Täällä on ollut puhetta omastatunnosta. Tässä kaikki ne Raamatun paikat, joissa omatunto mainitaan:
http://www.koivuniemi.com/cgi-bin/raamattuhaku-html?kirjat=kr&hakuehto=omatunto
Perinteinen luterilaisuus opettaa, että kyseessä on sisäinen ääni, syyllisyydentunto, joka muistuttaa ihmistä silloin, kun hän on rikkonut Jumalan tahtoa vastaan. Luterilaisen käsityksen mukaan omantunnon voi myös paaduttaa tekemällä jatkuvasti vastoin omantunnon ohjeita. Tällöin ihminen luulee, että hän voi vapaasti tehdä mitä vain, ja että kaikilla niillä teoilla on Jumalan suosio.
Miten helluntailaisuus ymmärtää omantunnon?
Mikä on omatunto?
6
525
Vastaukset
- kysymys.
Uskon että tuo luterilainen käsitys pitää paikkansa. Kuitenkin on otettava huomioon että jotkut ihmiset ovat henkisesti sairaita. Heillä ei silloin ole omaatuntoa välttämättä ollenkaan, ja he voivat tehdä kauheita tekoja ilman syyllisyyden tunteita. Vaatiiko Jumala sitten heidät tilille? Mikä on ihmisen vastuu teoistaan jos hän ei ole henkisesti terve Jumalan silmissä?
Olen joskus miettinyt samaa ongelmaa. Maallinen oikeuslaitos tuomitsee täysin syyntakeettomat ja alentuneesti syyntakeelliset l. ns. täyshullut ja varttihullut eri tavoin. Entä taivaallinen oikeus?
- todé
vaan Raamatun opettamaa omasta tunnosta.
Älä ole mustasukkainen Lutherille, kun hän sattui löytämään tässa asiassa Raamatun totuuden. Kaikissa muissa asioissa hän välttämättä ei löytänyt sitä.
- Amos7
Minä olen koirani yliminä. Yliminä kehuu taikka moittii koiraa, etupäässä kehuu.
Koirallani ei ole omatuntoa.
Eli, omatunto ja yliminä ei ole sama asia, kuten oppikirjoissa on. - RitariOlevainen
Raamatun kohdat todistaa sen, että Jeesuksella ei tavrvinnut olla omaatuntoa!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713095
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51328Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181250
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232