piilolinssit

hanippa

Haluaisin kokeilla oikein tumman ruskeita piilolinssejä [itsellä siniset silmät] tarvetta piilolinsseille ei kuitenkaan ole, joten ilman vahvuuksia pitäisi olla. Kuinkakohan paljon maksaa ja mitä kautta kannattaisi lähteä niitä hankkimaan?

2

308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nayuta

      Ensin marssit optikkoliikkeeseen ja kerrot mitä haluat. Ne varaa sulle ajan linssien sovitukseen, eli tutkivat minkä kokoiset linssit tarvitset. Niissä kun kaarevuus ja halkaisija vaihtelee, vaikka vahvuuksia ei olisikaan. Vääränkokoiset linssit tuntuvat silmissä huonolle, et niitä kauaa jaksa pitää, lisäksi saattavat vahingoittaa silmää pysyvästi. Ne myös opettaa, miten ne linssit laitetaan silmiin, otetaan pois ja hoidetaan.

      Sitten myöhemmin, kun nuo on kunnossa, voit tilata linssejä netistä, ovat yleensä vähän halvemmat. Hygieniasyistä linssejä ei voi palauttaa, jos ovat väärän kokoiset ja pakkaus on avattu. Eli kannattaa ihan suosiolla mennä ensin sinne optikolle. :) Kysele sieltä hinnat, en nyt muista ulkoa.

    • itse käytän ihan normaaleja värittömiä linssejä toistaiseksi, air optix laatua, maksaa 30 euroa/pari. tosin en tiedä miten hinta vaihtelee ns. normaaleissa väreissä, eli ruskea tai sininen etc. itse haluan myös värilliset mutta minä suuntaan sit radikaalimpaan väriin ja tyyliin kuten valkoinen, punainen, spiraali ja liila x)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      146
      4160
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3752
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe