Laser?

Onko tuosta mitään hyötyä tai kenties haittaa? hinnasta viis kyseessä onnettomuuden jäljiltä oleva arpi kasvoissa.
7902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minulla ei ole ollut itselläni kokemusta arpien poistosta laserilla. Mutta olen ollut karvanpoistossa paikassa jossa odottamassa oli usein myös arpien hoitoon meneviä. Jos olet ollut onnettomuudessa, olet varmaankin saanut hoidon sairaalassa. Eikö sairaalasta tarjottu arpien poistoa laserilla. Eiköhän arpia saada laserilla hoidettua ainakin huomaamattomammaksi.

Äänestä

Tietääkseni arvet niin sanotusti hiotaan tasaiseksi ja huomaamattomiksi. Itseltäni ei ole arpia korjailtu laserilla, mutta luomia poistettu kylläkin. Minulla ainakin jäi vaaleanpunaiset arvet sen jälkeen kun rahka (palanut luomi) tipahti pois. Pitäisi kulua ja tasoittua ajan myötä. Tietenkin arpien hiominen laserilla on eri asia, oletan. Joillekkin ihmisille ei muodostu niin hyvää arpikudost kuin toisille, yleensä vaalea/punaveriköille. Kasvojen arvet paranevat yleensä paremmin kuin muualla kropassa sijaitsevat.

Äänestä
  • Jostain syystä tämä kasvoissani sijaitseva arpi on punainen ja levinnyt. En tiedä voipi olla saanut aurinkoa silloin pienenä poikana, koska jäänyt tuollaiseksi muualla kehossani arvet vaalentuneet normaalisti. Voitte vain kuvitella millä tavalla tälläinen vaikuttaa nuoren miehen itsetuntoon ja elämään?.

    Äänestä

Mulla on hiottu laserilla arpi kasvoista. Kyllä se jonkun verran tasoittu, mutta vaatii ainakin toisen hoitokerran vielä eikä varmasti kokonaan saada ikinä pois. Mut kyllä kannattaa käydä etenki jos vakuutus korvaa. Hirveästi ei tosin huvittanut ihmisten ilmoilla hionnan jälkee liikuskella..ja kesällä täytyy sitte käyttää korkeita suojakertoimia hiotulla alueella.

Äänestä
  • Arpeni joka on kohtalaisen suuri sain sen erittäin nuorena poikana(oma vikani)onnettomuus. Arpea korjattu 2 kertaa plastiikkakirurgilla ja kolmas vielä edessä olen siis nuori mies.

    Äänestä

  • scarface2 kirjoitti:

    Arpeni joka on kohtalaisen suuri sain sen erittäin nuorena poikana(oma vikani)onnettomuus. Arpea korjattu 2 kertaa plastiikkakirurgilla ja kolmas vielä edessä olen siis nuori mies.

    Itselläni on ja aikas iso n..15cm arpi poskessa ja siihen ei ainakaan laaserhionta auta .Kävin plastkirurkilta muutama vk sitten kyselemässä ja sanoi että leikkaus ainoa mikä auttaa,eli pienemmiksi pätkiksi..Taitaa laaserihionnat olla noihin luomienpoistoihin ja pieniin arpiin.

    Äänestä

  • Rastafari pylkkänen kirjoitti:

    Itselläni on ja aikas iso n..15cm arpi poskessa ja siihen ei ainakaan laaserhionta auta .Kävin plastkirurkilta muutama vk sitten kyselemässä ja sanoi että leikkaus ainoa mikä auttaa,eli pienemmiksi pätkiksi..Taitaa laaserihionnat olla noihin luomienpoistoihin ja pieniin arpiin.

    Arpeni ei sentään noin suurehko ole, joten laser mahdollinen ehkä?. No minkäs niille voi tuskin kukaan huvikseenkaan arpia kasvoihin haluaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


scarface2 kirjoitti:

Onko tuosta mitään hyötyä tai kenties haittaa? hinnasta viis kyseessä onnettomuuden jäljiltä oleva arpi kasvoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu