Tässä on joku perusteellisesti väärin. Meillä on perustuslaki joka takaa kaikille vältämättömän toimeen tulon ja ties mitä. Valtio rikkoo jatkuvasti perustuslakia ja kansa sen sietää. Maailmalta ja suomestakin löytyy oikeuslaitos jonne tämä asia kuuluisi. Kokoomus estää systemaattisesti ryhmäkannetta. 600 000 tuhatta suomalaista olisi varmasti tämän ryhmäkanteen takana, mutta se on vielä mahdottomuus. Kirkko voisi varoillaan nostaa kanteen suomen valtiota vastaan, yksilöiden heitteille jätöstä, mieluimin kuin paikkaamaan valtion välinpitämättömyyttä. Onko kirkolla ROHKEUTTA ?
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id53391.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id53391.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ne muutama euroa mene aivan turhuuteen. Toisi kuin valtion varot.
Mikä siinä niin väärin on, että kirkkokin harjoittaisi vähäosaisten auttamista suunnattomasta omaisuudestaan? Muuan Jeesuskin puhui kovasti lähimmäisten auttamisen puolesta. Hänellä on kai jotain yhteyttä kirkon kanssa? Se ettei valtiovalta täytä tehtäviään on silti väärin ja häpeällistä. Lisää vaan veronalennuksia suurituloisille, niin koko sosiaalisektori jää kirkon tai muiden armeliaisuuden varaan!
SUURI HÄPEÄ Suomen valtiolle, että se ei piittaa omista kansalaisistaan, toisin kuin muut pohjoismaat.
Eivät ole Suomen päättäjät edes halukkaita tunnustamaan että täällä nähdään nälkää.
No, onhan heillä oma talous turvattu.
Häpeä se kuitenkin, vosivat päättäjät edes sen verran osoittaa pöytätapoja että hiukan hiljaisemmalla äänellä huutelisivat sitä hyvinvointivaltio - mantraa.
pointti, että perustuslakia ajatellaan jonain vakiona, faktana, muuttumattomana asiana, mikä on yhtä totta kuin se että maa kiertää aurinkoa.
Kuitenkin, se on vain ihmisten laatima sääntökasauma, mitä sitten pyritään noudattamaan. ja mikä oikeasti estää kirjoittamasta lakia uudelleen?
aivan samoin kuin uskontoa levitettiin ja vieläkin paikoin levitetään, pakolla, miekalla ja mielivallalla.. ei siinä mitään että ne jotka pakottiin omaksumaan (ulkoisesti tarkkailemalla) uusi tapa uskoa tai muuta, eivät varmastikaan loppujen lopuiksi siihen soopaan kuitenkaan uskoneet, mutta heidän lapset, jotka pienestä pitäen koulutettiin systeemiin, pitivät sitä totena..