verenpaine

Onko normaalia,kun verenpaine on 140/88? ikää on 18 vuotta. Seuraava mittaus on kuukauden päästä.
7593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

minusta että olisi pikkasen ylhällä ikääsi nähden.Mutta lääkärithän sen parhaiten tietää kun menet heidän juttusille.

Äänestä

Yksittäinen mittaus ei vielä kerro juuri mitään. Ikääsi nähden tuo 140/88 on vain lievästi koholla ja se saattaa johtua monista tekijöistä mittaushetkellä (jännittäminen, ruumiillinen rasitus, krapula jne.). Odottele rauhassa kuukausi, niin tilanne tarkentuu.

Äänestä

vielä mitään...
Tarvitaan useita mittauksia YLEISEN tason arvioimiseen.

Sittenkin jos/kun lääkärit suosittelevat verenpainelääkken aloittamista,
Täytyy "PUNNITA" TARKOIN lääkkeiden sivuvaikutusten ja paineen haitat.

Sivuvaikutuksia nimittäin sitten riittää ennenkuin OIKEA LÄÄKE, oikealle henkilölle löytyy.
Verenpaine vaikuttaa elimistössä kaikkialla ja samoin sitten ne lääkkeet.
VÄÄRILLÄ lääkkeillä alkaa rapistua paikka kuin paikka.
Sydän >>> Rytmihäiriöt ....
Aivot >>> Huimaus, muistikatkot, jatkuva päänsärky ....
Keuhkot >>> Ahdistus ....
Silmät >>> Näköhäiriöt .....
Lihakset >>> Voimattomuus, katkokävelyoireet ....
Ym.........

Että OLEN KATKERA kun kaksikymmentä vuotta sitten jouduin aloittamaan verenpainelääkkeiden syönnin arvoilla

Äänestä

Tämä oli mulle jo toinen mittauskerta. Ekalla kerralla verenpaine oli 136/95 ja nyt 140/88,eli se on noussut. Sain tietää asiasta,kun kävin terveystarkastuksessa. En kyllä mielellään alkaisi syömään verenpaine lääkkeitä,koska ne maksaa ja niistä tulee helposti sivuvaikutuksia. Muutenkin joudun syömään lääkkeitä yhteen toiseen sairauteen,joista olisi tarkoitus päästä eroon ensi syksynä,mikäli tutkimus tulokset antavat myöten,niin senkään takia en haluaisi mitään verenpaine lääkkeitä. Yritän olla ajattelematta koko asiaa,koska kuitenkin olen hyvässä hoidossa ja asiaa seurataan. Eikös se ole niin,että verenpaine lääkitys aloitetaan vasta,kun paineet ovat jossain 160 kieppeillä? niin minä ainakin muistelen.

Äänestä
  • Minullekin työterveyshoitaja (!) sanoi, että noin korkea verenpaine vaatisi lääkityksen. Verenpaineeni oli tuolloin 132/98. Koska olin varma, että kaadun hetkenä minä hyvänsä kuolleena maahan, ostin verenpainemittarin kotiin. (tiedänpähän ainakin kuollessani paljonko paineet on ;)) Kotimittauksissa lukemat on korkeimmillaan ollut 132/83, 100/60 on kuitenkin hyvin tyypillinen lukema. Lääkärin mittaamiin tuloksiin ei aina kannata sokeasti luottaa, minä ilmeisesti jännitän mittausta alitajuisesti.

    Äänestä

  • GB. kirjoitti:

    Minullekin työterveyshoitaja (!) sanoi, että noin korkea verenpaine vaatisi lääkityksen. Verenpaineeni oli tuolloin 132/98. Koska olin varma, että kaadun hetkenä minä hyvänsä kuolleena maahan, ostin verenpainemittarin kotiin. (tiedänpähän ainakin kuollessani paljonko paineet on ;)) Kotimittauksissa lukemat on korkeimmillaan ollut 132/83, 100/60 on kuitenkin hyvin tyypillinen lukema. Lääkärin mittaamiin tuloksiin ei aina kannata sokeasti luottaa, minä ilmeisesti jännitän mittausta alitajuisesti.

    ns. valkotakkisyndrooma :))

    Äänestä

  • systole kirjoitti:

    ns. valkotakkisyndrooma :))

    Haluan vaan sanoa,että minä asun asuntolassa,joten ohjaaja,joka on koulutukseltaan sairaanhoitaja,mittaa multa verenpaineen kuukauden välein. Eli minun itse ei tarvitse mitata verenpainetta,onneksi,koska se on hieman hankalaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miettivä kirjoitti:

Onko normaalia,kun verenpaine on 140/88? ikää on 18 vuotta. Seuraava mittaus on kuukauden päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu