Päälimmäisenä mieleeni tulee USA:n selitykset Irakin sodan syistä. Irakhan täytyi tuhota, koska sillä oli joukkotuhoaseita, koska sillä oli yhteyksiä al-Quidaan, koska demokratia ei toteutunut Irakissa. Kaksi ensimmäistä oli valheita, kolmas ei, mutta demokratia puuttuu kyllä monesta muustakin maasta.
Lähihistorian suuret valheet
hooass
9676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
päivinä Irakista.
En sano, että aiempi "demokratia" oli parempi, mutta ei tämäkään hyvä ole.
Irakissa oli demokratia aikaisemmin. Vaaleissa ainoa ehdokas sai lähes 100,0% äänistä äänestysprosentin ollessa lähes saman verran. Nykyisestä demokratian tilasta ei kyllä voi sanoa samaa, tuskin se edes toteutuu, mutta luulen, että suurin huolenaihe ihmisillä Irakissa on selviytyä hengissä seuraavaan päivään. Silloin vaatimukset demokratiasta vetäytyvät pois mielistä.
USA,kusetti myös Suomea uskomaan valheesensa.Lipponen ei millään uskonut USA,n perusteluja, Irakin sodan aloittamiseksi.Hän näki heti alkuun,että valheelliset ovat syyt.Jäättenmäki jouti viraltaan,hänhän olisi vienyt Suomen koalition mukana sotaa Irakiin.
Näin hän se meni???
9/11 jälkeen USA olisi katsellutu jotain isottelevaa muslimia missään kolkkaa Aasiaa? Ainoat muslimihallitsijat, jotka ovat saaneet olla rauhassa ovat olleet sellaisia, joilla on ollut suhteet USA:n kanssa kunnossa. Koska Saddam oli jo aikaisemmin ollut sodassa ja selkeästi "halukas" syntipukiksi, niin hänestä sellainen tehtiin. Lisäetuna oli tietenkin pääsy maukkaille öljylähteille ja koko kyseisen alueen "rauhoittaminen".
Tässä myös vihje Suomen poliitikoille, jotka haluavat valtaan: "Ei kannata pilata suhteita minkään sellaisen tahon kanssa, joka on selkeästi omaa maata voimakkaampi." (Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, että sitten oltaisiin heti polvillaan. Riittää, kun vain pitää välit normaaleina).
Tässä tilanteessa syntipukiksi kävi kuka tahansa. Sisäpoliittisesti Bushille olisi ollut kestämätön tilanne, jos 1109-iskuja ei olisi kostettu. Täytyy kuitenkin muistaa, että USA tuki Saddamia Iranin ja Irakin sodassa. Siinä vaiheessa Saddam oli hyvä jätkä, mutta tämä muuttui hänen hyökätessä Kuwaitiin.
oikeasti Irakiin demokratiaa. Mikäli Irakissa olisi oikea demokratia, päättäisi kansa haluta eroon USA:sta.
on maailman vähiten demokratiaa. Asia ei silti vaivaa Bushia mitenkään.
Mutta varmaa on, että Saudi-Arabia ei ole demokratia.
Ilmeisesti kukaan muu ei näe valheita ympärillään, tai ei ainakaan halua niistä muille kertoa. Se on ikävää. Molemmat..