moro. Mietin tässä kun Raamatussa sanotaan, et Pyhän hengen pilkkaamista tms ei anneta anteeksi. Ja voin sanoa että Olen syyllistyny siihen tuhat kertaa, luulisin. Tai en ole varma missä menee pilkkaamisen raja jne? En ole varma että olenko pilkannut niin, etten voi saada anteeksi.
Mitä siis tarkottaa tuo Jumalan, pyhän hengen pilkkaaminen? meinaan vaan, että kun sitä ei anteeksi saa, eipä taida olla enää mitään väliä millään. Että ihan sama mitä tässä enää tekee, jos on syyllistynyt tuohon. Äitini mukaan syyllistyin eilen, kun kerroin yhden Jumala/hevimies vitsin, ja se oli kuulemma pilkkaa...että sinne sit män taivaspaikka?
ei asiaa taivaaseen?
6
264
Vastaukset
- Pentecostal*
silloin kun viimeisen kerran paaduttaa sydämensä ja vaipuu tilaan, jossa hänelle on ihan sama joutuuko hän Helvettiin. Kyse on siis syvästä paatumuksesta, joka johtaa siihen, että Jumala lakkaa lopullisesti kutsumasta ihmistä.
Et siis ole tehnyt Pyhän hengen pilkkaa, koska mietit oletko sen tehnyt.- mk81
noin asian ajattelen itekkin. Ehän se nyt yksittäisistä "läpistä", tai vaikka raivokohtauksen aikana ilmoille heitetyistä Jumalan kiroamisista voi kiinni olla ja kaikkea kaataa.
- pilkasta
Se on pilkkaamista kun ei hyväksy Jeesusta vapahtajakseen.
Se on suurinpilkka.
Jeeusksen kuolema ristillä oli suurin uhri sillä niin Isä rakasti maailmaa, että antoi oman poikansa meidän edestä.
Muut pilkaamiset ja herjat ovat nyt sellaisia, mitä eiuskovilta saa kuulla päivät pitkät, mutta nistä viis kun ne ei edes tiedä tekevänsä vain itsellensä hallaa.
Mutta jos Jeesus kutsuu sina älä koveta sydäntäsi vaan ota Jeesus pelastajanasi vastaan. - supermies*
jota ei saa eikä voikkaan tehdä tietoisesti. Niin että ole vaan ihan rauhassa.
- supermis
anteeksi.
terveisiä, että se on jo annettu anteeksi, ei tarvitse hänenkään turhia murehtia. Herrasmiehenä tietenkin voisit valita sanasi paremmin äitisi kuullen. Me äidit ollaan niin herkkiä teidän kullanmurujen kanssa...siksi mekin tarvitsemme Jeesuksen armoa joka päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925288
- 564121
- 252229
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282078Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161815- 151464
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281280Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201066T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431001- 211000