Olen ostamassa 5000-6000€ hintaluokkaa olevaa käytettyä autoa. Olen ollut hieman kahden vaiheilla ostosuunnitelmissa. Ford Mondeo(sedan -97) vai Opel Vectra (sedan -97) . Molemmilla ajettu n. 150000 ja hinta suunnilleen sama. Minulla ei ole aiempaa kokemusta kyseisistä merkeistä, joten ajattelin tätä kautta kysellä mielipiteitä näistä autoista. Onko kummassakaan mitään isompaa (kallista laittaa) tyyppivikaa ja kumpi on "kestävämpi" niin moottorin kuin korinkin puolesta. Onko hyviä muita vaihtoehtoja tuon hintaluokan käytetyksi autoksi? Ajomukavuus plussaa, mutta ennen kaikkea kestävyys...
Kahden vaiheilla...
JuhisP
242922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
niin valintani olisi Opel. Kokemusta Opel Vectrasta vm 1995 ja Ford Mondeosta vm. 1999. Molemmissa 2-litrainen kone. Opelista ei ollut mitään erikoista huomautettavaa. Tosin se oli minulla vain neljä vuotta. Fordin moottorin kanssa tuli ongelmia, joten luovuin siitä jo kolmen vuoden jälkeen.
Mielenkiintoista havaita, että japskivaihtoehtoa ei noilla 5000-6000 euron ja alle 160000 km ajettuna ehdoilla tahdo löytyä. Japskit tarjoaisivat tuon kestävyyden suhteen varvemman vaihtoehdon kuin nuo saksalaiset.
Noin vähän ajettuja japski autoja ei tuolla hinnalla oikein löydy. Itse olen ikäni ajanut 80-luvun japski autoja (corolla,sunny), ja niiden moottorit ovat kyllä olleet kestäviä. Ruosteen kanssa ollut ongelmia, mutta pitkäikäisiä autoja ovat olleet. Itsekin olen vahvemmin kallistunut tuon Vectran puoleen, vaikkakin eräällä keskustelu palstalla eräs korjaaja haukkui Vectrassa olevan paljon sellaisia vikoja, joita ei muista autoista löydy. Kiitos vinkistä..
-95 vectra olikin viimeinen Vectra A malli josta oli lastentaudit pois. Hyvä auto. Itsellä oli -94 ja aika tyytyväinen olin. MUTTA kysyjä kysyy -97 Vectra Bstä, ainakin -96 mallit oli vikoja täynnä. Sen sijaan -97 Mondeo on facelift malli jossa on parannuksia -96een vrrattuna. Tuon Mondeon ongelma on ruoste, jos se on uutena suojattu, voisi se olla hyvinkin parempi ostos. Sanoisin että yksilöiden kunto ratkaisee tämän vertailun.
Opelin. Onhan obelixissa toki yleensä paljon pikkuvikoja (perheellä kakkosautona G Astra -98 jossa kaikenlaista laittoa mutta käy ja kukkuu kuitenkin) mutta varaosia löytyy halvalla. Käsittääkseni Fordissa yleensä viat kalliimpaa sorttia (ihan mutu -tietoa). Vanha on vanha ja sillä on vanhan ongelmat.
Hehe, 10 vuotta vanha, puolitoistasataatuhatta poljettu ja hinta 5000-6000€...
Hyönäytettäviä syntyy joka minuutti.
Voit itse etsiä tuon hintaluokan kärryjä. -97 Vectran ja -97 Mondeon hinnat pyörivät 4000 ja 7000 välillä. Itse olen löytänyt useamman suht vähän ajetun (alle 200000) kevyemmällä varustetasolla alle 6000 € hintaan. Autoja en ole paikanpäällä nähnyt, mutta Autotohtoriin turvaudun kun lopullista päätöstä olen tekemässä.
Vai meinaatko että mittareita ois räplätty? Oli niin tai näin auton kunto ratkaisee.
Autollahan on ajettu suht vähän jos 10 vuodessa mittariin on tullut vain 150 000.Jos osaat, niin katso hintoja autotalli.com:ista.
Edellä oleva lainaus oli muuten kauppalopo ja poliitikko P.T Barnumilta.
"Höynäytettäviä syntyy joka minuutti....ja kaksi niitä huijaamaan"
En ota kantaa, onko tässä autokaupassa kysymyksessä lainaukseen sopivat tapaukset. Tosiasia lienee kuitenkin, että euro ja internet on pompauttanut käytetyt arvoonsa. Eurosokeus lienee terminä kaikille tuttu. Toinen asia on nettiautoissa ja muualla autojansa "esittelevät" jampat. Hinta on kova, mutta kannattaa pitää esillä, jos sattuisi nappaamaan.
Ylihinnoitellut autot hilaavat näin muidenkin hintatasoa ylös. Myyjistä suurimman osan kauppametodi käytännössä on, että katsotaan nettiautosta hintataso, ja hintalappu sen mukaan.
Mutta tuohan "ylihinta" tietysti tänä päivänä on se oikea markkinahinta, jos eivät ne halvempia kerran ole.
Ostin reilut pari vuotta sitten vaimolle 9 vuotta vanhan 6500 egun japsikärryn, jonka sain tingattua tasan kuuteen tonniin yksityiseltä. Tutkin autoa etsiessäni hintatasoa tarkkaan usean merkin osalta, mukana vectrat ja mondeot. Tuntuu, että nyt samalla rahalla ei saisi ollenkaan vastaava peliä. Se mitä tässä keskustelussa puhuttiin hintojen vedättämisestä voi pitää paikkansa. Sitten on eurosokeus. Pari-kolme vuotta sitten ihmiset ajattelivat markoissa ja 50 000 markan auto oli kallis. Nyt taas 8000 erkkiä on taskuraha.
Kaikki on suhteellista. Tämänhetken hinnat eivät ole mitenkään vertailu kelpoisia muutaman vuoden takaisiin hintoihin. Vallitsevat markkinat määräävät hinnat. Tämä ei pelkästään näy autojen hinnoissa vaan kaikessa nykyään. Kuka teistä jättää huoltamon tiskillä kahvikupin ostamatta, koska se maksaa 5-10 markkaa enemmän kuin hyvinä aikoina? Siispä me kuluttajat olemme voimattomia vallitseviin hintoihin. Minä tarvitsen auton...mielellään maksaisin siitä mahdollisimman vähän, mutta en voi sille mitään että hinnat ovat hilautuneet niin korkealle. Siispä meitä ihmisiä on todellakin höynäytetty noilla euro hinoilla, mutta jossain se näkyy. Palkat eivät ole merkittävästi nousseet, mutta en tunne itseäni sen köyhemmäksi näinä euro aikoina kuin markka aikoinakaan. Päinvastoin, kuluttajilla tuntuu menevän hyvin!
Joo, näin se on. Hinnat on mitkä on. Tarvitsisi aikakoneen päästäkseen siihen markka-aikaan takaisin.
Onnellinen juttu tässä autojen "ylihinnassa" on se että tinkiä voi myös "yli". JuhisP:n vaihdoehdoissa ei olisi varmaan ihan mahdotonta tinkiä jopa tonnia (riippuen tietysti myyjän myyntitarpeesta). Markka-aikana tinkivara ei ollut tällaista luokkaa, pikemminkin tonni markoissa.
Siis jos vertaat jotain japanin pikkukärryä ilman ilmastointia ja muita varusteita uudempiin varusteltuihin autoihin. Metsään menee vertailu.
Katso, mitä sun samasta automallista nyt pyydetään ja vertaa sitä.
Hinnat ovat laskeneet. Sen on aikaansaanut tuontiautot ja uusien autojen hinnan lasku.
Toin itse Vectran saksasta hetki sitten. Autosta oli maksettu saksassa 2 vuotta sitten 6.500 euroa, kuitti oli hanskalokerossa. Autolla on ajettu alle 100.000 km.
Myin autoa nettiautossa 7.900 eurolla.
Upeat ostajat tarjosivat 5.500 e.
Eli nyt on mennyt suomipojalla polla sekasin hinnoista.
Auto pitäisi saada halvemmalla tai samaan hintaan kuin saksasta.
Sen kun meette hakemaan.
Enkä nyt puhu mistään suomalaisten mielestä "vähän ajettu alle 200.000 km"
ollut jo vuosia sekaisin. Tällä hetkellä ei euroopasta kannata oikein tuoda mitään kunnollista kun hinnat ja tarjoukset määräytyvät jonkun Nettiauton halvimpien hintojen perusteella. Ja pitäisi olla sitten uudenveroista ja hyvin varusteltua lisättyinä vielä suomen talvivarusteilla. Nettiautoakin pahempia harhauttajia ovat Mobilet ja muut Scoutit joiden ilmoituksia suomipoika ei osaa lukea vaan tuijottaa vain hintaa. Eipä voisi pahemmin metsään mennä.
jos tuo sen auton Saksasta omaan käyttöön. Saksassa on pilvin pimein 90-luvun lopun Vectroja ja Mondeoita noin 100.000 km ajettuna pilkkahintaan myynnissä. Saksassa asuneena tiedän,että noita autoja on todella vaikea saada siellä kaupaksi. Jos hakee käyttöautoa omaan käyttöön,niin tuollainen auto kannattaa hakea Saksasta,vastaavissa Suomi-autoissa on jo yleensä 200.000 km ja ruoste vaivaa.
Tarvitsetko näin ison auton? Jos pystyt maksamaan tuplasti, saat uuden pikkuauton jossa on takuu ja joka kuluttaa olennaisesti vähemmän=huoletonta ja edullista ajoa moneksi vuodeksi. Tuleva veromuutoskin kohtelee tätä valintaa lempeämmin.
Itse en enää viitsi ostaa paalauskunnossa olevia kovalla rahalla.
En välttämättä tarvitse näin isoa autoa. Olen myös tutkaillut pienempiä malleja. Onko kellään tietoa n. 2000 vm. Renault Clio:sta? Hinnat eivät ainakaan päätä huimaa ja vaikuttaisi ihan näppärältä kulkupeliltä. Hinta lähes noiden Vectrojen ja Mondeoiden luokkaa.
Ranskalaisen auton ostamisen kanssa saa vähän jänskättää kun niiden laatu heittelee yksilöstä toiseen äärilaidasta toiseen. Eli saattaa olla, että joku yksilö toimii moitteetta vuosia ilman suurempia murheita ja joku toinen taas on aito maanantai kappale jossa kaikki ovat käytännössä aina rikki.
Erityisesti sähkölaitteet ovat olleen ainakin 90-luvun lopulla osassa renaulteista sellaisia, että pakkasella auto ei toimi oikein mitenkään ja esimerkiksi auton ovet eivät aukea ja moottori ei käynnisty.
Odottele vaan rauhassa jos mahdollista kevään autoveroalea. Käytettyjen hinnat puolittuvat Suomessa autoveron poiston myötä.
keskieuroopan hintatason sitten.
Nimittäin jos ne puolittuu, niin silloin suomesta aletaan hakea autoja.
Menee sitten niin halvaksi ettei enää mitään määrää...
Ja tossa aiemmin joku sanoo, että laita vaan puolet lisää niin saat uuden pikkuauton.
Ainoastaan puolet?
Olisiko markka-aikana ajateltu, että jos laitat 35.000 mk hintaan vain puolet lisää, niin ei se uusi maksa kuin 70.000 mk.
Ei sen enempää!
Ei yhtään ihme jos jengi alkaa oleen ylivelkaantuneita.
menikään? Että puolet lisää 35.000 tuhanteen lienee 35.000 17.500 = 52.500 aika halpaa.
Vaihtohyvitykset kyllä saattavat puolittua, mutta se on eri asia kuin vaihtoautojen hintojen puolittuminen. Sisään vaihtoautoja ostetaan siis halvalla kun kauppa käy hyvin, mutta ulos niitä myydään suuremmalla myyntikatteella kuin nyt. Täytyyhän vanhan vaihtoautovaraston kalliit sisäänostohinnat jotenkin kompensoida.
Autokauppiaat ovat jo alkeneet ennakoida tulevaa hyvissä ajoin pitämällä tämänhetkisillä autoilla jo hieman korkeampaa hintaa, jotta pitkällä aikavälillä liikkeen toiminta saadaan kannattavaksi. Siis nyt autoa ostavat maksavat tavallaan osan tulevista hinnoista. Mielestäni joidenkin merkkien/mallien hinnat ovat tällä hetkellä samoja kuin pari vuotta sitten.
Eduskuntahan on vaalivapaalla, ja uusi kokoontuu joskus huhtikuussa.
Eikä ne mitään autoveroja muuta tai edes mieti.
Ensin pitää miettiä paljonko omia liksoja pitää nostaa.
Autoveroon palataan aikaisintaan kauden lopulla eli 2010-2011, jos silloinkaan.
Sitä paitsi parempi maksaa kunnon autoveroa kuin kaiken maailman ylimääräisiä käyttö ja päästömaksuja, joista ja joiden laskutavasta ei ota pirukaan selvää.
Suomalainen ei maksa autoilustaan enempää kuin muut eurooppalaiset nykyiselläkään käytännöllä.
Luultavasti verouudistuksen jälkeen maksaisimme kokonaisuudessa enemmän autoilusta kuin nyt.
Mitä järkeä on hankkia auto halvalla verolla, jos sitä ei ole varaa käyttää?
siis kirjoitin huonosti, siinähän lukee että jos laitat vain tuplasti lisää uuteen.
Toinen siis kirjoittaa että hinnat puolittuu käytetyissä ja toinen kehottaa laittamaan vain tuplasti lisää uuteen.
Sekoaahan tässä jo itsekin.
Kohta haen pankista säkillisen lainarahaa ja ostan jotain helvetin tyhmää.
Nythän renu taisi tarjota pienintä malliaan jo alkaen 9000€. En tiedä mitään ko. mallin kestävyydestä, mutta hintansa nuo pienet autot pitävät (euroissa mitaten) aivan ylivoimaisesti isompiin verrattuna.