Aika jännää kun eduskunta on miettinyt tälläistakin asiaa, että rattijuompumus raja pitäisi tiputtaa 0,5:sesta 0,2:teen vai oliko jopa 0,0:laan.
Aika turhaa tuo on kun lukee noita rikos juttuja, niin ihmisethän köröttelee autolla järestään lähes 2 promillen humalassa. Mitä se hyödyttäisi sitä tiputtaa? sillä harva on jäänyt kiinni rattijuopumuksesta vahingossa. Kyllä ne ihmiset edelleen ajaisivat 2 promillen humalassa, vaikka se raja tiputettaisiin 0,0:laan.
Rattijuopumusta ei voi saada mitenkään kuriin, vaikka kuinka halutaan. Käyttäisivät poliitikot aikansa johonkin hyödyllisempään.
Aika turhaa tuo on kun lukee noita rikos juttuja, niin ihmisethän köröttelee autolla järestään lähes 2 promillen humalassa. Mitä se hyödyttäisi sitä tiputtaa? sillä harva on jäänyt kiinni rattijuopumuksesta vahingossa. Kyllä ne ihmiset edelleen ajaisivat 2 promillen humalassa, vaikka se raja tiputettaisiin 0,0:laan.
Rattijuopumusta ei voi saada mitenkään kuriin, vaikka kuinka halutaan. Käyttäisivät poliitikot aikansa johonkin hyödyllisempään.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Jos niitä sakkorahoja tarvitaan valtion budjettialijäämää paikkaamaan?
Valistus ja valvonta ovat oikeita toimenpiteitä.
http://www.youtube.com/watch?v=ZRe4cfw5-sA
Alkaa olemaan joka pojalla ja tytöllä rattijuopomus reksiterissä, kun ei tule kunnon tuomiota!
Jos nollaraja, niin kukaan ei voi ajaa. Olen lukenut jostain elimistön tarvitsevan toimiakseen hiukan alkoholia. Tämä määrä saadaan tosin normaaleista elintarvikkeista.
yskänlääkkeet, liköörikaramellit ja jotkut muutkin lääkkeet antava alkometrin lukemaksi yli 0,0 siinä sitten selvitä poliisille asiaa.. EI onnistu!
Kannattaisi päättäjien tutkia asiaa pelkän kauniin ajatuksen sijaan.
NÄIN!
Jos kortin poisotto ei auta niin toistuvasta ratista auto pois. Ihan sama kenen auto on. Loppuu ne autonlainaajatkin aika äkkiä kun kulkuneuvot takavarikoidaan...
Rajahan voi olla edelleen 0.5 koska se ei sinänsä vaikuta siihen ajetaanko vaikutuksenalaisena vaiko ei...
nollaan vaan niin ei tarvi arpoa juhlissakaan miettijä ottaako sitä alkoholilista samppan jaa vai sitä alkoholitonta. jos on autolla liikenteessä tai pitää lähtä vielä jonki autolla lähtä ajeleen
tosi juttu on että vähänkin kokeneempi kuljettaja osaa ajaa vielä 0,5 promillen "humalassa" normaalisti. vasta kun mennään yli promillen niin ajaminen muuttuu selvästi vaarallisemmaksi. n 0,5-1 promillen humalassa ajavat jäävät kiinni ihan rutiinitarkastuksissa, eivät onnettomuuksissa. moni kuljettaja ajaa nimenomaan entistä varovaisemmin jos on ottanut alkoholia, eli käytännössä ajaminen on turvallisempaa. usea kuljettaja täysin selvinpäin ajaessaan luottaa ajotaitonsa olevan täydellinen, ja ottaa turhia riskejä. jos promilleraja aiotaan laskea nollaan niin silloin kyllä pitäisi kieltää myös esim leivän syönti ennen ajamista, aikaisin aamulla ajaminen heti heräämisen jälkeen (perus aamuväsymys vastaa hyvin törkeää rattijuopumusta) väsyneenä ajaminen (18 tunnin valvominen vastaa promillen humalaa)
toisin sanoen voidaan kieltää autot kokonaan, eipähän voi kukaan enää rikkoa lakia.
Vai että turvallisempaa ajaa hiukan maistissa kun selvinpäin ottaa riskejä...
Tiesitkö että alkoholi heikentää reaktiokykyä? Vaikka ajaisi kuinka varovasti niin jos jotain tulee auton eteen niin pysähtyminen tapahtuu hitaampaa. Ei siinä varovaisuus auta jos homma toimii hidastettuna.
Siinä olet oikeessa että liian moni luottaa liikaa kykyihinsä liikenteessä.
Enkä kannata nollarajaa. Nykyinen on hyvä. Johtuu kyllä siitä että tykkään juoda lasin viiniä kun käymme ulkona syömässä miheni kanssa aina lauantaina illalla. Juon yhden lasin punkkua joten en varmasti ylitä rattijuoponrajaa. En ainakaan ole jäänyt puhallutettaessa koskaan kiinni. Viimeksi jouduin kuukausi sitten puhaltaan noin 15 minuuttia ravintolasta lähdön jälkeen eikä mittari näyttänyt mitään, tosin join sitä lasia kaksi tuntia.
Johan on hullutusta, mitä promillerajan laskeminen auttaisi, no jokunen kuski ei lähtis tielle, mutta väitän että tässä tehdään karhunpalvelus: poliisin muutenkin mitättömät resurssit vain surkeutuisivat jahdatessaan epävarmoja nollakuskeja ja sitäpaitsi eivät nuo
tilastot kaunistuisi pätkääkään....Itseasiassa 0.5 on hyvä raja ja kuten Norjassa muutama vuosi
sitten oli raja vielä 0.8 mikä sopisi suomalaisille kuljettajille, jotka keskiverrosti
säät huomioiden ovat päteviä kuskeja!!!
Ei politikkojen tarvi kuin päättää että rattijuoppo menettäisi autonsa valtiolle jos jää kiinni!
Johan vähenisi kännikruisailut ja toisten ihmisten vaarantaminen liikenteessä.
Taidat olla itse niitä "järestään" 2promillen humalassa ajavia..
Tiukka linja vaan; kortti sekä auto pois vuodeksi joka kerta. Aina löytyy tosi idiootteja, jotka eivät piittaa mistään, mutta luulisi pikkasen tavallista sukankuluttajaa hillitsevän.
paikkakunnan lehteen esim maanantainumeroon,luulen että eivät halua kuviaan lehteen
ei pikku promillet liikenteessä mitään haittaa.. vois poliisikin keskittyä ottamaan kiinni todellisia rattijuoppoja kun ei tarvii näitä yhden kaljan juoneita kuskailla laitokselle. venäjän 0.7 promilleraja olis hyvä.
samalla linjalla 0.7 - 0.8 oisi hyvä raja...
kokonaan, jos tollai ajattelette.
Ja lisänä vaadittaisi vähintään 2,5 promillea veren alkoholipitoisuudeksi ennen kuin saa lähteä kuljettamaan ajoneuvoa.
EI TARTTIS TEIÄNKÄÄN VALITTAA RAJOISTA !!
Olen täysin samaa mieltä asiasta.On aivan sama alennetaanko rajaa,sillä promillemäärät vain suurenee.Mennään jo yli 3 promillen humalassa.Kuriin rattijuopumus pitäisi ehdottomasti saada.Olen itse rattijuopon uhri ja saan kärsiä liian paljon vammoista.
Olisihan se kauheaa jos ruuan kanssa voisi ottaa parit oluet, jotka tutkimusten mukaan ei vaikuta ajamiseen mitenkaan.
Annetaan vaan poliitikkojen kiillottaa otsaansa niin saadaa rajaksi -0,2 kohta.
Kännissä on kiva huristella
on kahdellaisia rattijuoppoja koheleita ja niitä jotka haluavat kotio hinnalla millä hyvänsä.minusta raja on nyt hyvä ,mut pitäs kattoo mikä aiheuttaa vaaraa muille se et ajaa taajamassa vitullisessa kännissä vaikko jossain keskellä ei mitään!! kotia kohti ni sitä rankaistaan rankemmin!!!!? kuin sitä tyyppiä joka ajaa kylällä jonkun (ihmisen yli eikä saa siitä kuin taputuksen olalle )on vaan jotenkin turvaton olo kun kävelee joskus perjantaisin kylil ku on näitä niin sanottuja vapaan kasvatuksen hedelmiä liikenteessä pikkuhiprakassa.
jos raja olisi 0,00 promillea. Huolestuttavampaa ovat kuitenkin lääkkeet ja vanhukset. Suomessa on aika paljon psyykelääkkeitä ym. vastaavia napsivia ihan reseptillä. Tosin purkinkyljessä on kehoite, että saattaa vaikuttaa haittaavasti tarkkuuttaa vaativien tehtävien suorittamiseen. Tosin laki ei kiellä ajamasta kun on reseptilääke. Sitten nuo vanhukset, ymmärrän, että se on kova isku kun kortti viedään pois mutta mielestäni valtio saisi kustantaa vanhuksille vaikka 1xkk ajokoe jossa todetaan onko ajokuntoinen vai ei. Tämä yhteiskunta tuhlaa rahaa muualle aivan turhaan paskaan joten esittämäni palvelisi kaikkia tiellä liikkujia ja toisi vanhuksillekin kunniallisen tavan sitten luopua ajokortista jos ei testiä läpäise.
laskekaa ihmeessä niin loppuu ns(pöhnässä ajajat)
että alle 0,5 promillen humala ei vaikuta ajamiseen. Tältä pohjalta mielestäni laki kannattaa pitää sellaisenaan kun se on. Mitään yhteiskunnallista hyötyä ei asiasta saada. Virossa on 0,0 joka ei toimi sitten ollenkaan. Sama ottaa 6 olutta yhden sijaan kun sanktio on sama. Pitää se ruokaolut tai viini saada ottaa. Suomalaiset ovat jo nykypäivänä kuitenkin sen verran sivistyneitä ja sellaisia ihmisiä suomesta löytyy vaikka päättäjät pitävätkin meitä lapsina.
Ei!
Nyt voi juoda huoletta yhden oluen ruoan kanssa eikä tarvitse murehtia ajokunnosta. Jos rajaa lasketaan, alkaa turha kelloon tuijottelu. Jokaisen, joka ottaa asiaan kantaa, pitäisi ensin silvittää, miltä tuntuu vaikkapa 0.5 promillen humala.
nostaa rajan yhteen promilleen olisi vähemmän juoppoja koska kärsisi juoda pullo kossua.
Kaikki vaan kännis rattiin, niin hyvää jälkeä tulee.
mitään järkeä ajella, ja hohouksen pitää loppua, kaikki yksityistetään mutta silti säädetään kaikkea kukka hattu lakeja nautintojen rajoittamiseksi, mitä järkeä!
Ihan huuhaata toi romillerajanlasku. Kuolonkolareista melkoinen osuus rattijuopoilla
joten tuomiot kohdalleen ja tapajuopoille rajut rangaistukset. Joku 0.5 humala ei vielä kovin vaarallinen ole, vertaa vaikka väsyneenä ajoon.
Sitten vielä meitin mahtava ja toimiva Tieliikelaitos vastuuseen huonosta tienhoidosta, niin saadaan nopeudet nostettu oikealle kohdalleen ja kolaritilastot kuitenkin laskisi mukavasti, jolloin pitkämatkalainenkin pääsisi ajoissa perille. Näin kirjoittelee rattijuoppouden ankara vastustaja....
Tai ei kyllä mene meikäläisen jakeluun että miten promillerajan laskeminen oikeisiin ja vaarallisiin kolareita aiheuttaviin 2-4 promillen rattijuoppoihin vaikuttaa? Harvemminpa kuulee että rattijuoppo törttöili ja kolaroi veressään 0,6 promillea.
sen nollaan vaan. pistäsivät vaan kiven sisään tai tekisivät jotakin muuta asialle kun vaan kortin ottaisivat pois parin kympin sakot päälle. muutenkaan en ymmärrä miks pitää ajaa kännissä kun tietää että voi tappaa joko itsensä tai jonkun toisen..
Ihan turhaa koko raja,ei siinä rajat auta,tiedän ite ennen ajoin ammatissanikin kännissä rekkoja ym sillon oli ja ompa vieläkin määrätyillä sanonta:ajo ilman aperiittaa on köröttelyä.Ja niin äskenkin kaveri lähti painaan pohjoseen vasikka perässä,eikä maidon avulla.Ei siinä linnat eikä soittelut auta,aikonaan istuin iteki noita ei linnasta apua.Sitä vain ajaa ei sillon rangastukset pelota,ja linnahan ei opeta,päin vastoin käy,alkaa enemmän uhmata sääntöjä,kostaakseen linnatuomionsa viranomaisille rikkomalla lakia lisää,ja tämä on sitten faktaa olen niin monessa linnakkeessa lusinu juuri em takia.
Kyllä ne liikenneonnettumuudet sillä vähenee että kännissä saa laillisesti ajaa, eipähän ainakaan satu niin paljoa kun lentää päin puuta. Olet nero.
Nollatoleranssia kehiin!
Autolla 1 ja Veneellä 1,5
Nollatoleranssi olisi parasta, toki tuo 0,2 promilleraja olisi myös hyvä. Ei voi olla liikaa vaadittu että jos autolla aiotaan ajaa, jätttäisivät alkoholit pois, joisivat vain silloin kun ei ole tarkoitus mennä auton rattiin.
Samalla voisi rangaistuksia tiukentaa rattijuopomuksesta, kortin pois oton, sakon lisäksi pitäisi auto ottaa valtiolle.
Te jotka väitätte että 0,5 promillen humala ei vaikuta mitenkään ajokykyyn, heittäkääpäs todisteita. Väitökset omista ajo kokemuksista 0,5 promillen humalassa tuskin pitää paikkaansa, juonut kuski ei yleensä itse huomaa tehneensä pikkuvirheitä.