Kiviäkin varmasti kiinnostaa mutta mua nyt ainakin kiinnostaa. Eli miten paljon väitetyssä vuonna 1943 tehdystä Philadelphia-kokeesta on totta ja miten paljon tarua? Tuli vaan ajankohtaiseksi taas kun eilen alkoi pyöriä uusi sarja Nelosella, Triangle. Triangelilla viitataan Bermudan kolmioon jonka väitetään saaneen alkunsa juuri tuon Philadelphia-kokeen seurauksena.
Olen joskus vuosia vuosia sitten nähnyt leffan The Philadelphia Experiment (pääosassa mm. Michael Paré) ja luulin sitä ihan vaan aikuisten saduksi mutta näköjään siitä on muutakin kuin pelkkää leffastooria netissä.
Philadelphia-koe
5
3082
Vastaukset
- das experiment
Se on yksi näitä suosittuja salaliittoteorioita, josta saadaan mukavasti viihdeteollisuudelle materiaalia. (vertaa esim. area 51:sen ufoilut)
Googleen vaan Philadelphia Experiment tai Project rainbow niin varmasti "tietoa" löytyy.
Joskus tuli joku doku katsottua noista suosituimmista salaliitoista ja ei tuosta kokeesta tuossa väitetyssä muodossaan oltu löydetty mitään faktaa.
Ei kai siinä mitään ihmeellistä ole, että aseteollisuus tekee kokoajan kehitystyötä ja se on salaista. Maallikoilla voi sitten hieman todellisuus hämärtyä, kun puhutaan tutkalle näkymättömistä lentävistä koneista.- tutkalle näkymätön
http://en.wikipedia.org/wiki/Stealth_aircraft
B-2 ja muiden stealth-koneiden tutkalle näkymättömyys perustuu mm. koneiden pinnoitteisiin jotka ei heijasta tutkan säteitä takaisin sekä myös siihen että koneiden muoto on tehty sellaiseksi ettei tutka pysty muodostamaan niistä mitään selkeää kuvaa.
Kyse noissa stealth-koneissa ei ole silmälle näkymättömyydestä vaan vain tutkan havainnoinnista.
Philadelphia-kokeessa taas taisi olla ihan silmälle näkymättömyyskin kyseessä?
- kiven sisältä
Hanki kirja (www.antikka.fi tai www.huuto.net, noista löytynee):
Stuart Gordon : Suuri huijausten kirja
,niin löydät tietoa tuostakin. - Moto
http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_experiment
Muistaakseni jossain X-Filesin jaksossa on mainin Phil. expist. Netistä varmaan löytyy muutakin, jotkut on väittänyt että siinä testattiin suurella sähkömagneettisen kentän vaikutusta näkyvyyteen ja sitten se laiva katos ja jotkut sanoo että se meni tulevaisuuteen ja tuli takas...Kuulemma itse Albert Einstein oli mukana mutta nämä tiedot on kyllä epämääräisiä eli en pitäisi luotettavina. - klaatu
Siis kukapa nyt tuollaisen tarinan keksisi. Jos keksisin niin julkaisin sen skifikirjana. Mutta kuka näitä nyt alkaisi vakavissaan esittämään, ellei totuustautaa ole?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202664
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70947Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138925- 45881
- 61842
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe165776Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725