Minusta Suomen oikeuskäytäntö on epälinjakasta ja haluan nyt nostaa asian vaalien alla keskusteluun. Itse koin merkittävää epäoikeidenmukaisuutta kun ajoin hyvissä olosuhteissa kuivalla kelillä hiljaisen liikenteen aikana illalla klo 20.00 jälkeen metsätaipaleella tutkaan 114 km/h talvinopeusrajoitusten ollessa 80 km/h. Minusta tekoni oli täysin törkeä ja ihmiskuntaa sivilisaationa vaarantava joten saamani rangaistus teostani on minusta täysin alimitoitettu,... 750 €. Toivon näin vaalien alla ihmisten ottavan huomioon oikeuden ja kohtuuden eli saamani rangaistus pitäisi mielestäni olla suhteessa tekoon. Mielestäni kohtuullinen rangaistus tekemästäni teosta on vähintään kymmenkertainen tai vaihtoehtoisesti 500 metriä 2 metriä syvän ojan kaivuuta lapiolla tammikuussa kivikkoisessa mäntymetsässä tai jalkapuu torilla munat paljaana viikonlopun yli. Vastaava rangaistusasteikkohan on käytössä mm. lapsen raiskaajien ja akan hakkajien saamissa rangaistuksissa. Lisäksi toivon merkittävää lisäbudjettia liikkuvalle poliisille ja kaiken paikallispoliisi voiman keskittämistä oleellisimpaan eli liikenteen turmellisuuden torjuntaan. Vaaliteemani on "Poliisit pois murhapaikoilta ja tutka kainaloon" 60 000 km vuodessa on vielä rikoksessani raskauttava asianhaara..
80/114 Suomen Suurin Rikos ?
K.Saaren murha on ratkaisem...
10813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"...ajoin hyvissä olosuhteissa kuivalla kelillä hiljaisen liikenteen aikana illalla klo 20.00 jälkeen metsätaipaleella tutkaan 114 km/h talvinopeusrajoitusten ollessa 80 km/h. Minusta tekoni oli täysin törkeä ja ihmiskuntaa sivilisaationa vaarantava..."
Et sinä tuolla teolla koko sivilisaatiota vaaranna vaan halveksut sen metsätaipaleen varrella asuvien ihmisten turvallisuutta. Jos taipaleella on 8 kympin rajoitus, on siellä liikkuvilla ja tielle pyrkivillä oikeus luottaa myös sinun ajavan sallittua nopeutta ennalta-arvattavuusperiaatteen vuoksi. Sinun vauhtisi saattaisi olla hyvissä olosuhteissa turvallista vaikka kaksinkertaisessa nopeudessa jos muita tielläliikkujia ei olisi.
Noniin, nythän löyty superwiser. Juuri noilla arkumenteilla jokainen poliisi perustelee sakkoaan eli lienee poliisikoulun sääntökirjasta. Kuten sanoin en puolestele tekoani mutta kohtuus kaikessa. Siellä mettässä halveksin ainoastaan hirviä ja täten omaa terveyttäni joten on täysin naurettavaa edes yrittää heittää tuollaista argumettia tähän. Aina on muita tiellä liikkujia ja aina ihimisiä tulee kuolemaan liikenteessä kuten sängyssäkin ajoimme me kaikki sitten 20 km/h tai 100 kmh/h.
vielä rajusti turpaan , katos metsätaipaleilla asuvilla on vielä omankäden oikeustaju tallella , ennen poliiseja vedetään ladon takana joukolla turpaan , vammat aiheutuivat "kaatumisesta" ja kaikki todistaa
..osti ihan oman tutkan ja heittelemme isoilla kivillä ja joskus yli 20 km/h yli sallitun ajavia jopa kirveillä kylkeen. Jos poliisi ei puutu niin meidän kylällä ei ainakaan rakkarit hillu ja hurjastele perkele. Kyläseuramme budjettiin on laitettu tälle vuodelle myös tiekarhu jonka voimme ajaa poikittain tielle jos joku hullu ei muuten pysähdy käsittelyymme. Myös nyrkkiraudat on hankittu akalle ja mulle.
Ei jestas mikä valopää...
Juntteja siellä metsässä asuu, eivätkä ne minua kiinni saa.
Se on argumentti eikä arkumentti.
Jos kaveri olisi näin ajanut jossakin ns. isossa maassa, häneltä olisi kortti lähtenyt kuivumaan vähintäinkin kuukaudeksi ja sakot olisivat olleet sanotaan nyt 250€, tuntuisiko paremmalta?
Minusta koko kirjoitus tositörkeä ja hehkuu juuri sitä piittamattomuus, joka maanteillä valitsee. Minä en ajaa niin paljon ennen, mutta paljonajaamisen ajoilta on jäänyt asenne, että nollatoleranssi olisi ainoa lääke näihiin tyypeihin.
Enempi kuin nykyisin pitäisi kortti lähteä, ei ainoastaan kiinnijäämisestä poliisille, kuin myös todistajien lausunnon perusteella. Tiedän maita, joissa esim. jalankulkijoiten ylityspaikkoijen kunnoitus on saatu silläkin, että jalankulkija otaa törkeissä piittamttomuustapauksissa rekkarin ja parin todistajien tiedot ja toimittaa asian poliisille. Kortti lähtee heti.
Näin saadaan ääliöt kuriin.
Ihmisiä kuolee joka tapauksessa (yhdentekevää kuinka paljon) joten miksei määrättäisi kaikille teille 120 km/h miniminopeudet, eipä tarttis nysväreitä kattella ja säästäisi työmatkallakin useita minuutteja.
Ota huomioon että jo pelkkä yksityisautoilu on vakava kannanotto järjestelmää vastaan. Rangaista siitä pitääkin ettei herralle kelpaa se että riemusta laulavat ja puoluetta iskulausein ylistävät työläisjoukot kuljetetaan valtion omistamiin tehtaisiin joukkoliikennekyydillä.
Ettet vielä olisi yksityisyrittäjäkin?
Rangaistustasi ei mitata millään muulla, kuin päiväsakkojen lukumäärällä. Niitä sait varmaan jotakuinkin parikymmentä? Tämä parikymmentä kun kerrotaan nettotuloistasi saatavalla päiväsakon rahamäärällä saadaan lopputulokseksi sakon kokonaissumma, tapauksessasi 750 euroa.
Oletko oikeasti noin pihalla sakotusjärjestelmästä, vai halusitko vain kehuskella tuloillasi?
Esim työttömän ajamana parinkymmenen päiväsakon kokonaismääräksi tulis 120 euroa.
Maksa vaan, kerran varaa on.