Minä täällä painin pilleriongelmien kanssa:(. Eli olen syönyt kolme vuotta Diane Novaa ja lähinnä siis naamaongelmiin. Ne aiheuttaa myös ikävää ruskeaa vuotoa pitkin kuukautta, menkat saatta lakaa koska sattuu ja alavatsa kipeä- Lääkärissä olen tuon ongelman vuoksi käynyt kolmisen kertaa syövän tai muun vakavamman pelossa. Aina on lääkäri todennut, että pillerien korkea hormonipitoisuus on syypää. No n. vuosi sitten pidin parin kuukauden tauon ja vuodot loppui, mutta naama räjähti. Ja tähän väliin huomatutus, että olen 28-vuotias, eli siis akneiän jo aikaa ohittanut! Nyt taas mietin, että lopettaisko ja riskeerais. Ei ole kivaa seksihommatkaan, kun tuota ylimäärävuotoa..:( Pitäsiköhän kokeilla hetken Yasmin-pillereitä, onko niistä ollut apua kellekkään iho-ongelmissa?
Diane nova+outo vuoto+akne
Silj@
42085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaihta merkkiä, varmasti löytyy sopivampi kokeilemalla. Itse olen syönyt Diane Novaa yli viisi vuotta ilman mitään ongelmia. Kaikki merkit ei sovi kaikille, eri hormoni määrien takia. Ja kasvojesi "räjähtäminen" luultavasti johtui siitä että kehon oma hormonituotanto on sekasin pillereitten lopettamisen jälkeen ja tilanne luultavasti olisi tasoittunut pidemmällä aika välillä ja finnit kadonneet.
jos lähinnä vaan olet syönyt pillereitä naamaongelmiin niin kannattaa ne sitten lopettaa, jos tuollaisia ongelmia ilmenee.. lopeta pillerit ja mene ihotautilääkärille ja hae hyvä lääkekuuri ihollesi..mieheni iho parantui todella hyvin lääkekuurin syömisen jälkeen. ei pahemmin minkäänlaisia virheitä naamassa!!
Mulle iski sama ongelma, kun olin käyttäny Diane Novaa vuoden. Se siis oli määrätty aknen hoitoon. Sain toki lisäksi kuukauden antibioottikuurin. Ikää tais tuolloin olla 23. Vuoto-ongelmaan ei valitettavasti löytynyt ratkaisua hormonaalisesta ehkäisystä. Kokeilin useita eri pilleri merkkejä sekä ehkäisylaastaria. Lääkärien mielestä sopivaa löytyy kokeilemalla, mutta kuka nyt jaksaa ikuisia "kuukautisia" vuodesta toiseen. Itse siis lopetin kokonaan hormonaalisen ehkäisyn ja siirryimme kondomiin. Ei tietenkään seksielämä ole niin kivaa kortsun kaa, mutta ainakin nyt seksi kiinnostaa enemmän kuin tuolloin jatkuvan välivuodon aikana. Naama ei nyt ihan ole parhaimmassa kunnossa, mutta ei toki niin pahassakaan kuin aikoinaan. Koitan siis vain kestää tätä finnien kanssa elämistä vaikka ikää on nyt sitten 27.
Mä olen käyttänyt Diana Novaa vuosia, ei ole ollut moisia ongelmia.
Tosin olen kuullut muiltakin DN käyttäjiltä, jotka ovat lopettaneet niiden syönnin, että akne palaa toviksi ja voi tulla pahanakin.
Mä vaihtaisin sinuna tuon pillerin ja koittaisin keksiä jonkin muun lääkkeen akneen.
Turhaa sä kärsit kauheista kk kivuista ja epäsäännöllisistä vuodoista ja menkoista jotka alkaa millon sattuu.
Mulla DN:n kanssa menkat alkaa tarkalleen tunnin kahden viiveellä, siitä mitä ne on aina olleet. Eli ovat hyvinkin tarkat, enkä ole joutunut kärsimään vuodoista tms.
Men hyvälle lääkärille ja kerro hänelle koko tarina.