etuvalon vaihto

cerato 05

siis onko jouku vaihtanut Ceratoon 1.6 lamppuja eteen, onko työläs operaaatio?
kiitoksia vastauksista

5

3198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on jälkimarkkinointia

      Ennen vanhaan palaneen ajovalopolttimon saattoi vaihtaa helposti tiensivussa ilman työkaluja. Sitten keksittiin "jälkimarkkinointi".

      Tämä tarkoitti sitä, että nopeasti kuluvat osat sijoiteltiin hankaliin paikkoihin hankalasti vaihdettaviksi. Esim. tekemällä lampunvaihto vaikeaksi, saadaan myydystä autosta lisäarvoa, koska lamppuja vaihdetaan paljon joka vuosi. Kolmen euron lampunvaihtoon tulee 50 euroa lisäarvoa, kun autonomistaja osaamattomuuttaan ja työkaluttomuuttaan joutuu viemään kärrynsä valtuutettuun merkkikorjaamoon vaihto-operaatiota varten. Miljoonan auton lampunvaihto tuottaa 50 miljoonaa euroa lisätuloja vuodessa.

      Cerato kuuluu autoihin, jossa jälkimarkkinoinnin oppi on pantu täytäntöön.

      • tumpelosormi

        Tai sitten et ole Ceraton lampun vaihtamista ikinä nähnytkään ja kuvittelet omiasi.

        Ainakin vuoden 2006 vuosimallin Ceratoon etulampun vaihto on todella helppoa: konepelti auki, pyöräytetään vain lampun kansi auki ja vaihdetaan lamppu. Aikaa menee kummankin puolen lamppujen vaihtoon yhteensä alle 10 minuuttia.


      • Ulkomailla asuva ystäväni selitti asian toisin: Maissa, joissa valoja käytetään vain pimeällä ajettaessa ja autolla ajetaan vain 5-7 vuotta, lamppuja ei tarvitse yleensä vaihtaa kertaakaan auton elinaikana.


      • jälkimarkkinointi

        ..on olellinen osa useammassakin D-A:n tuotteessa.

        -Koittakaa vaikka vaihtaa Fiatin Stilon JTD-malliin polttimo. Aikoinaan Tampereen D-A pyysi vaihdosta 50€/polttimo; löysin muualta edullisemman vaihtoehdon.


    • Anonyymi

      etu umpion vaihto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      70
      3821
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3189
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      101
      2448
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1669
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1438
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      97
      1311
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      50
      1256
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1073
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1040
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    Aihe