tuhatta euroa. Ero on VALTAVA. Mummoissa lähes 60 tuhatta.
menee toiveajattelun puolelle. Ei siinä nyt niin suurta eroa ole jos maksaa autosta 30 t€ tai sitten 20 t€ plus 10 t€ jotakin käyttöönottomaksua tai muuta vastaavaa. Ei ne valtion verotulot ihan savuna ilmaan haihdu, vaan uuden auton ostaja ne edelleenkin jossakin muodossa maksaa.
Sitäpaitsi kun uusien autojen hintalaput liikkeissä näyttävät pienempiä summia, niin kansa on vauhkona ostamassa uutta autoa, vaikka välirahat eivät miksikään tule muuttumaan. Tuo käytettyjen hinta tulee putoamaan suhteessa paljon enemmän kuin uusien.
Veroista en kirjoittanut sanaakaan. Artikkelissa mietitään ovatko rahat loppu kun haetaan halvempaa. Kun aikansa elää yli varojen, tulee pää vetävän käteen. Kyllä 20 ja 30 k€ ovat ihan eri kokoluokan asioita.
...että uusia autoja ostavat ihmiset, joilla ei ole sellaisiin varaa.
.. suoraan alla olevasta säikeestä "bmw yksityisleasing tarjous 199€/"
Köyhä voi ostaa bemun ja ottaa pikavippejä
itse en osta koska ei tiedä veromuutoksesta... selkee syy ainakin meille