ei asiaa taivaaseen?

mk81

moro. Mietin tässä kun Raamatussa sanotaan, et Pyhän hengen pilkkaamista tms ei anneta anteeksi. Ja voin sanoa että Olen syyllistyny siihen tuhat kertaa, luulisin. Tai en ole varma missä menee pilkkaamisen raja jne? En ole varma että olenko pilkannut niin, etten voi saada anteeksi.

Mitä siis tarkottaa tuo Jumalan, pyhän hengen pilkkaaminen? meinaan vaan, että kun sitä ei anteeksi saa, eipä taida olla enää mitään väliä millään. Että ihan sama mitä tässä enää tekee, jos on syyllistynyt tuohon. Äitini mukaan syyllistyin eilen, kun kerroin yhden Jumala/hevimies vitsin, ja se oli kuulemma pilkkaa...että sinne sit män taivaspaikka?

6

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pentecostal*

      silloin kun viimeisen kerran paaduttaa sydämensä ja vaipuu tilaan, jossa hänelle on ihan sama joutuuko hän Helvettiin. Kyse on siis syvästä paatumuksesta, joka johtaa siihen, että Jumala lakkaa lopullisesti kutsumasta ihmistä.

      Et siis ole tehnyt Pyhän hengen pilkkaa, koska mietit oletko sen tehnyt.

      • mk81

        noin asian ajattelen itekkin. Ehän se nyt yksittäisistä "läpistä", tai vaikka raivokohtauksen aikana ilmoille heitetyistä Jumalan kiroamisista voi kiinni olla ja kaikkea kaataa.


    • pilkasta

      Se on pilkkaamista kun ei hyväksy Jeesusta vapahtajakseen.
      Se on suurinpilkka.
      Jeeusksen kuolema ristillä oli suurin uhri sillä niin Isä rakasti maailmaa, että antoi oman poikansa meidän edestä.
      Muut pilkaamiset ja herjat ovat nyt sellaisia, mitä eiuskovilta saa kuulla päivät pitkät, mutta nistä viis kun ne ei edes tiedä tekevänsä vain itsellensä hallaa.
      Mutta jos Jeesus kutsuu sina älä koveta sydäntäsi vaan ota Jeesus pelastajanasi vastaan.

    • supermies*

      jota ei saa eikä voikkaan tehdä tietoisesti. Niin että ole vaan ihan rauhassa.

      • supermis

        anteeksi.


    • terveisiä, että se on jo annettu anteeksi, ei tarvitse hänenkään turhia murehtia. Herrasmiehenä tietenkin voisit valita sanasi paremmin äitisi kuullen. Me äidit ollaan niin herkkiä teidän kullanmurujen kanssa...siksi mekin tarvitsemme Jeesuksen armoa joka päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe