Käytän Yasmin-merkkisiä pillereitä (kolmatta vuotta), ja ajattelin kysyä, onko kenellekään tullut niistä iho-oireita? Usein olen saanut kuulla, että ne parantavat aknen, mutta voiko niillä olla kuivaa ihoa korostavia vaikutuksia? Itselläni on jo noin kahden vuoden ajan ollut erittäin kuivia länttejä kasvojen iholla, ja ajattelin, voiko tämä johtua pillereistä(iho-ongelmat tulivat reilu puoli vuotta pillereiden aloittamisen jälkeen)? Iho suorastaan hilseilee välillä pois. Olen kokeillut vaikka mitä kuivien kasvojen iholle tarkoitettuja voiteita, mutta ei tunnu auttavan. Huomasin vasta viimeisimmän tauon aikana, että iho taisi hieman mennä parempaan suuntaan. Saa nyt nähdä, paheneeko se pillerien myötä.
pillerit ja kuiva iho kasvoissa
ihmettelijä...
1151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itselläni on kuiva iho ja yasminit kuivattivat sitä entisestään, jonka seurauksena vaihdoin pillerit gynen suosittelemaan ehkäisyrenkaaseen. Rengas ei ole kuivattanut ihoa eikä aiheuttanut muitakaan ongelmia. Suosittelen kokeilemaan.