Mielialanvaihtelut: e-pillerit vaihtoon?

Olen 22 vuotias nainen joka on seurustellut vähän yli vuoden aivan ihanan miehen kanssa. Suhteemme on todella luja ja uskomme olevamme "se oikea" toisillemme. Olen käyttänyt aikaisemmin Yasmin ehkäisypillereitä ja gyneni vaihtoi ne Cilest merkkiin runsaiden kuukautisten vuoksi..Pillerinvaihon myötä olen ihan seonnut. Itken joka toinen päivä, välillä enemmän ja välillä vähemmän, välillä olen onneni kukkuloilla, mielialani vaihtelevat ihan hirveästi...Itken kuin joku olisi kuollut, kaikki tuntuu epätoivoislta, itkun jälkeen toteaa että mikä ihme syy oli itkuun..POikaystäväni kärsivällisyys on koetuksella todellakin..Olisiko syytä vaihtaa pillerimerkkiä? Cilest merkki on tietääkseni pilleri jossa on enemmän hormoneja kuin muissa pillereissä...vai onko joku muu asia vialla...
1279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kokeile vaihtaa toisenmerkkisiin pillereihin, oireet saattavat helpottua.

Fakta kuitenkin on, että e-pillerit ovat psyykenlääkkeitä: ne panevat ihmisen käyttäytymään tavalla, jota ei edes itse tunnista. Itse vaihdoin pillerimerkkiä kolmesti, koska mua ei haluttanut ottaa vastuuta sellaisesta käytöksestäni, johon en itse pystynyt mitenkään vaikuttamaan, vaan jota hormonit määräsivät.

Pillereitten aiheuttaman sekopäisyyden (virallisesti "lievien mielialavaihteluitten") vuoksi multa mm. katkesi kahdesti se tärkeä ihmissuhde, jonka takia pillereitä söin.

Kun menet esittämään pillerimerkin vaihtamista, suosittelen, että hakeudut naislääkärin pakeille. Mieslääkärit eivät aina tunnista/tunnusta pillereitten sivuvaikutuksia eivätkä varsinkaan niitten voimakkuutta. Eivät toisaalta kaikki naislääkäritkään, jos ei niillä ole vastaavat oireet omalle kohdalle sattuneet.

Vasta kun jokin yleisesti määrätty lääkeaine alkaa aiheuttaa suurille massoille miehiä yhtä voimakkaita oireita, niitten vaikutus käyttäytymiseen ja mielentiloihin otetaan yleisen huomion kohteeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tunteikas123 kirjoitti:

Olen 22 vuotias nainen joka on seurustellut vähän yli vuoden aivan ihanan miehen kanssa. Suhteemme on todella luja ja uskomme olevamme "se oikea" toisillemme. Olen käyttänyt aikaisemmin Yasmin ehkäisypillereitä ja gyneni vaihtoi ne Cilest merkkiin runsaiden kuukautisten vuoksi..Pillerinvaihon myötä olen ihan seonnut. Itken joka toinen päivä, välillä enemmän ja välillä vähemmän, välillä olen onneni kukkuloilla, mielialani vaihtelevat ihan hirveästi...Itken kuin joku olisi kuollut, kaikki tuntuu epätoivoislta, itkun jälkeen toteaa että mikä ihme syy oli itkuun..POikaystäväni kärsivällisyys on koetuksella todellakin..Olisiko syytä vaihtaa pillerimerkkiä? Cilest merkki on tietääkseni pilleri jossa on enemmän hormoneja kuin muissa pillereissä...vai onko joku muu asia vialla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu