Huomenna klo 11.30

on mulla vastaanottoaika. Sairastan vaikeaa jännitys/ahdistuneisuushäiriötä ja hammaslääkäri on mulle kauhun paikka. En vähällä menisi, mutta säryt on niin kovat, ettei pysty tekemään mitään, ei edes nukkumaan. Särkylääkkeet ei auta yhtään. Esilääkityksenä otan diapamia. Saa nähdä miten käy.. poran ääni tuntuu jo nyt korvissa.
4676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...aika on 10.30....ja sama vaiva täällä...ahdistun ja panikoin.
Hommaa hampaissa hirveästi, selvittelenkin tässä, millä ihmeellä niitä pystyy korjaamaan.
Ihan siis, keinot millä ritsoista aikaan saa toimivia hampaita, ja päälle se, et millä mä selviän niistä käynneistä.

i.v. sedaatiolla on hoidettu viimeksi...jotain nuijaa tarvitsen kai tälläkinkertaa.

Jos huvittaa meilata kohtalotoverille...joka on siis aikuinen eukko (n.35v) tai purkaa tänne palstalle oloja...niin mä olen samassa jamassa.

Ja huomenna mennään!! käääääk nuhakin on ja...

[email protected]

Äänestä
  • ilolla odottelen selvisittekö hengissä?

    Äänestä

  • ...ollaan. Löysinpäs upean hoitolan, ja ihmiset jotka hoitavat kaltaisiani asiallisesti.
    Ei tullut olo, että olis pitänyt hävetä jotain.
    Asiat puhuttiin tosina, ja kaunistelematta. Siltikin tunsin itseni vielä ihan ihmiseksi.

    Mä olin kyllä aivan jökissä, ja odotushuoneesta meinasin poistua ihan oikeesti. Jouduin odottamaan, mikä on mulle myrkkyä!
    Sisään mennessä ehdotin, jos maksaisin, et voisin lähteä!!!!

    Pystyttiin sitten kuitenkin puhumaan, ja pikkasen neuvottelemaan asiasta. Röntgenkuva otettiin, ja hoitosuunnitelma tulee sen perusteella. HArkitsen vakavissani anestesiaa, ja tuolla sekin käy!
    Saa nähdä, kuinka änmmän käy.

    Toivottavasti "Jokisella" on mennyt kohtuudella?

    Äänestä

  • hyvin meni. Oikean yläpuolen takahammas oli kivun syy. Aloitettiin juurihoito ja 7.3 seuraavan kerran. Lääkäri oli miellyttävä ja ymmärsi pelkoni. Kaksi puudutuspiikkiä ja sen jälkeen poraus ei sattunut yhtään, ei edes vihlaissut. Mulla on aina ennen nuorempana sattunut poraaminen, vaikka terveyskeskuksen ns. "mengele" oli puuduttanut. Nyt tämän yksityisen aseman lääkäri kirjoitti seuraavaa kertaa varten Dormicum rauhoittavaa. Tämä kerta oli miellyttävä kokemus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Make kirjoitti:

on mulla vastaanottoaika. Sairastan vaikeaa jännitys/ahdistuneisuushäiriötä ja hammaslääkäri on mulle kauhun paikka. En vähällä menisi, mutta säryt on niin kovat, ettei pysty tekemään mitään, ei edes nukkumaan. Särkylääkkeet ei auta yhtään. Esilääkityksenä otan diapamia. Saa nähdä miten käy.. poran ääni tuntuu jo nyt korvissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu