brysselistä hampurin kautta travemundeen

eli bryssel-hampuri-travemunde olisi auton tuontiajo kahden viikon päästä. uskaltaako lähteä uusilla kesärenkailla reissuun? ja suomen satamassa sitten vasta kunnolliset nastat alle? vai olisko hankittava kitkat tuota matkaa varten? suomessa ei kitkoilla pärjätä kun ajellaan pohjoisen sivuteillä)
4895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

uskalluksesta! Mikäli tuuppaa lunta muutaman sentin baanalle, on liikenne "täysin jumissa".

Nyt uuden käytännön mukaan auto on varustettava keliin sopivilla renkailla, elikkä mikäli törttöilet" tai olet mukana "törttöilyssä" olet syyllinen, mikäli vastapuolella on asianmukainen rengastus. Eihän tässä mitään pakkoa ole?

Seuraa siis säätiedoituksia! Parin viikon päästä tuolla voi olla 15 - 20 astetta lämmintä, tai sitten ei.

PS. Ne "saksan uudet kesärenkaat" on kuin meidän reki lumella. Kitkakerroin on sama, johtuu nopeusluokasta.

Onnea matkaan. Ja muista, että se litku, mitä ne sinne kylvää ja täällä sitä sanotaan suolaukseksi, niin maista sitä! (kylvetään vain jos tulee lunta)

Äänestä

Jos hankit kitkarenkaat Euroopasta, niin muista ostaa tänne pakkasiin tarkoitetut. Käsittääkseni siellä useimmat ajelee paljon kovempiseoksisilla renkailla kuin täällä, ne kun kestävät pitempään varsinkin nopeassa ajossa.
Muuten se uskallus on ihan itsestä kiinni ja matkanteon vaikeusaste ihan säistä riippuvainen.

Äänestä
  • Varmasti tuo onnistuu...Tuskin Saksassa lunta näet kuin vähän näytteeksi pelloilla.
    Itse olen tehnyt vastaavia reissuja mutta Tanskan ja Ruotsin kautta,vasta Ruotsinreissussa alkaa olla liukasta,tosin tiet ovat hyvin suolassa ja riski onkin tällöin matkalla yllättävä kova lumisade.

    Äänestä

Hyvin epätodennäköistä on,että ei pärjäisi.
Miten niin muuten ei pärjää kitkoilla pohjoisen sivuteillä? Juuri ajoin äsken lumipolanteisella jäisellä sivutiellä kitkoilla ilman mitään ongelmia-nopeuskin oli rikesakkorajan vaiheilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskaltaako kirjoitti:

eli bryssel-hampuri-travemunde olisi auton tuontiajo kahden viikon päästä. uskaltaako lähteä uusilla kesärenkailla reissuun? ja suomen satamassa sitten vasta kunnolliset nastat alle? vai olisko hankittava kitkat tuota matkaa varten? suomessa ei kitkoilla pärjätä kun ajellaan pohjoisen sivuteillä)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu