Lähinnä kiinostaa nuo ensimmäisen sukupolven Vitot, eli eka malli. Onko noista mihinkään, hinnaltaan nuo ainkin ovat aika kohtuullisia. Jotain lastentautejahan noissa kuulema oli, mutta mitä, ja mitkä ovat käyttäjien kokemukset.
Vitoko?
Mersumieheksikö
62178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Firmassa on ollut 4kpl vitoja kaksi 108 ja kaksi 110. Olen itsekin kuullut lastentaudeista mutta suurempia ongelmia ei ollut mitä jotainhuoltoja ja kuluvia osia. Nyttemmin firmassa on uudet vitot eikä moittimista.
lankomiähen -02 vuotinen tehdas kuulemma maksaa maalauksen mut kyl se ruoste siält silti tulee läpi
Minkäs ikäinen se sun lankomiehes auto sitten on jos jo on alkanut ruostumaan? Eikös ekat Vitot tullut jo noin 10 vuotta sitten? Kyllähän sen ikäiset jo saattaa hieman ruostua merkistä riippumatta.
ei kovin silunen enää
Jaa, että lankomiehen auto ja tehdas samanikäisiä? Minkä tähden se sun lankomiehen tehdas hoitaa sen maalauksen?
108d on laiska mutta kestävempi. 110d on turbolla ja niissä kannentiiviste ei oikein tahdo kestää hajoo kuulemma yleensä siinä 200-300tkm kohdalla, vaihto maksaa veholla jopa 2000€, mutta toisaalta kestää sitten tod. näköisesti auton loppuiän. Tyyppivikoja noissa oli alussa paljonkin mm. vetarin kumit, mutta ajankuluessa niitä on korjattu ja nykyään nuo kestää ihan hyvin, tai ainakin oma jossa. 270tkm mittarissa eikä pahempia vikoja mitä on ollut omistuksessa yli 3v. n.70000km.
Uudemmissa eli cdi koneisissa on ne tyypilliset väyrysviat eli voi tulla kalliiksikin kun suuttimia hajoaa (4-500€kpl) ja ne saattaa jäädä kanteen kiinni ->kansi irti jne. Sähkövikoja esiintyy myös enemmän mm. mittaristossa.
Ruoste on molempien ongelma aina v.2002 asti, mutta niin se on kaikkien muidenkin paku merkkien kanssa. Vitossa se yleensä on vaan pintaruostetta luukkujen reunoissa.