Trumatic- lämmitin pimeänä

Osaako kukaan sanoa mikä mahtaa olla Trumatic-
kaasulämmittimessä vikana kun liekkiä ei saa syttymään millään. Laite ei edes "naksu" kuten tavallisesti käynnistettäessä.
Onko lämmittimien korjaus noin yleisesti kallistakin hommaa?
119641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos Trumasi on naksunut, niin ilmeisesti siinä on automaattisytytys. Sillä on oma paristo, oletko tarkistanut että siinä on virtaa. Kylmällä tuollaiset paristot myös hyytyvät vaikka ne lämpimässä vielä pelittävät. Kokeile pariston vaihtoa jos alkaisi naksumaan, ilman sitä ei kaasukaan voi syttyä.

Jos sulla on ohekirja tallella, siitä näet sen pariston sijainnin.

Äänestä
  • taitaa värkki olla.
    Ei vaan lähde enää millään päälle, liekki ei suostu syttymään.

    Äänestä

  • jäätyy kirjoitti:

    taitaa värkki olla.
    Ei vaan lähde enää millään päälle, liekki ei suostu syttymään.

    Oletko lukenut linkitetyt käyttöohjeet? Oletko vaihtanut patterikoteloon uudet patterit? onko patterikotelo kunnolla paikallaan?
    Vie lait huoltoon, jos noilla toimenpiteillä ei ole vaikutusta.
    Kaasupulloissahan on kaasua, ja kaikki kaasuhanat ovat auki, onhan? Säädintä painat alas sytytyksen aikana.

    Äänestä

  • jäätyy kirjoitti:

    taitaa värkki olla.
    Ei vaan lähde enää millään päälle, liekki ei suostu syttymään.

    Tarkista ettei siellä etupaneelin takana ole mitään johtoa irti tai huonolla kontaktilla. Jos maadoitusjohto ei saa kontaktia, ei siinä lämppärissä ole mitään henkeä.

    Äänestä

  • jäätyy kirjoitti:

    taitaa värkki olla.
    Ei vaan lähde enää millään päälle, liekki ei suostu syttymään.

    - jos ei naksuta, uusi paristo (1 tai 2 kpl)

    - ota etupelti irti ja katso onko sytyttimen johdot kiinni (2 johtoa menee katkaisimeen, 1 menee lämmittimeen sisälle); laita johdot kiinni jos ovat irti/poikki

    - ota sytytin käsiisi ja vie lämpimään -tuo lämpimästä esim 1/2 tunnin päästä uudelleen autoon ja kokeile "napsuuko"; avaa kaasupullo ja paina syttymisnappia -kierrä sitä auki -

    - jos ei jää palamaan "painamisen irrottamisen jälkeen (30 sekuntia) niin arvattavasti lämmittimen alla olevan anturin ruuvi on löystynyt; 8 mm lenkki ja kevyt kiristys (älä katkaise) -niin kontakti syntyy

    - jos ei napsuttanut ollenkaan edellisten ohjeiden jälkeen, osta vapaa-aika liikkeestä Heinolasta uusi sytytin / tai asenna pietzo sytyttimen paikalle. Sytytin maksaa noin 60 € (yleensä muualla yli 100 €, pietzo maksaa esim Puuilo-liikkeessä noin 10 €)

    - Hinta korjaustyölle on caravan liikkeissä ISO. Et sinä siitä selviä alle 150€ ja jos jotyain purkavat niin 200-300 € menee kuin tuhka tuuleen.

    - Älä kuitenkaan hölmöile kaasun kanssa - eli se lämmitin pitää syttyä HETI kun sinne kipinän antaa jos sinne kaasua johdattaa. Järkeä toimintaan ettet tee vahinkoa.

    Äänestä

Katso asuntovaunus/autos alle ja avaa siellä olevan maadotusjohton ruuvi. Puhdista ja asenna takaisin ja kokeile jos se auttaa.

Usein on sattunut että patterilla toimivan sytytyksen paristoista toinen on vääri päin. Siis se parreria tukeva jousi ei tule aina miinus kontaktiin. Katso tarkoin patterikotelon pohjalle olevat ja - merkit ja asenna patterit niiden mukaan.

Äänestä
  • Hyvä neuvo. Yleensä patterin miinus joudipuolella. Tässä toinen plus jousipuolella. Aika palo vaara lämmittimessä on kun pöly kertyy sinne. Tein alle kannen voi sulkea lämmittimen alta kun ei käytä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvä neuvo. Yleensä patterin miinus joudipuolella. Tässä toinen plus jousipuolella. Aika palo vaara lämmittimessä on kun pöly kertyy sinne. Tein alle kannen voi sulkea lämmittimen alta kun ei käytä.

    Lieneekö 14 vuotta vanha aloittajan ongelma vielä ajankohtainen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lieneekö 14 vuotta vanha aloittajan ongelma vielä ajankohtainen?

    Varsinkin kun edes silloinkaan ei ollut tiedossa lämmittimen tyyppi. Kaikki arvailivat pistelämmitintä, joka ei edes siihenkään aikaan ollut enää ainoa Truma.

    Eihän näihin vanhoihin ketjuihin kannattaisi vastailla, ei ainakaan siihen malliin että antaa ajankohtaisia (vanhentuneita) ohjeita aloittajalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäätyy kirjoitti:

Osaako kukaan sanoa mikä mahtaa olla Trumatic-
kaasulämmittimessä vikana kun liekkiä ei saa syttymään millään. Laite ei edes "naksu" kuten tavallisesti käynnistettäessä.
Onko lämmittimien korjaus noin yleisesti kallistakin hommaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu